
Razantněji banky postupují především u kratších fixací, kde došlo k průměrnému zvýšení sazeb o 0,7 až 0,8 procentního bodu. S tímto stavem koresponduje výnosová křivka ceny tzv. úrokových swapů (IRS). Výnosová křivka ilustruje výši ceny IRS pro jednotlivé splatnosti – od jednoho až do dvaceti let.
Inverzní sklon výnosové křivky ukazuje přesvědčení trhu o tom, že období poměrně vysokých úrokových sazeb by nemělo trvat příliš dlouho a v dohledné době by mohlo docházet opět k postupnému rozvolňování.
S drobným překvapením přišla během ledna Moneta Money bank, když úrokové sazby na delších fixacích mírně snížila. Aktuálně je tedy Moneta tou bankou, která formálně definuje tržní minimum.
Důležitou událostí je další zvýšení úrokových sazeb ze strany ČNB. Při předchozích dvou zvýšeních centrální banka poměrně výrazně trh překvapila razancí svého zásahu. Na rozdíl od těchto dvou zvýšení, tentokrát již ČNB trh nepřekvapila.
Ovšem domnívám se, že je to spíše otázka toho, že analytici již porozuměli, že odhodlání centrálních bankéřů bojovat s inflací pomocí růstu úrokových sazeb je skutečně vysoké.
Equa bank ukončila poskytování vlastních hypoték
Důležitou událostí je další z kroků souvisejících se sloučením Equa bank a Raiffeisenbank. Equa bank ukončila poskytování hypotečních úvěrů za vlastních podmínek a převzala produkty, procesy a hypoteční centra Raiffeisenbank. Přestože je konsolidace trhu logickým a zřejmě nevyhnutelným trendem, přesto nemohu zastírat, že na něj pohlížím s jistou lítostí.
Spojení dvou bank, resp. převzetí jedné banky druhou může jen těžko vést k rozšíření nabídky. Spíše je tomu naopak. Equa bank se pokládala za dobrou banku především pro některé typy podnikatelů, kde uměla uznat příjem lépe, než jiné banky.
Moneta Money Bank – účelně vynaložené náklady
Moneta se po pěti měsících vrátila k původní výši tzv. účelně vynaložených nákladů, což jsou náklady, které banka může uplatnit vůči klientovi, který se rozhodne hypotéku splatit v době trvání fixace úrokové sazby.
Moneta tak opět začala účtovat 700 Kč a zařadila se zpět po bok bankám respektujícím výklad ČNB. Vzpírat se výkladu centrální banky a riskovat zbytečně negativní marketing v době, kdy sazby výrazně vzrostly a refinancovat hypotéku s běžící fixací úplně ztratilo smysl, to by zřejmě bylo opravdu zbytečné.
Autor je místopředseda představenstva společnosti Gepard Finance
(Redakčně upraveno)