Lidé v březnu neměli kde nakupovat

Názor
Maloobchodní tržby bez zahrnutí prodeje aut (podle údajů Českého statistického úřadu, pozn. red.) v březnu proti únoru klesly o 1,6 procenta. Počítali jsme s jejich mírnějším poklesem o 0,1 procenta, ale s ohledem na březnový stupeň uzavření ekonomiky s omezenou možností obyvatel cestovat to není nikterak dramatické překvapení.
Lidé v březnu neměli kde nakupovat. Ilustrační foto: FAEI.cz

Tržby za potraviny meziměsíčně klesly o 0,5 procenta a za nepotravinářské zboží o 1,2 procenta. Omezení cestování se podepsalo na propadu prodeje pohonných hmot o 7,5 procenta.

V meziročním srovnání ovšem maloobchod vzrostl o 6,6 procenta, zatímco ještě v únoru klesal o 5,2 procenta. Důvodem meziročního růstu je prostý fakt, že v loňském březnu dopadla pandemická opatření i na Česko a ekonomika šla tehdy prudce dolů. Po očištění o rozdílný počet pracovních dnů činí meziroční růst maloobchodu bez zahrnutí prodeje a oprav aut o pět procent.

Prodej a opravy aut pokračovaly v meziměsíčním poklesu a oproti únoru ubraly 2,5 procenta, což bylo téměř v souladu s naším odhadem. Meziroční srovnání nicméně v případě prodeje aut vykazuje růst o 30,1 procenta (po očištění o kalendářní vlivy o 25,7 % – pozn. aut.), což je opět dáno jejich propadem v loňském březnu. Celkové maloobchodní tržby se zahrnutím motoristického segmentu se v březnu meziročně zvýšily o 13 procent. Ještě v únoru přitom klesaly o 4,9 procenta.

PSALI JSME:
Ekonomika na začátku silné expanze

Oproti březnu minulého roku stále rostl nejvíce internetový obchod, nicméně o 36,2 procenta, což je slabší růst než v předchozím měsíci a v dalších měsících by se rozdíl růstového tempa internetových a kamenných obchodů měl snižovat. Silný meziroční růst již tentokrát vykázala řada segmentů například výrobky pro domácnost, sport či IT.

Se zlepšením pandemické situace a rozvolňováním opatření by se maloobchodní tržby měly v dalších měsících zvyšovat. Spotřebitelé budou zčásti dohánět odložené nákupy. Vývoj může být v řadě sektorů dosti rozkolísaný. Internetový obchod se bude z části přesouvat zpět do kamenných obchodů.

Naše prognóza pro letošek počítá s růstem maloobchodních tržeb blízko jednoho procenta, ale současná vlna rozvolňování je rychlejší, než s jakou jsme počítali. To dává na jednu stranu šanci na výrazně lepší letošní výsledek maloobchodu, avšak z druhé strany to navyšuje riziko další epidemické vlny a opětovné uzávěry ekonomiky.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Česká ekonomika letos šlape lépe, než se čekalo. Zažila poslední špatné čtvrtletí?

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Slabý začátek roku v průmyslu

Podle dat statistického úřadu zveřejněných v závěru minulého týdne se českému průmysl start do nového roku příliš nevyvedl. Za meziměsíčním poklesem o 2,3 procenta totiž stojí především zpracovatelský průmysl a ani …

Smíšené výsledky stavebnictví

Statistické výsledky prvního měsíce ve stavebnictví vypadají jako smíšené. Na jedné straně je zde vidět mírný růst oproti prosinci, za kterým stojí inženýrské stavitelství, na straně druhé pokračuje další útlum …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

České jaderné elektrárny se zbavují závislosti na Rusku

Analýza
Do jaderné elektrárny Dukovany dodávala palivo bezmála 40 let ruská společnost TVEL. Letos ji nahradí americká společnost Westinghouse. Rusové končí také s dodávkami pro Temelín. Dalším krokem, kterým se elektrárenská společnost ČEZ odstřihává od spolupráce s Ruskem, je smlouva o obohacování uranu s francouzskou firmou Orano.