Letošní schodek v rozpočtu bude nejvyšší v dějinách. Hrozí růst daní

Názor
Ministryně financí Alena Schillerová zítra předloží vládě nový návrh rozpočtu pro letošní rok. Bude již počítat se schodkem 300 miliard korun. Ministerstvo financí tím po druhé během necelého měsíce reviduje letošní plánovaný schodek. Nedávno, přesně 23. března, odsouhlasila vláda zvýšení plánovaného deficitu z původně rozpočtovaných čtyřiceti miliard právě na 200 miliard korun.
Ministryně financí Alena Schillerová zítra předloží vládě nový návrh rozpočtu pro letošní rok. Bude již počítat se schodkem 300 miliard korun. Foto: Depositphotos.com

Ministerstvo financí postupuje „salámovou metodou“ postupného navyšování letošního schodku, aby skokovým jednorázovým navýšením, třeba hned v rozsahu 300 miliard korun, nevyděsilo veřejnost a nenahrálo na smeč opozici. Přitom rozhodně nelze vyloučit, že bude muset i schodek 300 miliard ještě navyšovat. Na druhou stranu deficit 300 miliard korun je mnohem realističtější než dosavadní plán schodku 200 miliard. O něm bylo zřejmé už prakticky v okamžiku schválení vládou, že je nerealisticky nízký.

Ač ministerstvo zjevně volí „salámovou metodu“, je třeba připustit, že se kvůli koronakrizi ocitá v nesmírně obtížné roli, jelikož bezpříkladná míra nejistoty ohledně dalšího ekonomického vývoje u nás i ve světě nedovoluje sestavit byť jen elementárně spolehlivý rámcový rozpočtový výhled do zbytku letošního roku. V jiných zemích na tom nejsou o nic lépe.

PSALI JSME:
Vláda chce navýšit rozpočtovaný schodek na 200 miliard korun, je to však stále málo

Deficit 300 miliard korun by byl nejvyšším schodkem v historii novodobé ČR, píšící se od roku 1993, a to jak absolutně, tak relativně, tedy v poměru k HDP. Ministerstvo financí ve své aktuální dubnové prognóze předpokládá, že hrubý domácí produkt ČR v nominálním vyjádření letos vykáže úroveň 5,53 bilionu korun.

Deficit 300 miliard korun by v takovém případě představoval 5,4 procenta nominálního HDP. Dosud nejvýraznější procentuální schodek v historii ČR vykázal státní rozpočet v krizovém roce 2009, kdy dosáhl 4,4 procenta HDP. V absolutním vyjádření tehdy činil 192,4 miliardy korun.

Dnešní navržení schodku ve výši 300 miliard je tak v kombinaci s uvedenou prognózou vlastně prvním oficiálním přiznáním ministerstva financí, že letos počítá s nejvyšším schodkem v dějinách ČR – a to právě i v relativním vyjádření v poměru k HDP.

PSALI JSME:
Schodek státního rozpočtu letos převýší 300 miliard korun, může ale dosáhnout až 500 miliard

Nutno navíc doplnit, že pokud česká ekonomika letos klesne výrazněji, než s čím poměrně optimisticky počítá ministerstvo financí, bude vyšší také právě procentuální vyjádření schodku. Pokud by například ekonomika klesla reálně o deset procent (a nikoli o 5,6 procenta, jak počítá ministerstvo), pak při předpokládané letošní inflaci ve výši 3,2 procenta bude schodek 300 miliard odpovídat už zhruba 5,7 procenta HDP.

Je samozřejmě otázka, z čeho vláda tak vysoké manko veřejných rozpočtů bude financovat. Jednou z nejpravděpodobnějších cest je zvýšení daní doprovázené tolerancí dlouhodobě vyššího absolutního i relativního (v poměru k HDP) veřejného zadlužení ČR. Občané se tedy musí připravit na možnou realitu vyšších daní, například majetkových, po odeznění koronakrize. Za současný výpadek ekonomiky zkrátka někteří zaplatí ztrátou zaměstnaní a mnozí pak vyššími daněmi.

Autor je hlavní ekonom Czech Fund a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Vláda koncem roku zabředla do poměrně hlubokého schodku

×
  1. to jako, že na růstu ekonomiky se podílel bureš–to ani náhodou. ted to akorát složil na kolena. to je jediné co tato vláda dokázala. Pravici nedoporučuji aby se ucházela o výhru ve volbách-nech si co nadrobil, vyžere !!!siola

  2. ZAVÉST PROGRESIVNÍ DAŇ A ŽÁDNÉ DOTACE FIRMÁM CO TU NEPLATÍ DANĚ § VSTOUPIT DO VŠECH STRATEGICKÝCH FIREM TOHOTO STÁTU !!!!! ZISKY NAD 50 MILIONU ZDANIT 45 % !!!NEJENOM LIKVIDOVAT ČESKÉ FIRMY A FIRMIČKY !!!TI CO MAJI BYT NAD 300 METRŮ BY MĚLI PŘIJMOUT RODINY ROMU !§PROČ BY TO MĚLI PLATIT PRACUJÍCÍ ZE SVÝCH DANÍ !!!!!KDOŽ MŮŽE STÁT LIKVIDOVAT SOUKROMÉ HOSPODY TÍM ŽE JE OMEZÍ VE SVÉ VLASTNI NEMOVITOSTI ŽE JIM ZAKÁŽE ABY SE TAM KOUŘILO VE VYMEZENÝCH HOSPODÁCH !!! JEN BLBEC MUŽE ZAKÁZAT PODÁVAT GULÁŠ NA DRUHÝ DEN KDY JE NEJLEPŠÍ !!!!!PROČ STÁT NEKOUPIL VŠEM HOSPODSKÝM RYCHLO MRAZICÍ PŘISTROJE !!!!!!! KDYŽ ZÁKAZ TAK S KOMPENZACÍ !!! PROČ DÁVAT KOMPENZACE JEN NADNÁRODNÍM FIRMÁM ????

  3. Zvýšení daní? Ano, to bude pro ekonomiku to pravé. Ale od těchto amatérů ani nic jiného nečekám…

    • Zvýšit daně na cigarety a chlast na průměr evropy by vám vadilo. Dále se nabízí hazard a rekonstrukce daňového systému dle SRN a jiných evrp.zemí,sníží se zatížení zaměstnavatele a cena práce,jen živnostníci budou řvát, že si musí víc platit na zdravotko a důchod. Odbourat dotace na zaměstnanost atd. Amatéři už něco navrhovali a to bylo řevu

    • Apropo dejte si praci a zkoukněte kolik odvedou zaměstnanci +zaměstnavatel na dani ze mzdy a odvodech na soc.poj. a zdrav.poj. versus živnostníci a při paritě 1:1 je poměr cca 10 kč ku 1kč a tom se moc nemluví. A kolik firem podniká za veřejné peníze proti západu asi dvakrát tolik.

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Covid hýbe korunou

Od počátku pandemie platilo Česko za zemi, která situaci zvládla nadprůměrně dobře. Rychlý nástup opatření proti šíření epidemie způsobil rychlý propad ekonomiky, ale následně umožnil výrazné uvolnění a nástup …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Pomáhat Nadaci Terezy Maxové dětem nás baví, říká Radek Sedlář

Rozhovor
Letošní už šestý ročník charitativní akce Nadace Terezy Maxové dětem Hýbejte se s Tearibearem dostalo i kvůli koronaviru novou podobu. Místo běhání či chůze na jednom vybraném místě se mohou zájemci, kteří chtějí pohybem pomoci znevýhodněným dětem, zapojit do projektu kdekoli – stačí si jen stáhnout aplikaci Strava a zaregistrovat se na webu tearibear.cz.
Rolovat nahoru