Nárůst březnové aktivity na hypotečním trhu oproti únoru však bývá běžný, takže po zohlednění tohoto sezónního vlivu meziměsíční objem stagnoval. Z meziročního pohledu byl objem poskytnutých hypoték v březnu vyšší o téměř 50 procent, zatímco v únoru rostl trh meziročně ještě o dvojnásobek.
Nižší meziroční dynamika souvisí s vyšší srovnávací základnou z loňského roku, kdy začala hypoteční aktivita od března oživovat.
Průměrná hypoteční sazba u nových úvěrů v březnu pokračovala v rychlejším poklesu a snížila se na 5,19 procenta z únorových 5,36 procenta, což je stále nejnižší hodnota od června roku 2022.
„Aktuální data potvrzují pozitivní oživení trhu. Vidíme pokračující meziroční růst zájmu o koupi nemovitostí, zajímavým se ukazuje postupný trend rostoucího zájmu o úsporné bydlení. Například v našich datech vidíme, že každá třetí hypotéka z nově uzavřených financuje nízkoenergetické domy a byty,“ informoval redakci Martin Vašek, generální ředitel Hypoteční banky.
Objem skutečně nově poskytnutých hypoték bez refinancování v březnu dosáhl 15,4 miliardy korun po únorových 13 miliardách korun. Jde tak o meziměsíční nárůst o 2,4 mld. Kč, tedy 18,6 procent. Objem refinancovaných úvěrů (interně či z jiné instituce, pozn. aut.) pak činil 2,8 miliardy korun, obdobně jako v únoru.
Úroková sazba u skutečně nově poskytnutých hypotečních úvěrů se dále snížila z únorových 5,36 procenta na 5,19 procenta, a intenzita meziměsíčního poklesu tak setrvala na únorové úrovni. Tento vývoj jde na vrub rychlejšímu poklesu tržních úrokových sazeb, které se v prvním čtvrtletí letošního roku dostaly na nejnižší úrovně od přelomu let 2021 a 2022.
Podle ČBA však zůstávají hypoteční sazby z pohledu posledních dvou dekád nadprůměrně vysoké. Na podobných či mírně vyšších úrovních se nacházely také v letech 2008 a 2009. Realizované úrokové sazby – na rozdíl od cen nabídkových – reflektují skutečnou reálnou úrokovou sazbu u podepsaných hypotečních smluv.