Lednové přecenění bylo mírné

Názor
Dlouhé diskuze ohledně výše lednové inflace jsou u konce. Český statistický úřad ve čtvrtek zveřejnil, že v meziročním srovnání vzrostla cenová hladina o 2,3 procenta, což je výrazně nižší číslo, než které očekávala naše i tržní prognóza. Obavy ze silného přeceňování ze strany obchodníků se tak nenaplnily.
Je otázkou, jak do rozhodování bankovní rady tuzemské centrální banky zasáhne síla české měny. Ta v posledních dnech výrazně oslabila. Ilustrační foto: ČNB

V meziměsíčním srovnání stoupla cenová hladina o 1,5 procenta, což bylo dáno především růstem cen v oblasti bydlení, kde byl evidován nárůst cen elektřiny o 12,1 procenta, zemního plynu o 3,6 procenta, vodného o 10,9 procenta, stočného o 13,4 procenta či tepla a teplé vody o 3,2 procenta.

Čilé diskuze probíhaly ohledně cen potravin a zda obchodníci promítnou nižší DPH do konečných cen pro zákazníky a vypadá to, že prodejci byli v nastavení svých cenových požadavků spíše umírněnější. V oddíle alkoholické nápoje, tabák stouply ceny lihovin o 10,6 procenta, vína o deset procent a piva o 6,6 procenta, což má pravděpodobně souvislost i s vyšší spotřební daní od začátku tohoto roku.

V oddíle potraviny a nealkoholické nápoje rostly ceny ovoce (+5 %), zeleniny (+2,4 %) či nealkoholických nápojů o 3,9 procenta. Právě v případě nealkoholických nápojů se ukazuje, že obchodníci i navzdory přesunutí této položky do vyšší sazby DPH nezvýšili proporcionálně své ceny.

PSALI JSME:
Vítězství v boji nad vysokou inflací

Česká národní banka (ČNB) ve své makroekonomické prognóze z minulého týdne odhadovala lednovou inflaci ve výši tří procent. Dnešní výsledek tak dává bankovní radě prostor pro další rychlé snižování úrokových sazeb v průběhu tohoto roku.

Nicméně je otázkou, jak do rozhodování bankovní rady zasáhne síla české měny. Ta v posledních dnech výrazně oslabila a po zveřejnění dnešního výsledku zamířila až k úrovni 25,50 EUR/CZK. Měnová politika ČNB se tudíž uvolňuje i přes kurzový kanál, kdy zjednodušeně řečeno oslabení české koruny o jedno procento přibližně znamená snížení sazeb o 25 bazických bodů.

Lednová inflace v České republice výrazně překvapila, když poklesla na 2,3 procenta. V rámci středoevropského regionu je tak nejnižší, jelikož inflace na Slovensku je 3,9 procenta, v Maďarsku 3,8 procenta a v Polsku je odhadována na 4,1 procenta. Naše prognóza ohledně inflace je aktuálně pod revizí. Nicméně se zdá, že pesimistické scénáře ohledně inflačního vývoje se nenaplní.

Autor je analytik Raiffeisenbank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Překvapení. Lednová inflace v Česku byla nejspíše nižší než v okolních státech

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB