Maďarská centrální banka snížila sazby o dalších 50 bazických bodů

Názor
V Německu a eurozóně byly v úterý zveřejněny indikátory PMI za duben. Ty se v oblasti služeb dále zlepšily a nachází se již výrazně nad padesátibodovou hranicí značící fázi expanze.
Maďarská centrální banka snížila sazby o 50 bazických bodů na 7,75 procenta. Další dva kroky ve stejném rozsahu se očekávají na nadcházejících zasedáních. Ilustrační foto: Egrian – Vlastní dílo, Volné dílo, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=6671350

Problémem stále zůstává evropský průmysl, kde se index za eurozónu jako celek v dubnu ve srovnání s předchozím měsícem zhoršil. V Německu sice došlo k jeho mírnému zlepšení, za odhadem trhu ale zaostal a stále zůstává v pásmu kontrakce. Společná evropská měna se obchodovala 1,064-1,069 USD/EUR.

Guvernér České národní banky Aleš Michl v úterý vystoupil spolu s viceguvernérkou Evou Zamrazilovou a členem bankovní rady Janem Procházkou na Univerzitě Pardubice. V diskuzi po svém projevu Michl upřesnil, že hlavní úroková sazba se bude pravděpodobně do budoucna pohybovat „nad třemi procenty“.

PSALI JSME:
Radní Procházka je pro další snížení sazeb o 50 bazických bodů

Z vystoupení dále vyplynulo, že na dalších zasedání bankovní rada s největší pravděpodobností sníží sazby o dalších 50 bazických bodů, další kroky budou závislé na vývoji dat. Kurz koruny na výroky výrazněji nereagoval a v průběhu dne se držel v pásmu 25,25-25,31 CZK/EUR. Ve srovnání s předchozím dnem zůstal beze změny.

O jednu desetinu posílil maďarský forint i polský zlotý (na 4,13 PLN/EUR a 393,9 HUF/EUR). Maďarská centrální banka snížila sazby o 50 bazických bodů na 7,75 procenta. Další dva kroky ve stejném rozsahu očekáváme na nadcházejících zasedáních.

Autorka je ekonomka Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Závod centrálních bank ve snižování úrokových sazeb nabývá na obrátkách

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Odolná britská inflace

Z globálního úhlu pohledu byl ve středu makroekonomický kalendář téměř prázdný, zaujala pouze britská inflace. Ta totiž skončila poměrně významně nad odhady. Celková inflace za duben zpomalila z 3,2 procenta na 2,3 …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB