Lednová průmyslová produkce zklamala

Průmyslová produkce v lednu v meziročním srovnání bez sezónního očištění vzrostla o 1,3 procenta, když trh počítal s 3,2 procenta. Po sezónním očištění pak poklesla meziročně o 1,4 procenta, meziměsíčně byla nižší o 2,7 procenta. Meziroční pokles byl přitom zaznamenán poprvé od dubna 2022.
Automobilky byly opět nuceny přistoupit k omezení výroby, což se zřejmě podepíše na nižší průmyslové produkci za druhý měsíc letošního roku. Ilustrační foto: Škoda Auto

K meziroční změně kladně přispěla nejvíce výroba automobilů (+2,34 procentního bodu), která se na rozdíl od loňského ledna již nepotýkala s nedostatkem výrobních dílů. Z dalších kladných přispěvatelů už stojí za zmínku pouze výroba elektrických zařízení (+0,35 p. b.) a výroba strojů a zařízení (+0,21 p. b.). Většina průmyslových odvětví pak zaznamenala pokles výroby.

Nejhůře na tom byla výroba a rozvod elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu (-0,98 p. b.), která utrpěla v důsledku teplého lednového počasí. Výrazněji propadla i výroba chemických látek (-0,76 p. b.), kde tento trend pozorujeme již delší dobu. Hodnota nových zakázek se v lednu zvýšila o 1,6 procenta, a to díky domácím zakázkám, které stouply o 13,6 procenta. Mzdy zaměstnanců v průmyslu meziročně vzrostly o 11,9 procenta.

Další vývoj průmyslové oblasti je nejistý. V únoru se opět zhoršila situace s dodávkami výrobních vstupů. Především v důsledku nedostatku čipů tak automobilky byly opět nuceny přistoupit k omezení výroby, což se zřejmě podepíše na nižší průmyslové produkci za druhý měsíc letošního roku.

Na druhou stranu z globálního pohledu rozvolnění pandemické situace v Číně i poměrně dobrá ekonomická situace v eurozóně by měly vést k dalšímu oživení poptávky a plnění objednávkových knih. Celkově tak vidíme vývoj v letošním roce spíše pozitivně. Náš odhad počítá s růstem domácího průmyslu o 1,7 procenta meziročně po loňských 2,1 procenta.

Autorka je ekonomka Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB