Problémem stále zůstává evropský průmysl, kde se index za eurozónu jako celek v dubnu ve srovnání s předchozím měsícem zhoršil. V Německu sice došlo k jeho mírnému zlepšení, za odhadem trhu ale zaostal a stále zůstává v pásmu kontrakce. Společná evropská měna se obchodovala 1,064-1,069 USD/EUR.
Guvernér České národní banky Aleš Michl v úterý vystoupil spolu s viceguvernérkou Evou Zamrazilovou a členem bankovní rady Janem Procházkou na Univerzitě Pardubice. V diskuzi po svém projevu Michl upřesnil, že hlavní úroková sazba se bude pravděpodobně do budoucna pohybovat „nad třemi procenty“.
Z vystoupení dále vyplynulo, že na dalších zasedání bankovní rada s největší pravděpodobností sníží sazby o dalších 50 bazických bodů, další kroky budou závislé na vývoji dat. Kurz koruny na výroky výrazněji nereagoval a v průběhu dne se držel v pásmu 25,25-25,31 CZK/EUR. Ve srovnání s předchozím dnem zůstal beze změny.
O jednu desetinu posílil maďarský forint i polský zlotý (na 4,13 PLN/EUR a 393,9 HUF/EUR). Maďarská centrální banka snížila sazby o 50 bazických bodů na 7,75 procenta. Další dva kroky ve stejném rozsahu očekáváme na nadcházejících zasedáních.
Autorka je ekonomka Komerční banky
(Redakčně upraveno)