Tři strašáci budoucích penzistů: Nemoci, samota a finance

Průzkum
Čeho se Češi, Moravané a Slezané nejvíce obávají v souvislosti s odchodem do penze? Mnohé naznačil průzkum agentury Ipsos pro společnost Broker Consulting realizovaný letos na vzorku 1050 respondentů ve věku 50 až 65 let. S přehledem „vyhrály“ nemoci a závislost na druhých (58 %).
Graf: Broker Consulting

S velkým odstupem pak podle výsledků průzkumu následují ztráta partnera či partnerky (13,8 %) a to, že každý desátý respondent se obává své finanční situace (10,3 %). Samoty, resp. ztráty partnera či partnerky se podle neobává zhruba 14 procent účastníků průzkumu, zatímco nezájmu ze strany nejbližších příbuzných (děti, vnoučata) tři procenta lidí, a další procento respondentů se obává ztráty přátel a kolegů z práce.

Za poslední čtvrtstoletí se přitom výrazně změnil jak životní styl Čechů, tak se prodloužila se doba dožití. „Češi se bojí nemocí, ale na prevenci – nejen zdravotní, ale i finanční – moc nedbají. Právě zabezpečení je nejčastěji přehlíženou oblastí, která je případně řešena velmi nedostatečně, říká Kateřina Štoudková Vylášková, ředitelka jednoho z tuzemských OK Pointů.

Graf: Broker Consulting

Budoucí čeští penzisté podle průzkumu nemají zásadní obavy z finančních dopadů odchodu do důchodu. Dva z pěti se domnívají, že i v penzi, při poklesu příjmů, dokážou ufinancovat vše, co potřebují. Dalších 28,2 procent ale už tuto bezstarostnost nesdílí. Naopak mají velké obavy a bojí se, že si i v době zaslouženého odpočinku budou muset přivydělávat, aby pokryli své základní potřeby.

Z průzkumu dále vyplynulo, že Češi, kteří v následujících 15 letech půjdou do penze, si na důchod nejčastěji odkládají finanční prostředky v produktech třetího pilíře (80,3 %). Velmi populární jsou také běžný či spořicí účet (65,5 %) a více než jedna třetina (36,3 %) využívá stavební spoření. Investice pro tvorbu renty ale používá pouhých 16,5 procent respondentů.

Graf: Broker Consulting

„Uvedená data hovoří o velké finanční konzervativnosti Čechů,“ komentuje výsledky průzkumu Martin Novák, hlavní analytik Broker Consulting. Podle něj záleží na tom, zda má budoucí penzista uložené peníze v produktech penzijního připojištění, nebo doplňkového penzijního spoření.

„V prvním případě sice nemůže dojít k „zápornému“ zhodnocení, ale výnosy se pohybují na úrovni spořicích účtů. Omluvitelným důvodem pro setrvání u tohoto produktu může být vyšší věk, příspěvky zaměstnavatele, či státní příspěvek. Na horizontu deseti či patnácti let ale bude za běžných podmínek na trhu výnosově výrazně zajímavější doplňkové penzijní spoření,“ tvrdí Novák.

PSALI JSME:
Počet chudých penzistů rok od roku roste

 1. Tři strašáci budoucích penzistů:
  kapitalističtí šmejdi
  zdražování
  ubohá a ponižující výše důchodu

 2. Chtěli jste a vycinkali jste si v osumadevadesátém s obrovským jásotem kapitalismus?Tak ho máte………..

 3. Nemoci mě nestraší. Za své zdraví si odpovídám sám, co jsem kdy svěřil lékařům, dopadlo katastrofálně a ještě mně vynadali do blbců, že jsem se jim svěřil do “odborné” péče. To další, i neuvedené, je vážnější průšvih. A není ani rady, natož pomoci.

 4. straší nás vláda. přidají nám peníze a my se obáváme, že zase zdraží úplně všechno na neúnosnou výši.

 5. Zapomenuli jste na čtvrtého ČSSZ! Domnívám se má velký podíl na (sebe)vraždách občanů i s dalšími podobnými úřady ČR!
  Prodlužuje určení, vyplácení důchodů a doplatků mnoha občanům. Ani po víc jak osmi měsících nevyplácí. Přitom má vše doloženo pro výpočty! Úmyslně čekají až lidé odejdou na věčnost a peníze shrábne stát.
  Peníze důchodů včetně doplatků, které nebyly vyplaceny žadatelům o důchod, tyto vyplatit těm, kteří se o člověka starali od doby podání žádosti o důchod do jeho smrti.
  Na ČSSZ atd. provést důkladnou kontrolu!

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Finance

Nízké úrokové sazby ničí důchodové systémy

Průběžné důchodové systémy se dlouhá léta jevily jako méně efektivní než fondové systémy. Extrémně nízké úrokové sazby to však mění. Důchodové fondy v mnohých případech snižují kupní sílu úspor. Lidé by se při …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru