Levné hypotéky dostupnost bydlení nijak zvlášť nezvýší

Názor
Česká národní banka (ČNB) na dnešním zasedání rozhodla o ponechání úrokových sazeb na stávající úrovni. Dobrá zpráva je to hlavně pro zájemce o hypotéku, pro které budou úvěry pravděpodobně ještě levnější než doposud. Jenže i přes stále nižší úrokové sazby zájem o hypotéky nadále klesá. Na vině jsou především přísnější požadavky na žadatele.
Ilustrační foto: Depositphotos.com

Lidí, kteří si berou hypoteční úvěr, aby financovali své nové bydlení, je čím dál méně. Důvodem je hlavně zpřísnění pravidel pro poskytování hypotečních úvěrů, které v minulém roce učinila ČNB. Zhoršující se dostupnost bydlení a menší zájem o hypotéky představuje i tlak na developery, kteří se snaží poskytnout co nejširší nabídku možností financování nového bydlení pro své klienty.

Levné hypotéky dostupnost bydlení nijak zvlášť nezvýší. Hypoteční trh totiž také ovlivňuje stále trvající paralýza nové výstavby, která je způsobena řadou legislativních překážek. Na trhu je pořád velmi silný nedostatek nemovitostí a jejich cena nejspíš v dohledné době neklesne, a to nejen z důvodu uměle omezené nabídky, ale také kvůli rostoucím cenám stavebních prací a pozemků.

Autorka je výkonná ředitelka společnosti Central Group
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Hypotéky v Česku budou dále zlevňovat. Tím spíše, pokud nastane tvrdý brexit či Spojené státy zavedou cla na evropská auta

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Bydlení

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru