ČNB ponechala úrokové sazby beze změny, vymezí se proti sázkám na jejich rychlý pokles

Bankovní rada České národní banky (ČNB) ve čtvrtek podle očekávání rozhodla ponechat základní úrokovou sazbu na sedmi procentech. Rozhodnutí bylo předem jasné a žádný jiný scénář tentokrát nepřipadal v úvahu.
Guvernér ČNB Aleš Michl dlouhodobě varuje trhy, že jejich očekávaní ohledně brzkého a rychlého snižování úrokových sazeb se nenaplní. Ilustrační foto: ČNB

Na čem už ale mezi analytiky panuje mnohem menší shoda, jsou budoucí kroky tuzemské centrální banky. Zatímco část z nich očekává rychlé snižování sazeb až na začátku roku 2024, analytici Ebury naopak očekávají první snížení sazeb už v průběhu 4. čtvrtletí. A to přesto, že guvernér Aleš Michl opakovaně upozorňuje, že ČNB bude udržovat sazby výše po delší dobu.

Budoucí změnu politiky bude moci ČNB ospravedlnit několika argumenty. Po maďarské centrální bance byla druhou bankou v regionu, která začala zvyšovat úrokové sazby. Přestože jádrová i základní inflace jsou stále na nepřijatelně vysokých úrovních, přeci jen mají zřetelně klesající tendenci.

V posledních měsících se navíc zlepšily i další inflační ukazatele, ať už jde o nižší růst výrobních cen v průmyslu nebo o výrobní ceny v zemědělství, které v červnu meziročně klesly téměř o 14 procent, zatímco v květnu byl tento pokles desetinový.

Guvernér ČNB Aleš Michl dlouhodobě varuje trhy, že jejich očekávaní ohledně brzkého a rychlého snižování úrokových sazeb se nenaplní. Podobně jako se bankovní rada neřídila makroekonomickou prognózou ČNB v době, kdy předpokládala potřebu dalšího zvýšení sazeb, bude podle Aleše Michla i snižování sazeb pomalejší, než naznačuje prognóza.

Tato rétorika je však podle Ebury z velké části zaměřena na podporu české koruny, která v aktuální politice ČNB hraje výraznou roli. Jakýkoli náznak toho, že snížení sazeb může přijít dříve než na konci roku, by mohl mít na kurz koruny výrazně negativní dopad. To jsme ostatně viděli i v předminulém týdnu, kdy k prudkému oslabení koruny stačilo, že viceguvernérka Eva Zamrazilová připustila v ročním horizontu oslabování české měny.

Pokud má tedy ČNB udržet korunu coby nástroj boje proti inflaci ve hře, bude muset guvernér Aleš Michl nadále slovně intervenovat v její prospěch. Ať už tím, že zopakuje závazek bránit nadměrným výkyvům kurzu (z pohledu ČNB nadměrnému oslabování koruny), nebo tím, že znovu zopakuje tezi o přehnaných tržních sázkách na snižování sazeb.

Autor je obchodní ředitel společnosti Ebury pro Česko a Slovensko
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB