Ceny průmyslových výrobců v ČR v březnu meziměsíčně klesly v průměru o 0,1 procenta, a to hlavně zásluhou zlevnění elektřiny a plynu. Tržní konsensus naproti tomu počítal s meziměsíčním růstem o 0,3 procenta. Energie v průměru zlevnily o 1,5 procenta meziměsíčně, když pravděpodobně odrážely pokračující pokles cen elektřiny a plynu na velkoobchodních trzích.
Výjimkou byla cena ropy, která v březnu pokračovala v růstu. Ceny se zvyšovaly také ve zpracovatelském průmyslu, po únorovém nárůstu cen meziměsíčně o 0,9 procenta došlo v březnu ke zdražení v průměru o 0,4 procenta.
Z centrálních bankéřů promluvil tento týden pro agenturu Bloomberg radní tuzemské centrální banky Jan Procházka. Ten se pro květnové zasedání přiklání k dalšímu snížení sazeb o 50 bazických bodů. Podobným tempem by podle něj pak mohlo uvolňování měnové politiky pokračovat i dále.
Zároveň necítí potřebu se vymezovat proti aktuálnímu tržnímu zacenění dalších kroků České národní banky ČNB, jelikož odpovídá i jeho pohledu. Tržní kontrakty aktuálně očekávají do konce letošního roku pokles dvoutýdenní repo sazby ze současných 5,75 procenta na zhruba 3,75 procenta.
Autor je hlavní ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)