Lednová průmyslová produkce zklamala

Názor
Průmyslová produkce v lednu v meziročním srovnání bez sezónního očištění vzrostla o 1,3 procenta, když trh počítal s 3,2 procenta. Po sezónním očištění pak poklesla meziročně o 1,4 procenta, meziměsíčně byla nižší o 2,7 procenta. Meziroční pokles byl přitom zaznamenán poprvé od dubna 2022.
Automobilky byly opět nuceny přistoupit k omezení výroby, což se zřejmě podepíše na nižší průmyslové produkci za druhý měsíc letošního roku. Ilustrační foto: Škoda Auto

K meziroční změně kladně přispěla nejvíce výroba automobilů (+2,34 procentního bodu), která se na rozdíl od loňského ledna již nepotýkala s nedostatkem výrobních dílů. Z dalších kladných přispěvatelů už stojí za zmínku pouze výroba elektrických zařízení (+0,35 p. b.) a výroba strojů a zařízení (+0,21 p. b.). Většina průmyslových odvětví pak zaznamenala pokles výroby.

Nejhůře na tom byla výroba a rozvod elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu (-0,98 p. b.), která utrpěla v důsledku teplého lednového počasí. Výrazněji propadla i výroba chemických látek (-0,76 p. b.), kde tento trend pozorujeme již delší dobu. Hodnota nových zakázek se v lednu zvýšila o 1,6 procenta, a to díky domácím zakázkám, které stouply o 13,6 procenta. Mzdy zaměstnanců v průmyslu meziročně vzrostly o 11,9 procenta.

PSALI JSME:
Tuzemský zpracovatelský průmysl v únoru? Překvapení se nekoná

Další vývoj průmyslové oblasti je nejistý. V únoru se opět zhoršila situace s dodávkami výrobních vstupů. Především v důsledku nedostatku čipů tak automobilky byly opět nuceny přistoupit k omezení výroby, což se zřejmě podepíše na nižší průmyslové produkci za druhý měsíc letošního roku.

Na druhou stranu z globálního pohledu rozvolnění pandemické situace v Číně i poměrně dobrá ekonomická situace v eurozóně by měly vést k dalšímu oživení poptávky a plnění objednávkových knih. Celkově tak vidíme vývoj v letošním roce spíše pozitivně. Náš odhad počítá s růstem domácího průmyslu o 1,7 procenta meziročně po loňských 2,1 procenta.

Autorka je ekonomka Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
V lednu rostly ceny v průmyslu rychleji, než se čekalo

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Pohonné hmoty zrychlily tempo zlevňování

Pohonné hmoty v Česku v uplynulém týdnu zrychlily tempo svého zlevňování. Benzín zlevnil o 25 haléřů na litr na cenu 37,04 koruny za litr. Nafta dokonce o 59 haléřů na 35,27 koruny za litr, což je její nejnižší …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB