Když s někým nechceme mluvit, předstíráme na mobilu zaneprázdněnost

Tři čtvrtiny lidí se přiznaly, že používají mobilní telefon k tomu, aby předstíraly zaneprázdněnost, když s někým nechtějí mluvit. Ukázal to nejnovější průzkum společnosti Kaspersky Lab. Pro spoustu uživatelů chytrých mobilů je tak jejich zařízení přednější než kontakt s jinými lidmi.
Když s někým nechceme mluvit, předstíráme na mobilu zaneprázdněnost. Foto: Pixabay

Představte si situaci, kdy jste na večírku, kde skoro nikoho neznáte. Anebo je mezi hosty někdo, koho moc nemusíte a jste ochotni s ním vyměnit pouze formální pozdrav. Řešení máte v kapse: svůj mobilní telefon. Stačí předstírat, že právě teď něco nutně musíte vyřešit, dívat se do rozsvíceného displeje, jezdit po něm prstem a – nikoho okolo si nevšímat. Aspoň do doby, než na večírek dorazí vaše spřízněná duše, s níž se dáte ochotně do hovoru.

Jak zjistila společnost Kaspersky Lab, k tomuto chování se uchyluje v určitých situacích většina uživatelů mobilních telefonů, tedy že s telefonem v ruce předstírají zaneprázdněnost, aby s nikým nemuseli mluvit.

Podle průzkumu firmy to dělá až 75 procent lidí.

Na druhou stranu nám mobil pomáhá, když potřebujeme vyřešit nějaký problém, ale nechceme navazovat kontakt s ostatními lidmi. Typickou situací je, když hledáme správnou cestu nebo si chceme objednat taxi. Téměř třetina lidí to řeší pomocí internetu nebo aplikací. Je to pro ně snazší než s někým mluvit.

PSALI JSME:
Probíhá revoluce hlasového vyhledávání. Amazon útočí na pozice Googlu

Bezmobilní panika

I vzhledem k tomu, že nám chytrá zařízení pomáhají s každodenními problémy nebo sociálně nepříjemnými situacemi, jsme na jejich fungování čím dál závislejší. Pokud tedy přestanou z jakéhokoliv důvodu fungovat, může jejich absence způsobit až panické stavy.

Přibližně třetina lidí se proto například obává toho, že by přišli o zdroj zábavy, pokud by přišli o svůj mobil. A dvanáct procent se dokonce obává, že nebudou schopni předstírat zaneprázdněnost, pokud se jejich zařízení porouchá.

„Používání chytrých zařízení má na nás daleko větší vliv, než bychom si mohli na první pohled myslet. Samozřejmostí se už stal internet v kapse, který nám pomáhá s každodenními starostmi – s vyřizováním pracovních e-mailů, nakupováním, vyhledáním dopravy nebo ubytování a podobně. Chytrá zařízení jsou ale pro řadu lidí důležitá i ve společenských situacích, kdy si nejsou jistí nebo neví, jak se chovat. Proto je velmi důležité, aby elektronika fungovala tak, jak má a byla neustále po ruce,“ řekl Dmitry Aleshin, odborník ze společnosti Kaspersky Lab.

PSALI JSME:
Vydržíš 14 dní bez mobilu? I to dnes děti učíme, říká starosta Junáka – českého skauta

Pozor na nomofobii

Obava z toho, že nebudu mít po ruce svůj mobil nebo že se dostanu do oblasti bez signálu, může přerůst až v chorobu, tedy v chronickou závislost na svém chytrém telefonu. Tato diagnóza už má několik let i svůj odborný název: nomofobie. Podle expertů přitom lidí s touto nemocí po celém světě neustále přibývá, a týká se to rovněž Čechů. Může postihovat až 53 procent uživatelů mobilních telefonů.

Podle aktuálního amerického výzkumu se mohou takto závislí lidí potýkat s vážnou úzkostí, pokud nemají u sebe svůj mobil. To pak může ovlivnit jejich společenský život včetně vztahu s druhým pohlavím, ale i přáteli nebo rodinou. Pacienti s nomobobií mohou trpět depresemi.

„Mohlo by to ovlivnit i jejich schopnosti pracovat nebo studovat, protože se nemůžou soustředit. Chtějí být stále připojeni ke svému smartphonu,“  řekl pro CNN profesor  Caglar Yildirim ze State University of New York, který se tímto fenoménem moderní doby zabývá. Podle jiných výzkumů může závislost na mobilním telefonu ovlivnit rovněž fungování mozku.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Lidé a společnost

Dva ze tří Čechů už něchtějí střídání času

Změna času není v očích veřejnosti vnímána zrovna pozitivně. Co ale lidem na střídání času vadí nejvíc? Hlavními argumenty pro jeho zrušení jsou například neustálé přeřizování hodin či vyhnutí se změně biorytmu a s …

Nejčtenější

Část domácností se řítí do finanční propasti

Hospodaření některých českých domácností je dlouhodobě jen těžko udržitelné. Ačkoli se majetková a finanční situace za poslední dvě dekády celkově zvedla, je tu i jeden hodně rizikový faktor: v porovnání s výší mezd …

Pronajala si chalupu. A s ní i nevraživého souseda

Pronajmout si chalupu na dovolenou je běžná věc. Člověk čeká, že když zaplatí deset patnáct tisíc za měsíc, a v sezóně na žádaném místě za týden třeba i dvojnásobek, tak vše bude v pohodě. Jenže v takové chaloupce …

Pálenka z garáže je svátost, ale ilegální

Česko doslova přetéká ovocem. Zahrádkáři se radují, že bude hodně pálenky. A někteří si ji dělají doma ve sklepě nebo v garáži. Bývá to svátost a chlouba, ale kromě potenciálních zdravotních rizik jde především o …

Čeští dlužníci ulévají peníze i v Německu, říká prezident exekutorů

Rozhovor
Dlužníci pořád hledají obezličky, i když mají možnost požádat soud o odpuštění svých dluhů. Skrývají majetek do svěřenských fondů nebo ulévají peníze na účtech v Německu, a naopak němečtí neplatiči je schovávají u nás. A jak například na neplatiče nájemného? Preventivně doložkou o vystěhování sepsanou u notáře. To vše říká v rozhovoru pro FAEI.cz nový prezident Exekutorské komory JUDr. Vladimír Plášil.
Rolovat nahoru