Lidé mají doma léky za půl miliardy, mnohé nikdy nevyužijí

Na přelomu let měli Češi doma nepoužité léky za zhruba 505 milionů korun. Nevyužitých medikamentů – volně prodejných i na recept – přitom stále přibývá. V roce 2018 odevzdali lidé v lékárnách léčiva za 3,3 miliardy korun, což je čtyřnásobně více než před deseti lety. Vyplývá to z pravidelného průzkumu Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL).
Češi utrácejí za léky čím dál více peněz, mnohé přípravky ale nikdy nepoužijí. Foto: Pixabay.com

Každá lékárna je povinná od občanů převzít nepoužité léky, které se následně ekologicky likvidují ve spalovnách při vysokých teplotách. Likvidovaných léčiv přitom neustále přibývá a růst se zrychluje. Zatímco v roce 2008 bylo zlikvidováno celkem 235 tun nepoužitelných léčiv, v roce 2013 to již bylo 281 tun a v roce 2018 dokonce 571 tun. Za likvidaci jedné tuny lékového odpadu z lékáren platí kraje průměrně téměř 34 tisíc korun.

„Bohužel je zřejmé, že plýtváme léky. Léčiv je v domácnostech opravdu hodně. Jsou mezi nimi ta exspirovaná nebo otevřená, ale dále nevyužitá, protože lidé už třeba nevědí, na co dané léky jsou, na co jim je pan doktor předepsal. Zajímavý je fakt, že více nespotřebovaných a neužívaných léčiv je těch na předpis,“ konstatovala Irena Storová, ředitelka SÚKL.

Léky v popelnicích

Z průzkumu Státního úřadu pro kontrolu léčiv vyplynulo také to, že asi čtvrtina domácností vyhazuje léčiva do popelnic spolu s běžným odpadem, splachuje do záchodu, případně odevzdává ve sběrných dvorech. V roce 2018 představovala taková léčiva odhadem téměř 1,3 miliardy korun.

PSALI JSME:
Dopad pandemie: Spotřeba léků na schizofrenii vzrostla o polovinu

„Léčiva jsou z pohledu odpadového hospodářství nebezpečný odpad a podle toho je také třeba s nimi zacházet. Při odložení léků do popelnice hrozí prosakování nebezpečných látek do půdy, při spláchnutí do WC se zase mohou nebezpečné látky dostat do spodních vod a je velmi obtížné je následně odstranit,“ vysvětlila ředitelka SÚKL.

Lidé by podle jejího doporučení měli aspoň dvakrát ročně zkontrolovat domácí lékárničku – ideálně na jaře a na podzim. „Tedy před sezonou, kdy hrozí alergie či nachlazení, je dobré zjistit, jaké léky doma máme, jaké je potřeba dokoupit, aby byly po ruce, a jaké třeba exspirovaly a je třeba je odnést k likvidaci. Díky tomu se vyhnu zbytečným nákupům a hromadění léků,“ řekla Storová.

Nevhodné skladování

Pravidelné průzkumy ústavu se zaměřují i na to, jaké typy léků mají lidé doma, jak je skladují či zda kontrolují stav a dobu jejich použitelnosti. Výsledky ukázaly, že Češi mají doma průměrně 11 různých léků – nejčastěji na bolest s paracetamolem a ibuprofenem. Léky lidé ukládají do krabic, zásuvek a speciálních skříněk. Část domácností skladuje léky v lednici, ačkoli to není pro všechny typy přípravků vhodné.

PSALI JSME:
Hazard se zdravím. Pacienti si během pandemie sami vysadili léky

„Bohužel mnoho lidí neskladuje léky správně. Přitom správné skladování léčivých přípravků zaručuje, aby byla po dobu jejich použitelnosti zachována kvalita, účinnost a bezpečnost. Podmínky skladování mohou být různé. Informaci, jak lék uchovávat, lze nalézt v příbalové informaci a na obalu léku,“ dodává Storová.

Miliardy za léky

Češi současně za léky vydávají stále více peněz, jak ukazují údaje Českého statistického úřadu. Jen v roce 2018, ze kdy jsou poslední dostupná data, zaplatily domácnosti za zdravotní péči 58 miliard korun. Polovina výdajů přitom padne na léky.

„Za doplatky na léky na recept zaplatili lidé v roce 2018 přes dvanáct miliard a za volně prodejné léky skoro 16 miliard korun,“ uvedla Vladimíra Kalnická ze statistického úřadu. Meziročně tak výdaje českých domácností za léky stouply o více než osm procent. „Každý obyvatel tak v průměru za léky zaplatil 2 611 korun,“ dodala Kalnická.

PSALI JSME:
V lékárně máme nárok na léky jen na tři měsíce léčby

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zdraví

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Daň ze štěstí se může týkat každého

Poradna
Máváte tím kouzelným papírkem a blaženě se usmíváte – konečně jsem vyhrál, štěstí mi snad spadlo z nebe. Je to radost pochopitelná, ale trochu předčasná, protože než výhra v loterii, kurzové sázce či jiné hazardní hře z nebe dopadne až do výhercova klína, ztratí se 15 procent objemu.