Majitelé firemních dluhopisů ZOOT mohou získat akcie ozdravené firmy

Aktuální novou nabídku, která by měla pomoci minimalizovat ztráty vlastníků firemních dluhopisů vydaných akciovou společností ZOOT, obdrželo v těchto dnech všech cca 300 jejich majitelů. Pokud se pro ni rozhodnou, mohou se stát akcionáři „nového“ ZOOTu. Zmiňovaná nabídka byla učiněna mimo navržený reorganizační plán.
Vlastníci dluhopisů ZOOT si po ukončení reorganizace a insolvenčního řízení budou moci sami vybrat ze dvou navrhovaných variant tu, jakou budou považovat za pro ně nejvýhodnější. Foto: FAEI.cz

„Po dokončení reorganizace bude ZOOT finančně zdravou firmou s novým vlastníkem, jímž se stane akciová společnost Company New z investiční skupiny Natland. Ta všem majitelům dluhopisů naším prostřednictvím nabídla možnost získat akcie a stát se spolumajiteli ZOOTu. Cenné papíry nebudou mít omezenou převoditelnost, tzn., mohou je následně prodat,“ nastínila základní principy vedoucí compliance společnosti BH Securities (BHS) Markéta Burešová.

Majitelé dluhopisů si tento týden na schůzi za účasti insolvenčního správce společnosti Lukáše Zrůsta, zvolili společnost BHS za svého společného zástupce. V rámci reorganizace ZOOTu i po jejím dokončení bude za ně BHS v navazujících krocích jednat s cílem dosáhnout maximálního možného výtěžku pro celou tuto skupinu věřitelů. BHS také pro ně jako administrátor emise nabídku získat vlastnické podíly v „novém“ ZOOTu vyjednalo.

Reálným předpokladem je, že prodej akcií jim umožní dosáhnout vyššího plnění než v reorganizačním plánu navrhované uspokojení pohledávek vlastníků dluhopisů na úrovni cca 10 procent (uskuteční se tak, že vymění své původní dluhopisy za nově vydanou emisi bondů – pozn. red.). Tuto nadstandardní výhodu oproti běžné praxi jim už dříve vyjednal nový management ZOOTu se zajištěným věřitelem, jímž se díky odkoupení bankovních pohledávek Raiffeisenbank a Citibank stala investiční skupina Natland.

Ta se vzdala části svého přednostního práva na uspokojení právě ve prospěch držitelů dluhopisů, kteří jinak nemají v případě insolvence ze zákona nárok na vůbec žádné plnění, pokud nejsou přednostně uspokojeni nadřazené skupiny věřitelů. Pohledávky vlastníků dluhopisů jsou totiž podřízené.

PSALI JSME:
Vyplácel si 100 tisíc měsíčně, jeho firma dluží investorům nejméně 55 milionů

Po předpokládaném dokončení reorganizace akciové společnosti ZOOT zhruba na přelomu tohoto a příštího roku se tak mohou vlastníci dluhopisů rozhodnout, zda si ponechají novou emisi vydaných dluhopisů. Ty budou mít desetiprocentní hodnotu původních a s ročním úročením 1,25 % budou splatné na konci září 2022. Případně nové bondy vymění (konvertují) za akcie ZOOTu jejichž převoditelnost nebude omezená. Nový vlastník firmy jim zároveň garantuje možnost společného prodeje akcií, kdyby se pro tuto možnost sám rozhodl.

Konkrétní podmínky, za jakých bude možné provést konverzi nové emise dluhopisů za akcie společnosti ZOOT, budou oznámeny následně. V případě zájmu vlastníků dluhopisů o tuto transakci k ní dojde cca v první polovině roku 2020 potom, co ZOOT zcela dokončí svoji reorganizaci.

„Díky výše zmíněným skutečnostem a zamýšlené nabídce ze strany zajištěného věřitele, mohou vlastníci dluhopisů ZOOT dosáhnout výrazně vyššího uspokojení, které je nadstandardně vysoké i z pohledu statistiky ukončených insolvenčních řízení v ČR. Po ukončení reorganizace a insolvenčního řízení se budou moci díky vstřícnému přístupu největšího věřitele a budoucího nového majitele ZOOTu sami vybrat ze dvou navrhovaných variant tu, jakou budou považovat za pro ně nejvýhodnější,“ shrnula Burešová.

PSALI JSME:
S nástupem technologií rozšířené reality a umělé inteligence se očekává boom nakupování módy online

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Firmy

První turbína z Doosan Škoda Power zamíří do Japonska

Historicky první parní turbínu do Japonska dodá plzeňský výrobce Doosan Škoda Power, který podepsal kontrakt na dodávku parního turbosoustrojí pro nově budovanou elektrárnu na biomasu ve městě Sodegaura v prefektuře …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Čeští chtějí potvrzovat platby otiskem prstu

Průzkum
Podle platební společnosti Visa se zvyšuje zájem českých držitelů karet o biometrické potvrzování plateb, například ověřením otisku prstu. Vyplývá to z regionálního průzkumu, který Visa loni na podzim zrealizovala v České republice, Maďarsku a na Slovensku. Do on-line průzkumu ke studii studie Central Europe biometrics survey se zapojilo se 1000 dospělých držitelů karet z České republiky, Maďarska a Slovenska.

Z Česka bude brzy holina

Budou-li lesy umírat dál takovým tempem, jako poslední dva roky, tak se až na výjimky z Česka stane holina. A to se …
Rolovat nahoru