Překvapení. Lednová inflace v Česku byla nejspíše nižší než v okolních státech

Názor
Jaká byla lednová inflace? Oficiální číslo se dozvíme ve čtvrtek příští týden. Jde bezesporu o jedno z nejdůležitějších makroekonomických čísel letošního roku. Trh i Česká národní banka (ČNB) shodně prognózují, že by měla být v tolerančním pásmu cílování inflace, což by stalo poprvé od června 2021.
Jaká byla lednová inflace? Oficiální číslo se dozvíme ve čtvrtek příští týden. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Střední hodnota expertních odhadů činí tři procenta, což je horní mez tolerančního pásma. A zároveň je přesně taková i prognóza ČNB. Jednotlivé expertní odhady analytiků z trhu jsou v pásmu od 2,4 do 3,8 procenta, s průměrem těsně pod úrovní tří procent.

Pokud bude inflace v Česku tříprocentní, bude nižší než na Slovensku (předběžný údaj Eurostatu je 4,3 %, odhad trhu pro inflaci dle slovenských statistiků je v průměru 4,1 %, pozn. aut.), v Rakousku (Eurostat má rovněž 4,3 %), v Polsku (odhad trhu je 4,2 %) i než v Maďarsku (tam již lednová inflace byla zveřejněna, činí 3,8 %).

V Německu je lednová inflace podle tamních statistiků – rovněž dle pátečních čísel – 2,9 procenta a podle odhadu Eurostatu 3,1 procenta.

PSALI JSME:
Nelichotivý výsledek. Česko je v EU formálně inflačním rekordmanem

Nelze tedy rozhodně vyloučit, že inflace bude v Česku za leden v mezinárodním srovnání nižší než ve všech uvedených okolních zemích.

V celé eurozóně byla lednová inflace 2,8 procenta, jak plyne z předběžných údajů Eurostatu. Inflace v Česku by tak mohla být plně srovnatelná s inflací v celé eurozóně.

To vše se tedy týká meziroční inflace. Meziměsíčně lednová inflace v Česku činila podle střední hodnoty expertních odhadů dvě procenta. Jednotlivé odhady meziměsíční inflace se pohybují v pásmu od 1,6 do 2,9 procenta.

To tedy znamená, že celoroční průměrná inflace v Česku by letos měla činit 2,5 procenta. Lednová inflace, kvůli přecenění počátku roku, totiž, jako loni i letos, z velké míry určí celoroční míru inflace.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Svět Česku pro letošek prognózuje nižší inflaci, než jakou má mít EU

Zavřít reklamu ×
  1. Byla nejnižší, protože za poslední dva roky byla nejvyšší, přes 35%.
    Zase jen PR pro Fialu. Nezaslouženě.

  2. No nevím, v sobotu jsem byl v Albertu a chtěli za 400gr. vepřovou konzervu 111,-, tak asi šly dolů lokomotivy.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Na přestupném roce vydělá stát miliardy korun

Přestupný rok má na ekonomiku samozřejmě vliv. Je to jeden den k dobru. Ovšem jak pro koho. Na přestupném roce, tedy na dnešním dni „navíc“, vydělávají extra peníze třeba lidé, kteří jsou placeni od hodiny. Naopak …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB