Radní Procházka je pro další snížení sazeb o 50 bazických bodů

Názor
Koruna se tento týden oproti předchozím týdnům se držela relativně silnější, ale bez větší kurzové volatility, a to u hladiny 25,20 CZK/EUR. Obdobně klidný byl i vývoj na polském zlotém a maďarském forintu. Relativně chudý byl ekonomický kalendář. Z domova jsme se dočkali pouze březnového vývoje cen v primárních okruzích.
Radní tuzemské centrální banky Jan Procházka se pro květnové zasedání bankovní rady ČNB přiklání k dalšímu snížení sazeb o 50 bazických bodů. Ilustrační foto: ČNB

Ceny průmyslových výrobců v ČR v březnu meziměsíčně klesly v průměru o 0,1 procenta, a to hlavně zásluhou zlevnění elektřiny a plynu. Tržní konsensus naproti tomu počítal s meziměsíčním růstem o 0,3 procenta. Energie v průměru zlevnily o 1,5 procenta meziměsíčně, když pravděpodobně odrážely pokračující pokles cen elektřiny a plynu na velkoobchodních trzích.

Výjimkou byla cena ropy, která v březnu pokračovala v růstu. Ceny se zvyšovaly také ve zpracovatelském průmyslu, po únorovém nárůstu cen meziměsíčně o 0,9 procenta došlo v březnu ke zdražení v průměru o 0,4 procenta.

Zdroj: Jan Vejmělek, Komerční banka

Z centrálních bankéřů promluvil tento týden pro agenturu Bloomberg radní tuzemské centrální banky Jan Procházka. Ten se pro květnové zasedání přiklání k dalšímu snížení sazeb o 50 bazických bodů. Podobným tempem by podle něj pak mohlo uvolňování měnové politiky pokračovat i dále.

Zároveň necítí potřebu se vymezovat proti aktuálnímu tržnímu zacenění dalších kroků České národní banky ČNB, jelikož odpovídá i jeho pohledu. Tržní kontrakty aktuálně očekávají do konce letošního roku pokles dvoutýdenní repo sazby ze současných 5,75 procenta na zhruba 3,75 procenta.

Autor je hlavní ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Koruna je teď vůči euru nejsilnější za poslední měsíc

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB