Lidem začíná docházet, že je přechytralé mobily před samotou nespasí

Průzkum
Čtyřicetiletý Jiří žije nedaleko Prašné brány v Praze, přímo v srdci stověžaté matičky. Dělá marketing pro jednu velkou korporaci a na starosti má komunikaci v celé střední a východní Evropě. Jenže teď se mu celý ten širý svět smrsknul do počítačového monitoru a mobilu v malém podkrovním bytě.
Ačkoli technologie pomáhají udržovat kontakt s přáteli a rodinou, lidem chybí osobní setkání. Ilustrační foto: Pixabay.com

„Byl jsem zvyklý si zajít do belgické hospůdky či do vinárny. I když to tak nevypadá, i Praha 1 je taková vesnice, žije zde řada zajímavých, stálých obyvatel. Teď ale práci odehraji v několika komunikačních oknech v rámci videokonferencí. A venku? Jen setmělé ulice,“ říká smutně.

Občas pocit osamění zapíjí s kamarádem něčím ostřejším na lavičce z lahve v pytlíku. „A cvičení? Doma je to jak v ponorce. Rád jsem chodil do posilovny, právě i kvůli lidem,“ dodává. Pocity jako Jiří, a to není ještě v seniorském věku, nyní zažívají čtyři z deseti Čechů. Zjistil to unikátní celoevropský průzkum společnosti Kaspersky.

Ačkoli technologie pomáhají udržovat kontakt s přáteli a rodinou, lidem chybí osobní setkání. Čtyři z deseti Čechů (41 %) v tomto průzkumu vypověděli, že se cítí osaměleji než před pandemií Covid-19. Osamělostí trpí paradoxně nejčastěji lidé, kteří nežijí sami, ale ve společné domácnosti s přítelem nebo spolubydlícím (67 %).

Pocity osamění jsou u Čechů nejsilnější ve chvílích, kdy se nemůžou osobně vidět se svými blízkými a přáteli. V průzkumu to uvedlo 59 procent respondentů, přičemž sedm z deseti respondentů je přesvědčeno, že žádná technologie nenahradí osobní setkání s přáteli a rodinou.

PSALI JSME:
Tři strašáci budoucích penzistů: Nemoci, samota a finance

„Čím více komunikujeme, tím více jsme sami.“ Tak tento postřeh ve své knize Karaoke kapitalismus popsali už před dvaceti lety dva severští vizionáři Kjell Nordström a Jonas Ridderstrale. A „uzávěrky“ (lockdownu – pozn. aut.) kvůli covidu tuto skutečnost ještě více obnažily.

„Korespondenční forma komunikace nemá šanci navázat nové skutečné vztahy. Může jen tak udržovat ty stávající. Je příliš povrchní, lidi se tak nikdy nepoznají do hloubky, i když si myslí, že když si napsali desítky SMS zpráv, poslali stovky fotek a vyměnili hromady emailů, dobře se znají,“ potvrzuje jeden ze specialistů v agentuře zaměřené na komunikaci s veřejností.

„Ale kdeže. Sítě nikdy nepřenesou emoce, neverbální komunikaci, jemnou řeč těla, vůně, vše, co naše podvědomí ve vztahu k druhým zpracovává,“ dodává.

Konec konců to, že se komunikaci stává povrchnější, je patrné na smskách, které si posíláme. Dříve neměli lidé problém přečíst si i delší novinovou zprávu. Dnes i krátké sdělení většina rozděluje třeba i do pěti smsek – tedy co věta, co jedna zpráva. Mladí už dokonce přestávají dělat tečky. Považují je za příliš ostré vymezení. Jako by tečka znamenala, že už se s tebou nebudu dál bavit.

Tak tedy tečka.

PSALI JSME:
Když s někým nechceme mluvit, předstíráme na mobilu zaneprázdněnost

Zavřít reklamu ×
  1. Nechte té ideologie. Lidé jsou stejní v každé době. Chcete na něco zvýšit poptávku? Zakažte to!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Technologie

Světový den hesel: Jak silná hesla používáte?

Na první čtvrtek měsíce května, tedy na dnešek, každoročně připadá Světový den hesel. Podle loňského průzkumu softwarové firmy Avast 95 procent Čechů používá velmi slabé heslo, skládající se pouze z několika čísel …

Češi počítačovým vyděračům neplatí

Pouze šest procent obětí ransomwaru v Česku loni zaplatilo internetovým vyděračům výkupné, zatímco ve světě za odšifrování dat zaplatila více než polovina napadených (56 %). Celým 17 procentům z nich však ani platba …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Vejce zdražují, chovatelé začali pouštět slepice z klecí

Analýza
Klecový chov slepic sice skončí podle loni schváleného zákona až v roce 2027, mnozí chovatelé se ale novým pravidlům přizpůsobuje s předstihem už nyní.  Podle výzkumů se zájem veřejnosti o podmínky chovu slepic a původ vajec sice zvyšuje, přesto ale převažují nakupující, kteří zohledňují především cenu. A ta se zvyšuje – právě i kvůli změně chovu nosnic.

Hrozí Air Bank zánik?

Moneta Money Bank podepsala předběžnou smlouvu o akvizici Air Bank, českého a slovenského Home Creditu a …
Rolovat nahoru