Překvapení. Lednová inflace v Česku byla nejspíše nižší než v okolních státech

Jaká byla lednová inflace? Oficiální číslo se dozvíme ve čtvrtek příští týden. Jde bezesporu o jedno z nejdůležitějších makroekonomických čísel letošního roku. Trh i Česká národní banka (ČNB) shodně prognózují, že by měla být v tolerančním pásmu cílování inflace, což by stalo poprvé od června 2021.
Jaká byla lednová inflace? Oficiální číslo se dozvíme ve čtvrtek příští týden. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Střední hodnota expertních odhadů činí tři procenta, což je horní mez tolerančního pásma. A zároveň je přesně taková i prognóza ČNB. Jednotlivé expertní odhady analytiků z trhu jsou v pásmu od 2,4 do 3,8 procenta, s průměrem těsně pod úrovní tří procent.

Pokud bude inflace v Česku tříprocentní, bude nižší než na Slovensku (předběžný údaj Eurostatu je 4,3 %, odhad trhu pro inflaci dle slovenských statistiků je v průměru 4,1 %, pozn. aut.), v Rakousku (Eurostat má rovněž 4,3 %), v Polsku (odhad trhu je 4,2 %) i než v Maďarsku (tam již lednová inflace byla zveřejněna, činí 3,8 %).

V Německu je lednová inflace podle tamních statistiků – rovněž dle pátečních čísel – 2,9 procenta a podle odhadu Eurostatu 3,1 procenta.

Nelze tedy rozhodně vyloučit, že inflace bude v Česku za leden v mezinárodním srovnání nižší než ve všech uvedených okolních zemích.

V celé eurozóně byla lednová inflace 2,8 procenta, jak plyne z předběžných údajů Eurostatu. Inflace v Česku by tak mohla být plně srovnatelná s inflací v celé eurozóně.

To vše se tedy týká meziroční inflace. Meziměsíčně lednová inflace v Česku činila podle střední hodnoty expertních odhadů dvě procenta. Jednotlivé odhady meziměsíční inflace se pohybují v pásmu od 1,6 do 2,9 procenta.

To tedy znamená, že celoroční průměrná inflace v Česku by letos měla činit 2,5 procenta. Lednová inflace, kvůli přecenění počátku roku, totiž, jako loni i letos, z velké míry určí celoroční míru inflace.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 5
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
 1. Ji Jirka

  Jestlipak bude Dlužena s Havlíčkem všude vyprávět že máme nejnižší.

 2. Mi Milan

  Byla nejnižší, protože za poslední dva roky byla nejvyšší, přes 35%.
  Zase jen PR pro Fialu. Nezaslouženě.

 3. JS Jan Solacha

  No nevím, v sobotu jsem byl v Albertu a chtěli za 400gr. vepřovou konzervu 111,-, tak asi šly dolů lokomotivy.

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB