Loni se v Česku vytěžilo rekordně dříví, dochází k drancování lesů. Cena dřeva roste

Názor
V roce 2020 došlo k opětovnému nárůstu těžby dřeva, a to na historicky rekordní úroveň 35,8 milionu metrů krychlových dřeva bez kůry. Téměř veškeré vytěžené dříví, takřka 95 procent, přitom pocházelo z nahodilé těžby. Do ní spadá i likvidace kůrovcových kalamit. Z bezmála 97 procent je vytěžené dřevo z jehličnanů, vyplývá z dnes zveřejněných údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ).
Po letech nadbytku dřeva na tuzemském trhu nyní nastává jeho nedostatek, zejména pak toho kvalitního. Ilustrační foto: Pila Javořice

Rekordní těžba dřeva loni stlačila jeho cenu rekordně nízko. Například cena palivového dříví právě z jehličnanů klesala čtvrtletí po čtvrtletí od prvního kvartálu roku 2019, kdy činila 722 korun za metr krychlový, až do třetího kvartálu 2020, kdy dosahovala pouze 423 korun za kubík.

V posledních třech měsících loňska ale narostla na 429 korun za kubík a letos v prvním letošním čtvrtletí na 451 korun za kubík. To ilustruje zatím jen opatrný zvrat trendu. Loni ceny dřeva pravděpodobně dosáhly svého dna.

Nyní ovšem hrozí naopak zdražování dřeva, a to i poměrně citelné. Zejména lidé na venkově tak mají poslední příležitost se dřevem celkem levně předzásobit. V posledních měsících v Česku například raketově zdražují dřevěné palety.

To je pro řadu firem problém, protože je běžně využívají ve svém každodenním provozu. Jde pro ně o další cenový tlak, který budou muset ve větší či menší míře přesunout na konečného zákazníka. Dřevo pro jejich výrobu letos zdražilo o desítky procent. Situaci komplikuje i to, že k dostání příliš nejsou ani hřebíky či jiný spojovací materiál.

PSALI JSME:
Dřevěné palety zdražují. Klíčovým důvodem je exploze cen dřeva v USA

Po letech nadbytku dřeva na tuzemském trhu nyní nastává jeho nedostatek, zejména pak toho kvalitního. Lesníci totiž v době kůrovcové kalamity omezili svoji těžbu, aby dále nezaplavovali trh a neprodávali tedy levně. To se týkalo například tvrdého dřeva z listnáčů. Takže dřeva z listnáčů už je nyní na trhu méně, což tlačí jeho cenu vzhůru.

Vytěžené je už také pomalu dřevo z kůrovcem napadených jehličnanů, které se z důvodu nedostatečné kapacity pil v uplynulých let vyváželo překotně a levně – s nízkou přidanou hodnotou – do zahraničí, což tedy znamenalo v podstatě drancování českých lesů. Vývoz levné, nepracované kulatiny pokračuje stále, i když už v menší míře.

Jedním z důvodu tohoto drancování lesů je i to, že dřevo nemá v Česku kdo zpracovat. Lidé, kteří by jej zpracovávat mohli, zůstávají v posledním více než roce doma, pobírají státní pandemickou kompenzaci. Takže i když nepracují, peníze mají, neboť stát se mohutně zadlužuje.

Tento dluh bude z velké části splácen v blízké budoucnosti navýšením daní. Výsledkem zadlužování je ovšem tedy právě i to, že se nedostává pracovní síly ke zpracování dřeva, takže je s nízkou přidanou hodnotou vyváženo za hranice.

PSALI JSME:
Zlevňování dřeva skončilo. Hrozí zdražování

Další cenový tlak na růst dřeva pak přichází ze světa. Ve Spojených státech dramaticky stoupá poptávka po dřevu i jeho cena. Američané totiž v době nízkých úrokových sazeb, jež tamní centrální banka nastavila v důsledku pandemie, využívají levných hypoték a intenzivně stavějí a renovují. Často ze dřeva. Navíc mají od Bidenovy vlády „vrtulníkové peníze“, 1400 dolarů na hlavu, které získává zhruba 85 americké populace. I tyto peníze zhusta využijí na stavbu či renovace.

Předchozí Trumpova administrativa navíc zavedla cla na kanadské dřevo, což jen umocnilo poptávku Američanů po evropském dříví. Růst ceny dřeva v Evropě navíc podněcuje i Rusko, které si již nehodlá nechat drancovat své lesy vývozem nezpracované kulatiny. Tím ale jen omezuje vyhlíženou nabídku dřeva na evropském trhu, což už nyní tlačí jeho cenu vzhůru.

Čeští lesníci tak už od druhé poloviny loňska zaznamenávají zájem o dřevo i tam, kde dosud nebyl. Například Lesní družstvo obcí Přibyslav, které má vedle společnosti Kinských největší rozlohu nestátních lesů, nyní nachází nová zahraniční odbytiště v Polsku. Rovněž Poláci musejí hledat nové dodavatele, včetně těch z ČR, aby uspokojili sílící poptávku.

Pro Lesní družstvo obcí Přibyslav jde nepochybně o dobrou zprávu. Horší už je pro řadové obyvatele ČR, zejména venkovany, kteří dřívím například topí. Po letech zlevňujícího dříví nyní hrozí i poměrně citelný růst jeho ceny. Je nejvyšší čas se předzásobit.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Uhlí i dřevo k vytápění podraží. Předzásobením lze ušetřit tisíce

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Stavebnictví konečně nabralo dech?

Květnové výsledky stavebnictví byly ve znamení růstu. Nejenom toho meziročního, kterých vycházel z nízkého srovnávacího základu, ale především i toho meziměsíčního (+3 %). Tentokrát se dařilo nejenom inženýrskému …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru