Lednové novinky na hypotečním trhu: Banky opět zvyšovaly úrokové sazby

Názor
Během ledna banky opět zvyšovaly úrokové sazby. Lednové změny byly reakcí na zvýšení úrokových sazeb Českou národní bankou koncem (ČNB) minulého roku, kdy centrální banka zvýšila sazby o jeden procentní bod. Zvýšení úrokových sazeb jednotlivými bankami se lišilo, ale zjednodušeně můžeme říci, že v lednu došlo ke zdražení hypoték o 0,5 až 0,6 procentního bodu.
Banky v lednu opět zvyšovaly své úrokové sazby u hypoték. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Razantněji banky postupují především u kratších fixací, kde došlo k průměrnému zvýšení sazeb o 0,7 až 0,8 procentního bodu. S tímto stavem koresponduje výnosová křivka ceny tzv. úrokových swapů (IRS). Výnosová křivka ilustruje výši ceny IRS pro jednotlivé splatnosti – od jednoho až do dvaceti let.

Inverzní sklon výnosové křivky ukazuje přesvědčení trhu o tom, že období poměrně vysokých úrokových sazeb by nemělo trvat příliš dlouho a v dohledné době by mohlo docházet opět k postupnému rozvolňování.

S drobným překvapením přišla během ledna Moneta Money bank, když úrokové sazby na delších fixacích mírně snížila. Aktuálně je tedy Moneta tou bankou, která formálně definuje tržní minimum.

PSALI JSME:
Kam může vystoupat sazba z nových hypoték?

Důležitou událostí je další zvýšení úrokových sazeb ze strany ČNB. Při předchozích dvou zvýšeních centrální banka poměrně výrazně trh překvapila razancí svého zásahu. Na rozdíl od těchto dvou zvýšení, tentokrát již ČNB trh nepřekvapila.

Ovšem domnívám se, že je to spíše otázka toho, že analytici již porozuměli, že odhodlání centrálních bankéřů bojovat s inflací pomocí růstu úrokových sazeb je skutečně vysoké.

Equa bank ukončila poskytování vlastních hypoték

Důležitou událostí je další z kroků souvisejících se sloučením Equa bank a Raiffeisenbank. Equa bank ukončila poskytování hypotečních úvěrů za vlastních podmínek a převzala produkty, procesy a hypoteční centra Raiffeisenbank. Přestože je konsolidace trhu logickým a zřejmě nevyhnutelným trendem, přesto nemohu zastírat, že na něj pohlížím s jistou lítostí.

PSALI JSME:
Zdražování hypoték zrychlí a dostupnost bydlení klesne

Spojení dvou bank, resp. převzetí jedné banky druhou může jen těžko vést k rozšíření nabídky. Spíše je tomu naopak. Equa bank se pokládala za dobrou banku především pro některé typy podnikatelů, kde uměla uznat příjem lépe, než jiné banky.

Moneta Money Bank – účelně vynaložené náklady

Moneta se po pěti měsících vrátila k původní výši tzv. účelně vynaložených nákladů, což jsou náklady, které banka může uplatnit vůči klientovi, který se rozhodne hypotéku splatit v době trvání fixace úrokové sazby.

Moneta tak opět začala účtovat 700 Kč a zařadila se zpět po bok bankám respektujícím výklad ČNB. Vzpírat se výkladu centrální banky a riskovat zbytečně negativní marketing v době, kdy sazby výrazně vzrostly a refinancovat hypotéku s běžící fixací úplně ztratilo smysl, to by zřejmě bylo opravdu zbytečné.

Autor je místopředseda představenstva společnosti Gepard Finance
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Moneta Money Bank zvyšuje tzv. účelně vynaložené náklady

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Snaha Ruska uniknout „defaultu“ se blíží ke konci

Spojené státy tento týden ukončily platnost výjimky, která umožňovala americkým investorům inkasovat splátky ruského státního dluhu. Kličkování Ruska před „defaultem“ (nesplácením státního dluhu, pozn. red.) se tak …

Nadešla hodina ruského bankrotu?

Pravděpodobnost ruského bankrotu se dneškem citelně zvyšuje. Americké ministerstvo financí totiž ve středu těsně po půlnoci newyorského času, zakázalo přijímat americkým bankám a jednotlivcům splátky od ruské vlády.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB