Lednový schodek státního rozpočtu dosáhl 6,8 mld. korun

Názor
Za meziročním zhoršením salda o 10,7 miliardy korun stály především vyšší výdaje. Podepsala se na tom zejména pomoc domácnostem a firmám s vysokými cenami energií, výplata úrokových výnosů z protiinflačních státních dluhopisů, ale i loňské rozpočtové provizorium doprovázené nižším předfinancováním.
Letošní deficit státního rozpočtu patrně znovu překročí hranici 300 miliard korun. Ilustrační foto: Vláda ČR

Příjmová strana potvrzuje útlum domácí poptávky. Celkové příjmy sice byly meziročně vyšší o 6,8 miliardy korun a relativně o 5,4 procenta (inkaso DPH o 6 %, pozn. aut.). To ale ani zdaleka neodpovídá růstu cenové hladiny za stejné období, který podle našeho odhadu v lednu mohl dosáhnout až 19 procent.

Celkově tak lednová data státního rozpočtu z našeho pohledu indikují, že reálná spotřeba domácností zůstala i na začátku letošního roku utlumená. To souvisí s propadem reálných mezd, které loni, a podle naší prognózy ani letos, nedokážou držet krok s vysokou inflací.

PSALI JSME:
Vláda letos plánuje schodek státního rozpočtu ve výši 295 miliard korun

Letošní deficit státního rozpočtu patrně znovu překročí hranici 300 miliard korun. Vláda sice schválila rozpočet se schodkem ve výši 295 miliard korun, podmínka pro další mimořádnou valorizaci starobních důchodů (nezahrnutou ve schváleném rozpočtu) však byla podle nás pravděpodobně splněna již v lednu 2023.

K výplatě vyšších důchodů tak bude s tradičním pětiměsíčním zpožděním docházet od června 2023. Odhadujeme, že v důsledku toho by oproti původnímu návrhu měly být výdaje vyšší o zhruba 20-25 miliard korun. Dynamiku daňových příjmů bude navíc v letošním roce oslabovat výrazně utlumený růst tuzemské ekonomiky.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Schválený schodek rozpočtu pro letošek není realistický

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Dana Drábová: Nejdražší elektřina je ta, kterou si nevyrobíte doma

Rozhovor
„Myslím si, že bychom měli přemýšlet i o tom, že pod rouškou libého cíle snižování skleníkových plynů se také skrývá velmi pragmatická úvaha. Potřebujeme se zbavit závislosti na všech nepřátelských režimech, které spravují země, odkud dovážíme zejména ropu a plyn,“ říká v rozhovoru Dana Drábová, předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost.