Loni v Česku ukončilo podnikání historicky nejvíce lidí. Hlavně kvůli datovkám

V roce 2023 začalo v České republice podnikat 72 529 lidí, nejvíce v posledním desetiletí. Zároveň podnikání ukončilo 282 658 fyzických osob podnikatelů, což nejvíce v české historii. To znamená, že za rok 2023 ubylo 210 129 podnikatelů.
Loňský byl pro podnikatele ve znamení zavádění povinných datových schránek. To bylo také důvodem pro mnoho již neaktivních podnikatelů své podnikání ukončit. Zdroj: mojedatovaschranka.cz

Důvodem je především jejich nová povinnost mít datovou schránku. Redakci FAEI.cz o tom informovala společnost CRIF – Czech Credit Bureau s tím, že uvedená data vyplývají z její analýzy.

„Loňský byl pro podnikatele ve znamení zavádění povinných datových schránek.

To bylo také důvodem pro mnoho již neaktivních podnikatelů své podnikání ukončit.

Nová povinnost tak vedla k očištění podnikání převážně od dlouhodobě nečinných podnikatelů,“ sdělila redakci Věra Kameníčková, analytička společnosti CRIF – Czech Credit Bureau.

V důsledku značného počtu zaniklých podnikatelů se jejich celkový počet snížil o deset procent, přestože loni byl největší zájem o zahájení podnikání za poslední desetiletí. „Vysoký počet nových podnikatelů je dán i ukrajinskou menšinou, která se postupně adaptuje na české prostředí,“ vysvětlila analytička.

Ukrajinci v loňském roce tvořili deset procent z celkového počtu nových podnikatelů. „V roce 2022 to bylo osm procent a v předešlých letech jejich podíl dosahoval pouhá dvě procenta,“ doplnila Kameníčková. Ukrajinci se podle údajů CRIF na celkovém počtu podnikatelů podílejí 2,4 procenta a tvoří zdaleka největší skupinu podnikatelů s jinou než českou státní příslušností.

S podnikáním loni skončili převážně starší lidé. Celkem 59 procent % lidí, kteří ukončili své podnikání, je ve věkové skupině 61 a více let, dalších 20 procent pak ve věkové skupině 51 až 60. Zanikali především podnikatelé, kteří na trhu působili delší dobu. Více než 80 procent zaniklých podnikatelů vstoupilo na trh před rokem 2007.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB