Hypoteční trh v březnu dál posiloval

Tuzemské banky a stavební spořitelny poskytly v březnu letošního roku hypoteční úvěry přesahující 18 miliard korun. Vyplývá to z údajů Hypomonitoru, které redakci Finančních a ekonomických informací (FAEI.cz) poskytla Česká bankovní asociace (ČBA) s tím, že meziměsíčně objem poskytnutých hypoték oproti únoru vzrostl o více než 15 procent.
Hypoteční sazby reagují s několikaměsíčním zpožděním především na vývoj tržních úrokových sazeb delších splatností. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Nárůst březnové aktivity na hypotečním trhu oproti únoru však bývá běžný, takže po zohlednění tohoto sezónního vlivu meziměsíční objem stagnoval. Z meziročního pohledu byl objem poskytnutých hypoték v březnu vyšší o téměř 50 procent, zatímco v únoru rostl trh meziročně ještě o dvojnásobek.

Nižší meziroční dynamika souvisí s vyšší srovnávací základnou z loňského roku, kdy začala hypoteční aktivita od března oživovat.

Průměrná hypoteční sazba u nových úvěrů v březnu pokračovala v rychlejším poklesu a snížila se na 5,19 procenta z únorových 5,36 procenta, což je stále nejnižší hodnota od června roku 2022.

„Aktuální data potvrzují pozitivní oživení trhu. Vidíme pokračující meziroční růst zájmu o koupi nemovitostí, zajímavým se ukazuje postupný trend rostoucího zájmu o úsporné bydlení. Například v našich datech vidíme, že každá třetí hypotéka z nově uzavřených financuje nízkoenergetické domy a byty,“ informoval redakci Martin Vašek, generální ředitel Hypoteční banky.

Objem skutečně nově poskytnutých hypoték bez refinancování v březnu dosáhl 15,4 miliardy korun po únorových 13 miliardách korun. Jde tak o meziměsíční nárůst o 2,4 mld. Kč, tedy 18,6 procent. Objem refinancovaných úvěrů (interně či z jiné instituce, pozn. aut.) pak činil 2,8 miliardy korun, obdobně jako v únoru.

PSALI JSME:
Index: Další zlevnění hypoték přijde na jaře

Úroková sazba u skutečně nově poskytnutých hypotečních úvěrů se dále snížila z únorových 5,36 procenta na 5,19 procenta, a intenzita meziměsíčního poklesu tak setrvala na únorové úrovni. Tento vývoj jde na vrub rychlejšímu poklesu tržních úrokových sazeb, které se v prvním čtvrtletí letošního roku dostaly na nejnižší úrovně od přelomu let 2021 a 2022.

Podle ČBA však zůstávají hypoteční sazby z pohledu posledních dvou dekád nadprůměrně vysoké. Na podobných či mírně vyšších úrovních se nacházely také v letech 2008 a 2009. Realizované úrokové sazby – na rozdíl od cen nabídkových – reflektují skutečnou reálnou úrokovou sazbu u podepsaných hypotečních smluv.

PSALI JSME:
Letošek bude pro hypotéky přelomový

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Odolná britská inflace

Z globálního úhlu pohledu byl ve středu makroekonomický kalendář téměř prázdný, zaujala pouze britská inflace. Ta totiž skončila poměrně významně nad odhady. Celková inflace za duben zpomalila z 3,2 procenta na 2,3 …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB