Má po padesátce smysl investovat, nebo jen čekat na důchod?

Názor
Investování do vlastní budoucnosti – záležitost pro všechny, nebo jen pro mladé? Proč byste měli investovat ve věku, kdy se jiní už jen snaží „doklepat to do důchodu“? S nadsázkou se říká, že v životě jsou tři nejlepší momenty, kdy začít investovat. První z nich byl před dvěma lety, druhý nastal včera a třetí nejlepší okamžik je dnes…
Investování se vyplatí i v případě, pokud je vám 50+. V důchodu se vám peníze navíc – třeba za pronájem vlastní nemovitosti – budou hodit. Foto: Pixabay

Na celou problematiku je třeba pohlížet z širší perspektivy. Starobní důchodové zajištění bylo nastaveno v Československu poprvé v roce 1924. Věk odchodu do důchodu byl tehdy stanoven na 65 let, i když průměrná délka života byla kratší. V roce 1948 bylo možné odejít do důchodu v 60 letech, pokud dotyčný alespoň 20 let platil sociální pojištění. Většina lidí pracovala fyzicky, a to buď na poli, nebo v továrnách. Zdravotnictví či kvalita výživy samozřejmě nedosahovaly dnešní úrovně. Život strávený v důchodu, tedy na zaslouženém odpočinku, se tak smrskl v lepším případě na několik let.

V současné době, kdy se odchází do důchodu v 65 letech (ročníky narozené po roce 1971), nás čeká v důchodu 20 i více let, vzhledem k neustále se prodlužujícímu věku. Průměrný důchod je nyní 11 748 korun. Že by se reálná hodnota důchodů zvyšovala, asi nikdo z nás příliš nečeká. Dokonce se objevují i hlasy, že se důchody budou muset snižovat, případně že se musí zvýšit už tak vysoké daně, nebo se znovu posune věk odchodu do důchodu.

Je tedy velmi pravděpodobné, že i když vám je 50+ a nejraději byste to už pouze nějak doklepali, nebudete to mít jednoduché. A pokud se vám to přeci jen „podaří“, čeká na vás s velkou jistotou menší reálná částka než současných 11 748 korun měsíčně.

PSALI JSME:
Průzkum: Na penzi si muži spoří málo, ale chtějí mít vysoké důchody

Vyšší věk investora má i své výhody

Získání finanční nezávislosti trvá v průměru sedm až deset let. Pokud je vám více než padesát let, máte pravděpodobně několik podstatných výhod oproti lidem, kteří teprve startují svou kariéru a přemýšlejí o tom, že by měli začít investovat a dosáhnout finanční nezávislosti.

  • Vaše aktivní příjmy jsou díky dosavadní kariéře a zkušenostem na nejvyšší úrovni.
  • Máte zajištěné bydlení a vaše děti jsou již dospělé a starají se sami o sebe.
  • Máte vybudovanou síť kontaktů.
  • Máte našetřenou finanční rezervu.
  • Na život již koukáte s nadhledem a díky získaným zkušenostem se ve většině případů budete rozhodovat správně.

Díky výše uvedeným bodům se můžete pustit do investování a vydat se na cestu k získání finanční nezávislosti. Postup vedoucí k jejímu dosažení je stejný jako v případě, kdy vám je dvacet nebo třicet let.

PSALI JSME:
Třetina Čechů tuší, že jim důchod stačit nebude

Proč se vyplatí investovat i po padesátce?

Investováním do nemovitostí si zabezpečíte několik věcí najednou. Budete investovat do aktiva, které se zhodnocuje v čase. Nemovitosti se dlouhodobě zhodnocují tempem 2–3 % ročně, takovýmto zhodnocením aktiva pokryjete minimálně inflaci. Z příjmu z pronájmu budete splácet úvěr a ještě vám zůstane částka, kterou můžete použít pro své potřeby, nebo ji znovu investovat.

Po splacení úvěru (v důchodu) budete mít hodnotu uloženou v nemovitosti a k tomu celou částku z nájemného (musíte z ní odečíst náklady na správu nemovitosti). Hodnotu nemovitosti můžete odepisovat z daňového základu, čímž si do dosažení důchodového věku můžete snižovat daňové zatížení. Budete mít aktivní náplň podzimu svého života a nebudete se muset bát toho, že v důchodu „nebudete mít co dělat“. Zůstanete tak nadále aktivní a velmi pravděpodobně si tím prodloužíte svůj život.

Investování se vyplatí i v případě, pokud je vám 50+. Zajistíte se tak na období strávené v důchodu. I když to nebude „early retirement“ – předčasný odchod na penzi s jistotou pasivního příjmu, je pro vás život v důchodu s dostatkem finančních prostředků dobrou vyhlídkou.

Autor je spolumajitel česko-slovenského start-upu Virtooal.com
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Dávejme si stranou a bokem, nespoléhejme na důchody od státu

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Závod mezi počtem nakažených a vývojem vakcíny

Na začátku týdne zaznamenaly akciové trhy slušné zisky. Americký širokopásmový index S&P500 dokonce dosáhl v pondělí historického maxima. Následně z rekordu mírně slevil. Důvod je jednoduchý – prudký nárůst …

Peníze by měly vydělávat další peníze

Od vypuknutí koronavirové krize v České republice přibylo na účtech domácností 191,4 miliardy korun. O rostoucí úspory se lidé moc dobře nestarají. Většinou je nechávají na běžných či spořicích účtech. To je sice …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Lidé mají doma miliardy korun

Analýza
Celková hodnota všech bankovek a mincí, které jsou v současné době v oběhu, překonala 19. listopadu hranici 700 miliard Kč. Tato částka představuje víc než 2,6 miliardy bankovek a mincí v oběhu. Nejpočetnější zastoupení mají dvoutisícikorunová bankovka a korunová mince.
Rolovat nahoru