Má se ekonomika po koronaviru otevírat rychle, nebo pomalu? Už je dávno rozhodnuto…

Názor
Debata o tom, do jaké míry kvůli zdravotnímu riziku zastavit ekonomiku a jak postupovat při jejím opětovném spouštění, je ve své podstatě debatou o pravomocích, které státu svěřujeme. Češi chtějí poměrně velký, pečovatelský stát a nevadí jim příliš jeho slabší akceschopnost.
Češi chtějí poměrně velký, pečovatelský stát a nevadí jim příliš jeho slabší akceschopnost. To plyne z výsledků parlamentních voleb z posledního zhruba čtvrtstoletí. Ilustrační foto: Depositphotos.com

To plyne z výsledků parlamentních voleb z posledního zhruba čtvrtstoletí. O přízeň voličů se ucházely i strany, které hájily výrazné zmenšení pravomocí státu, avšak víceméně pohořely. Naopak se po celou tu dobu celkem neochvějně daří uskupením, která stát nijak „zmenšit“ nechtějí. A když jej dále „zvětší“, voličům to vlastně příliš nevadí.

Výraznou mocí nad životem Čechů proto jejich vlastním volebním rozhodnutím disponuje byrokrat, který je v české odrůdě mnohdy papežštější než papež. I proto byla opatření pro boj s koronavirem v ČR z mezinárodního hlediska poměrně striktní. Obyvatelstvo se podvolilo, neb od svého byrokrata vlastně takové pečovatelství žádá. Až když je „péče“ až příliš, začíná Čech tutéž byrokracii, kterou sám zvolil a vdechl jí život, proklínat. Jenže to už bývá pozdě.

Byrokracie řadového Čecha udolává a svojí těžkopádností – dalším svým neklamným příznakem – mu ztrpčuje život více a více. Přesto na ni Čech nezanevírá a u dalších voleb jí hlas hodí zase. Tak se stane i nyní.

PSALI JSME:
Lidé jsou nehorázně stádní a ochotní poslouchat kohokoli, říká psychiatr Radkin Honzák

Vůdčí úředníci této pohnuté doby, zosobnění profesorem Prymulou nebo hlavní hygieničkou Rážovou, tak nemají vlastně žádnou silnou motivaci, aby svá opatření zmírňovali rychleji a výrazněji. Vědí, že Čech jejich „péči“ nakonec skousne, možná dokonce budou za hrdiny a na Hradě dostanou „metál“.

Pokud by naopak uvolňovali svá opatření rychleji, vystaví se zbytečně riziku nárůstu zemřelých, který by jim veřejnost nakonec vyčetla – coby nekompetentnost – spíše, než nynější opatrný až opatrnický přístup.

Naši úředníci jsou zkrátka takoví, jaké si je většina z nás přeje a jací jsme většinově my sami. Takhle byla společenská smlouva podepsána dávno před koronavirem a jakákoli debata na toto téma je dnes marná. Chceme-li „menší“ a pružnější stát, musíme si výše uvedené nejprve většinově uvědomit a následně příslušné politiky volit. Zatím nejsme ještě ani ve fázi onoho uvědomění…

Autor je hlavní ekonom Czech Fund a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
„Chybí nám pocit jistoty a bezpečí,“ říká filozof Erazim Kohák

×
  1. Strany nebo jednotlivce volit můžu ale nevolím hygieniky a ani jiné ( vedení nemocnic a ostatních institucí a úřadů včetně škol ) . Natož abych věděl koho v době volby znají anebo budou znát.

    • Ale volíte buď strany, které úředníkům dávají větší pravomoci a jejich počet zvyšují (třeba ČSSD, ANO) nebo strany, které se snaží pravomoci státu omezovat a nechat věcem volný průběh (třeba ODS, TOP)

  2. Jó chlape,těžko se konkuruje permanentní volební kampani za státní (naše) peníze.Ale snad se toho dožijem…

    • Bohuzel lepsi to nebude sponzoři chteji střídat,tak opozice rve jak je vse spatne,ze nas zadluzuji.Nechapou ,ze jim volici vystavily vysvedceni a svaluji to na uplatek koblihou.Skutecna zmena prijit nemuze,protoze potřebné zmeny napr.reforma skolstvi,duchodu atd. je běh na vice volebních obdobi takze se to lepi jak to jde a hlavne,aby pak nesklidil nekdo jiny.

  3. Stačí pouze nevolit komunisty ! I když jsou nalezlí všude,je třeba tyto “existence” co nejvíce-eliminovat!! Zla se v tomto státě nadělali už více než kvanta !!!

    • Komunisty ?Koho potom volit?Bývalí karieriste z Ksč,SSM a podobných organizací jsou všude .Buď přímo ve stranách nebo porevoluční podnikatelé sponzorující tento cirkus.(byvalý prognostický ústav,p.Dlouhý prozřel v 89,a další straníci v ODS,ODA,KDUČSL,KDS,ČSSD)

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Lidé a společnost

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Trh práce: O výši mzdy rozhodují opět zaměstnavatelé

Průzkum
Po dlouhém období konjunktury dochází k zastavení růstu mezd. Výši finančního ohodnocení stejně jako případných benefitů navíc již nediktují zaměstnanci, ale rozhodují o nich opět zaměstnavatelé. Vyplývá to z rozsáhlého průzkumu personální agentury Grafton Recruitment, který mapuje aktuální finanční ohodnocení stovek pracovních pozic v devíti oborech a třinácti regionech České republiky.
Rolovat nahoru