Vyplývá to z aktuálních dat Hypomonitoru České bankovní asociace (ČBA). Za celý loňský rok banky a stavební spořitelny poskytly 65 985 hypotečních úvěrů v celkovém objemu 150 miliard korun, což bylo nejméně za posledních dvacet let.
Objem skutečně nově poskytnutých hypoték bez refinancování v březnu dosáhl 15,4 miliardy korun po únorových 13 miliardách korun. Objem refinancovaných úvěrů (interně či z jiné instituce, pozn. aut.) pak činil 2,8 miliardy korun, tedy stejně jako v únoru. Oproti březnu 2020 zůstává objem hypoték stále o pětinu nižší.
Počet nově poskytnutých hypoték v březnu činil 4 490, což představuje meziroční nárůst o 30 procent a meziměsíční o 17 procent. Ve srovnání s březnem 2020 je počet hypoték o 30 procent nižší. Ještě v roce 2020 se průměrný měsíční počet nových hypoték pohyboval kolem 6,7 tisíce a ve výjimečně silném roce 2021 pak dosahoval 9,5 tisíce.
Úroková sazba u skutečně nově poskytnutých hypotečních úvěrů podle Hypomonitoru ČBA v březnu dále klesla, když se dostala na 5,19 procenta z lednových 5,36. Hypotéky se tak dostaly na nejnižší úrovně od přelomu let 2021 a 2022. Hypoteční sazby jsou však stále z pohledu posledních dvou dekád nadprůměrně vysoké. Na podobných úrovních byly naposledy v letech 2008 a 2009.
Průměrná výše hypotéky v únoru vzrostla na 3,44 milionu korun a je tak nejvyšší od prosince 2021. Nejnižší úrovně dosáhla loni v lednu, kdy klesla až na 2,83 milionu korun. Výrazně dražší hypotéky mají zásadní dopad na desítky tisíc domácností, kterým nyní končí fixační období, takže je čeká refinancování.
Pokud měly dvouprocentní hypotéku, která byla běžná v dřívějších letech, nyní zaplatí o mnoho tisíc korun měsíčně na splátkách více. U průměrné hypotéky ve výši 3,44 milionu korun na 25 let lidé zaplatí měsíčně při aktuální úrokové sazbě měsíčně o 5 922 korun více, než kolik platili s dvouprocentní úrokovou sazbou.
Ročně tak taková domácnost na výdaje spojené se splácením hypotéky vynaloží o 71 tisíc korun více. To jsou prakticky dvě průměrné hrubé mzdy v České republice. Dva měsíce v roce tak jeden z rodiny vydělává jen na navýšené splátky.
Hypoteční sazby reagují na vývoj základních úrokových sazeb, které centrální bankéři od konce minulého roku pravidelně snižují. Právě oni tak mají v rukou klíč k levnějším hypotékám a tím i dostupnějšímu vlastnímu bydlení. Právě kupující s hypotékou totiž dlouhodobě tvoří podstatnou část poptávky na realitním trhu.
Autor je generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol
(Redakčně upraveno)