Datové schránky coby zabiják živnosti. Skončily desítky tisíc podnikatelů

Od začátku roku ukončilo svou živnost více než 40,5 tisíce podnikatelů, což je polovina celkového počtu za celý uplynulý rok. Hlavním důvodem je především povinné zavedení datových schránek a s tím spojené nové povinnosti. Uvedla to poradenská společnost Dun & Bradstreet ve zprávě, kterou má redakce FAEI.cz k dispozici.
Kvůli povinným datovým schránkám ruší živnosti desítky tisíc živnostníků. Ilustrační foto: Pixabay.com

Jen za prvních čtrnáct únorových dnů zrušilo živnost bezmála 25 tisíc podnikatelů. Tento trend ovšem nastal už loni na podzim. „V říjnu jsme poprvé pozorovali výraznější skokový nárůst podnikatelů – fyzických osob, kteří zrušili své živnosti,“ uvedla Petra Štěpánová, analytička Dun & Bradstreet.

Živnost zrušilo 8 434 takzvaných OSVČ (osoba samostatně výdělečně činná, pozn. aut.), což meziročně představovalo nárůst o 136 procent. Následující měsíce to bylo ještě více: V listopadu o 195 procent, v prosinci o 187 procent.

„Tento trend, ovšem v ještě výraznější silou pokračuje i na začátku roku 2023. Počty zrušených živností lámou historické rekordy – v lednu podnikání ukončilo 15 888 fyzických osob, což je o 245 procent více než ve stejném období roku 2022, a jen za prvních čtrnáct dnů v únoru skončilo 24 630 podnikatelů, šestkrát více než za celý loňský únor,“ konstatovala Štěpánová.

Konec „spících“ podnikatelů

Podle Štěpánové je hlavním důvodem právě povinné přidělení datových schránek všem živnostníkům a s tím spojené nové povinnosti. „Aktuální vlna rušených živnostenských oprávnění je skutečně masivní,“ poznamenala analytička z Dun & Bradstreet. Živnost ale podle ní ruší zpravidla ‚spící‘ podnikatelé, kteří reálně nepodnikají.

V letech 2020 až 2021 každý měsíc průměrně zrušily podnikání méně než čtyři tisíce živnostníků. V lednu až září loňského roku se měsíční průměrně zvýšil na 4,7 tisíce podnikatelů, v říjnu to bylo 8,4 tisíce, v listopadu 11,8 tisíce a v prosinci rekordních 17,4 tisíce.

Poslední měsíc v roce bývá z pohledu zrušených živností dlouhodobě nejsilnější, nicméně v roce 2021 živnost zrušilo 6,1 tisíce podnikatelů a v roce 2020 to bylo více než 6,3 tisíce. V lednu 2023 podnikání zrušilo necelých 15,9  tisíce živnostníků a do poloviny února zhruba 24,6 tisíce.

Ve srovnání s lety 2020 až 2021 se loni také zásadně zvýšil celkový počet zrušených živností. V roce 2020 šlo o 44,6 tisíce podnikatelů, o rok později přibližně 47,7 tisíce a v roce 2023 to bylo více než 80 tisíc.

Povinné elektronické přiznání

Finanční správa přitom na svých internetových stránkách upozornila, že živnostníci, kterým stát ze zákona zřídil datovou schránku, musí letos podat daňové přiznání elektronicky, nikoli v listinné formě. Povinnost podávat daňové přiznání elektronicky platila pro vlastníky datových schránek už v minulosti, od letošního roku je ale stát povinně zřídil všem podnikajícím osobám.

Pokud podají přiznání v listinné podobě, mohou to finanční úřady posoudit, jako by žádné přiznání podáno nebylo, a následně uložit příslušnou pokutu. Daňové přiznání přitom není nutné podat pouze prostřednictvím datové schránky.

Živnostníci mohou využít i jiné formy elektronického podání, například prostřednictvím portálu Moje daně, do něhož se lze přihlásit datovou schránkou, pomocí bankovní identity nebo občanským průkazem s čipem. I nadále je také možné, aby za živnostníky podal přiznání daňový poradce.

K 19. únoru přijala Finanční správa zhruba 223 tisíc daňových přiznání, z toho 189 tisíc od fyzických osob. Elektronicky podaná přiznání tvořila 44 procent všech přiznání fyzických osob a naprostou většinu přiznání právnických osob.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 6
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
 1. MH Marie Homolková

  No však. Já jsem si zakládala svou DS před lety. To bylo tak jednoduché! Dnes na vás vyskočí tolik požadavků, zejména musíte mít e-identitu, protože ta možnost před vás vyskočí jako první. Vážně to je tak složitě vyhlížijící, že kdybych „nevěděla“ a neměla již identitu zařízenou, tak do toho taky nejdu. Kdo proboha dělal tyhle DS? Neuvědomují si, že jen straší lidi? Na vnitru sedí zřejmě samí arogantní blbečci. Musíte k tomu postoupit tolik kroků! Že to nenechali na dobrovolnosti, časem vyroste generace, pro kterou nebude tahle byrokracie trestem. Já ty politiky nechápu, co je k tomu vede?

 2. Mára

  To je nesmysl. Ti pdnikatelé zcela jistě neskončili kvůli datovkám. Důvody budou někde jinde. A mimochodem, datovka je velmi dobrá věc, hlavně pro podnikání. Sám mám a využívám již více let.

 3. In Inuše

  Datovky jsou peklo..nemůžu se přihlásit,,asi jsem zapoměla,,že heslo musím měnit..myslím pořád..a ne a ne se přihlásit.Tak něco komplikované fakt nikdo chtít nemůže..jedine blázen.

 4. Zd Zdenka

  Ti, kdo navrhli a schválili tenhle zákon, jsou omezení a arogantní hlupáci. Jiné slovo pro ně nemám. Již mám datovou schránku, bez problémů jí používám jako fyzická podnikající osoba, všechny úřady mojí schránku najdou a komunikují. I já. A najednou mi do datové schránky (!!!) přijde příkaz, že si mám zřídit schránku další a tu původní mám jen pro osobní užití. No, osobní užití se nestalo ani jednou a nikdy nestane. Jednak to není zadarmo, jednak jí nepodnikatelé nemají. Co bych asi přes ní posílala? Pozdrav z Chorvatska?

 5. Láďa

  Ukončení živnosti kvůli datovce je hloupost. Datovka nepřináší žádné nepříjemné povinnosti. Je to skutečný pokrok. Žádné vyplňování papírových formulářů, obálek, chození na poštu a po úřadech. Vše se dá pohodlně vyřídit kdykoli z domova. Interaktivní formuláře vylučují chybu. Odmítání je jen kverulantství a strach z neznámého.

 6. AK Alena Kuzmová

  Tak co je pro někoho jednoduché, může být pro jiného nepřekonatelně složité. Vždyť kdo chce DS, nic mu nebrání si ji zřídit. Ale nutit to starým občanům je zvěrstvo a asociální manýr našich arogantních politiků. Však i na ně jednou dojde!!!

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB