Letní tábory pro děti už stojí skoro stejně, jako dovolená u moře

Průzkum
Pobyt v chatce nebo ve stanu v českých luzích a hájích je mnohdy srovnatelný s cenou levnějších zájezdů k moři. Třetina rodičů očekává, že si letos za letní tábor pro své děti připlatí k moři. Každý pátý rodič počítá, že za svou dceru nebo syna zaplatí více než deset tisíc korun. Ukázalo šetření společnosti Provident Financial, který mají Finanční a ekonomické informace (FAEI.cz) k dispozici.
I když letní tábory nejsou levnou záležitostí, děti jsou na nich obvykle spokojené. Ilustrační foto: Pixabay.com

Do letních prázdnin sice ještě zbývají dva měsíce, některé táborové organizace už ale hlásí, že mají plno. Ukazuje to, že o dětské tábory je opět značný zájem. Navzdory tomu, že se ceny oproti loňsku opět o něco zvýšily. Podle marketingového šetření společnosti Provident Financial vyrazí letos na prázdninové letní tábory přibližně polovina tuzemských dětí.

Zatímco loni vítězily příměstské nad pobytovými, letos je to přesně naopak. Pobytový tábor si letos užije 48 procent dětí ve věku čtyři let a více. Na příměstský pak vyrazí 43 procent dětí.

Na dovolenou, ovšem bez doprovodu rodičů, ať už s příbuznými, širší rodinou či přáteli letos vyjedou 42 procenta dětí.

Téměř třetina dětí o prázdninách nepřijde ani o nějaký kurz či workshop. Z neplacených aktivit pak na plné čáře vítězí léto u babičky nebo dalších příbuzných. To, alespoň v nějaké části prázdnin, letos čeká na 81 procent dětí ve věku čtyři a více let.

Tisícovky jenom létají

Rodiče si uvědomují, že léto plné aktivit, aby se děti nenudily, něco stojí. „Zatímco polovina rodičů chce zůstat na stejné částce jako loni, třetina letos počítá s tím, že bude muset sáhnout hlouběji do kapsy,“ informovala naši redakci Jana Austová Pikardová, manažerka komunikace Provident Financial.

„Náklady na dětské aktivity, tábory, kroužky, rok od roku narůstají, a tak není divu, že i letos část rodičů počítá s vyšším účtem. Třetina přitom očekává náklady za jedno dítě v rozmezí pěti až deseti tisíc korun. Jednadvacet procent rodičů dokonce uvedlo, že za prázdniny jednoho dítěte utratí více než 10 tisíc korun,“ uvedl Petr Javůrek, hlavní finanční analytik společnosti.

Zdroj: Provident Financial

Také rodiče, kteří letos počítají s dražšími prázdninami, uvádí jako hlavní důvod právě zdražování (71 %). Pětačtyřicet procent pak vynaloží více i z důvodu většího počtu aktivit. Že budou letošní prázdniny dražší, dokládá i zjištění České televize. Obvykle jde o zvýšení cen o pět až deset procent.

„Ceny jsme nikdy v naší historii nezvyšovali v důsledku zvýšeného zájmu o tábor. Bohužel jsme od minulého roku museli zvýšit cenu o pět procent v důsledku nárůstu cen energií a potravin,“ uvedla například Renata Lédlová z Veselé společnosti. Organizace Můj tábor 2024 zdražila dokonce o deset procent.

Pomůže rodina i pojišťovna

I přes pokračující zvyšování cen rodiče situaci vesměs finančně zvládají. Jak zjistil Provident Financial, většina z nich (85 %) uvedla, že náklady na letní aktivity dětí pokryje z vlastních zdrojů. Čtvrtině pomůže rodina (24 %).

PSALI JSME:
Dětské tábory vybírejte pečlivě, svěřujete dítě cizím lidem

Významnou pomocí, obzvláště pro rodiny v tíživé situaci, mohou být také nejrůznější příspěvky, které poskytují zdravotní pojišťovny, městské části či zaměstnavatelé. Podle šetření ale při placení letních aktivit s takovou pomocí počítá jen 17 procent rodičů.

„V naší občanské poradně se setkáváme s tím, že pro rodiče, obzvláště pak samoživitele, rodiče s nízkými příjmy nebo rodiče bez výživného, je problém zajistit volnočasové aktivity pro děti, případně hodně zasáhnou do jejich rozpočtu.

Někdy také vyjadřují nespokojenost nad tím, že nejsou schopni dětem tyto aktivity zajistit. Často je to ale spíš o tom, že nevědí o možnostech, jak si v tomto směru finančně trochu ulevit,“ poznamenala Hedvika Stuchlíková, vedoucí občanské poradny Respondeo.

„V rámci služby pro rodiny s klienty často řešíme například tábory pro děti, kdy klientům pomáháme se žádostmi do nadací, zdravotních pojišťoven, případně žádostí o slevu přímo provozovatele aktivit,“ dodala Stuchlíková.

Zdroj: Provident Financial

Prázdniny si naplánujte

Také Petr Javůrek z Providentu uvedl, že se rodiče nemají obávat obrátit se o finanční pomoc na svou zdravotní pojišťovnu. „Stejně tak se nebojte informovat u města či městské části, v níž žijete.

I ty často mají programy zaměřené právě na podporu volnočasových aktivit dětí z nízkopříjmových rodin. V neposlední řadě může pomoci i zaměstnavatel,“ doporučil Javůrek, podle něhož mohou také finančně přispět prarodiče.

Vyplatí se také všechny prázdninové aktivity s výrazným předstihem naplánovat. „Ideální je si předem rozvrhnout, kolik můžete za letní prázdniny utratit a podle toho plánovat aktivity tak, abyste se do svého rozpočtu vešli. Pokud víte, že vynaložíte největší částku například za letní tábor, zkoušejte zbytek léta naplnit aktivitami, které váš rozpočet už tolik nezatíží,“ řekl Javůrek.

PSALI JSME:
Vybrat správný letní tábor není složité, ale důležité

Zavřít reklamu ×
  1. Mít děti se stává čím dál větší luxus,který si mnoho rodin nemůže dovolit. Taky dětí je nejméně za posledních x let. A líp nebude.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Odolná britská inflace

Z globálního úhlu pohledu byl ve středu makroekonomický kalendář téměř prázdný, zaujala pouze britská inflace. Ta totiž skončila poměrně významně nad odhady. Celková inflace za duben zpomalila z 3,2 procenta na 2,3 …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB