Vybrat správný letní tábor není složité, ale důležité

Poradna

Do začátku prázdnin zbývají jen tři týdny a kdo se rozhodl až teď poslat svou ratolest na letní tábor, rozhodl se skutečně na poslední chvíli. Ne snad, že by nabídka různých prázdninových pobytů nebyla i těsně před uzávěrkou bohatá, ale kdo s nimi nemá zkušenosti, těžko se mu, zvláště na poslední chvíli, vybírá ten správný tábor.

Vybrat správný letní tábor není složité, ale důležité. Foto: taboreni.cz

Čím začít? Zodpovězením si otázky, zda jsme na tuto prázdninovou zkoušku vůbec připraveni a zvládneme jedno či dvoutýdenní odloučení. Na letní tábor neposíláme dítě za trest, na převýchovu ani v zoufalé naději, že sice probrečel školu v přírodě, ale o prázdninách získá potřebnou odolnost.

O táboře neuvažujeme ani v případě, že jako rodiče nejsme schopni strávit několik dní, aniž bychom svou ratolest průběžně bombardovali telefonáty, už druhý večer se rozjeli na krátkou návštěvu a nakonec nad ránem provedli přepadovou kontrolu, zda vedoucí náhodou nepopíjejí alkohol. Budete se možná divit, ale vůbec nejde o kuriózní příklady.

NENÍ TÁBOR JAKO TÁBOR

Dalším krokem je výběr správného druhu tábora. Nabízejí se totiž nejrůznější možnosti. Od skautských pobytů pod stanem, které jsou ale určeny výhradně pro samostatné děti a spíše uzavřené skupiny, přes nejrozšířenější dětské tábory zaměřené na sport, pobyt v přírodě nebo speciální obory (jazykové, umělecké, počítačové, koňácké, atd.), až po příměstské tábory, které však mají spíše charakter školní družiny a jsou v podstatě několikahodinovým „odkladištěm dětí“ zaměstnaných rodičů.

Podle jakých parametrů vybírat? Zcela zásadní je doložitelná historie tábora, takže se zajímáme o webové stránky organizátorů a hledáme fotodokumentaci či jiné otisky minulých ročníků. Pokud někdo pořádá tábor dejme tomu podesáté v řadě, je velký předpoklad, že má tým zkušených vedoucích, know how, okruh dětí, kterým se na táboře líbí, a úspěšně prochází hygienickými i jinými kontrolami.

Všímáme si i toho, zda je archiv fotografií chráněn heslem a pomocí mapy se přesvědčíme, zda popis tábořiště a okolí odpovídá skutečnosti. Zajímáme se o program, dobré tábory mívají celotáborovou hru s atraktivním obsahem. A snad nejlepším doporučením jsou zkušenosti známých.

POZOR NA TY NEOCHOTNÉ

Velice důležité je také kontakt s organizátory, samozřejmostí je spojení na hlavního vedoucího nebo provozovatele. Pokud by v telefonickém rozhovoru byli neochotní, neinformovaní nebo odmítali osobní schůzku, je to jednoznačný signál hledat dál.

Velkou roli při rozhodování hraje samozřejmě cena. Do 5000 Kč se u dvoutýdenních pobytů považuje za přiměřenou, ale důležité je zjištění, co všechno pokrývá. Samozřejmostí je jídlo 5x denně a pitný režim, ale pozor na častý trik, že organizátor přebírá děti až v areálu tábora.

Znamená to totiž nejen náklady na cestu k tábořišti a při návratu, ale také nutnost udělat si dva dny volna. Když organizátoři požadují vybavení se spacáky a jídelními miskami, můžete si být jisti, že slibované ubytování hotelového typu bude spíš výmysl než realita. Určitě není zbytečné dítě připojistit.

POTVRZENÍ NENÍ FORMALITA

Kromě přihlášky a dokladu o zaplacení musí rodiče dodat i lékařské potvrzení o způsobilosti dítěte se hromadného pobytu zúčastnit. Mělo by obsahovat i záznam o povinném očkování. Za jeho vydání se pediatrům platí, na druhou stranu rodiče toto potvrzení uplatní i pro další pobyty v průběhu jednoho roku, takže by si je měli po skončení tábora vyžádat zpět. Je také nutné prověřit, zda lékař v záznamu uvedl medikaci a zdravotní omezení dítěte, na to pro jistotu při odjezdu výslovně upozorníme zdravotníky a předáme jim léky.

Jako formalita vypadá podepisování bezinfekčnosti, ale to jen pro ty, kteří si neuvědomí, že tímto na sebe berou zodpovědnost, že dítě nepřišlo do styku s infekčním onemocněním a nemá vši. Není nic příjemného pro rodiče ani dítě, když pro ně tábor končí hned druhý den kvůli angíně, nebo musí rodinné komando na vlastní náklady přijet svého potomka odvšivit. Obvykle za branami tábora.

Vybrat správný tábor není zase taková věda, ale špatné rozhodnutí může mít za následek, že svému dítku zkazíte část prázdnin. Dobré naopak, že získá spoustu zážitků, zkušeností a hlavně kamarádů. Mnohdy na dlouhá léta.

Pokud byste s výběrem tábora váhali, můžeme vám zprostředkovat rady zkušeného provozovatele, který tábory pro nejméně stovku dětí pořádá již dvě desítky let.

Na co si dát pozor při výběru letního tábora?

  1. Musíme si vyhodnotit, zda naše dítě zvládne pobyt bez rodičů. A zda rodiče totéž vydrží bez telefonátů, návštěv a kontrol.
  2. Přednost dáváme táborům s doložitelnou historií na webových stránkách, všímáme si i zdánlivých maličkostí.
  3. Vyhýbáme se táborům podezřele levným i předraženým, sledujeme, co cena zahrnuje. Pobyty bez dopravy znamenají finanční ztrátu a časovou komplikaci.
  4. V lékařském potvrzení si pohlídáme, zda lékař uvedl medikaci a zdravotní omezení, na to při odjezdu výslovně upozorníme zdravotníky.
  5. Podpis pod bezinfekčnost není formalita, může pro nás znamenat nutnost si pro dítě na vlastní náklady dojet i krátce po zahájení pobytu.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Lidé a společnost

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

České jaderné elektrárny se zbavují závislosti na Rusku

Analýza
Do jaderné elektrárny Dukovany dodávala palivo bezmála 40 let ruská společnost TVEL. Letos ji nahradí americká společnost Westinghouse. Rusové končí také s dodávkami pro Temelín. Dalším krokem, kterým se elektrárenská společnost ČEZ odstřihává od spolupráce s Ruskem, je smlouva o obohacování uranu s francouzskou firmou Orano.