Maloobchod si v únoru polepšil, ale nejistoty přetrvávají

Podle údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) si tuzemský maloobchod letos v únoru polepšil. „Maloobchodní tržby rostly výrazněji, než se čekalo. Meziročně přidaly 3,8 procenta. Přitom se odhadovalo, že to bude pouze 3,5 procenta,“ sdělil Finančním a ekonomický informacím (faei.cz) Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Trinity Bank.
Tuzemský maloobchod letos v únoru polepšil. Ilustrační foto: Depositphotos.com
Tuzemský maloobchod letos v únoru polepšil. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Češi jsou podle něj ve spotřebě při chuti; rostla více, než se čekalo. „Češi využili meziročního zlevnění pohonných hmot a jali se za ně reálně utrácet o více než osm procent než v únoru 2024. Navyšovali také své výdaje za nepotravinářské zboží, reálně o čtyři procenta, a konečně vydávali více také za potraviny, byť meziročně jen o zhruba dvě procenta,“ přiblížil ekonom čerstvá data statistiků.

Podle Petra Kymličky, partnera poradenské skupiny Moore Czech Republic, významně meziročně rostly také tržby ve specializovaných prodejnách s kosmetickými a toaletními výrobky (o 9,0 %), tržby v prodejnách s výrobky pro kulturu, sport a rekreaci (o 6,9 %) či tržby v prodejnách s farmaceutickým a zdravotnickým zbožím (o 5,3 %).

Zvýšily se i tržby v nespecializovaných prodejnách s převahou nepotravinářského zboží (o 9,1 %). „Do růstu maloobchodních tržeb se již tradičně nejvíce propsal prodej prostřednictvím internetu. Ten v druhé polovině loňského roku silně hnal kupředu a na podzim se jeho meziroční změny pohybovaly kolem 20% hranice,“ sdělil Kymlička ve svém komentáři pro redakci faei.cz.

„Únor v maloobchodě tradičně představuje přechodné období mezi dynamickým lednem, kdy doznívá vliv povánočních slev, a jarními promoakcemi. Pro řadu segmentů to znamená mírné zpomalení spotřebitelské poptávky. Přesto se letošní únor v segmentu elektra ukázal jako lehce růstový,“ vysvětlil František Mikoška, obchodně marketingový ředitel společnosti Datart.

Služby v únoru meziměsíčně stagnovaly

„Zatímco tržby v obchodě rostly, tak tržby za služby v únoru meziměsíčně stagnovaly. To ovšem následovalo silný lednový nárůst o 1,4 procenta. Vývoj napříč odvětvími byl rozličný,“ upozornil faei.cz ekonom Komerční banky Kevin Tran Nguyen.

Jak uvedl, nárůst tržeb zaznamenaly segmenty informačních a komunikačních činností (+0,2 % m/m), činnosti v oblasti nemovitostí (+1,9 %) a profesních, vědeckých a technických činností (0,1 %), tak v oblasti dopravy a skladování (-0,6 % m/m), zatímco ubytování a stravování (-0,9 %) a administrativních a podpůrných činností (-0,6 %) naopak klesaly.

„Segment ubytování a stravování, který může být více spjatý s vývojem spotřebitelské poptávky, pokračuje v mírně klesajícím trendu. To může rovněž souviset se zhoršenou náladou na začátku roku. Celkově tržby v tomto segmentu jsou stále hluboko pod průměrem z roku 2019 před pandemickou krizí. V únoru tento rozdíl činil téměř 20 procent,“ zdůraznil ekonom KB.

Maloobchod profituje ze stabilní inflace

Podle Terezy Krček, analytičky Raiffeisenbank, maloobchodní sektor jako celek profituje z poměrně stabilní míry inflace, která poklesla pod tři procenta, a zároveň pokračujícího růstu reálných mezd. „I v letos se koupěschopnost obyvatel zvýší, a lze očekávat, že domácnosti budou za zboží utrácet více peněz. Předpokládáme, že podobný trend v maloobchodě by měl pokračovat i po zbytek roku.“

Pokles, jak uvedla pro faei.cz analytička RB, nastal u prodeje s výrobky pro domácnost o 5,8 procenta a s oděvy a obuví o 5,1 procenta. „Nárůst tržeb o 3,7 procenta byl zaznamenán ve specializovaných prodejnách potravin a také v nespecializovaných prodejnách s převahou potravin o 2,1 procenta. V nespecializovaných prodejnách s převahou nepotravinářského zboží se tržby zvýšily o 9,1 procenta.“

Odvaha Čechů utrácet se zatím nesnižuje

„Zdá se tak, že odvaha Čechů utrácet se zatím nesnižuje, i když signály obchodní války v důsledku nových cel tento trend zřejmě již v nejbližších měsících negativně ovlivní,“ konstatoval Petr Kymlička z Moore Czech Republic.

Podobně usuzuje i Kevin Tran Nguyen z KB: „Přetrvávající nejistoty v globální i tuzemské ekonomice by se mohly odrazit ve vyšších úsporách a ukrojit tak z tempa oživování spotřebitelské poptávky. Zhoršená situace v domácím průmyslu, kterého se nepochybně rostoucí riziko obchodních válek dotkne, se může negativně odrazit na trhu práce a rovněž omezit útraty domácností.“

Domácnosti totiž podle jeho názoru mohou začít opět preferovat ve vyšší míře úspory. „Míra úspor domácností v závěru loňského roku dosáhla 18,3 procenta, což bylo o více než jeden procentní bod méně oproti předchozímu roku, ale stále vysoko ve srovnání s průměrem z předpandemických let. Obavy jsou nyní navíc umocněny současnou vyhrocenou situací v globálním obchodě,“ vysvětlil.

Velmi nejistý vývoj ve zbytku letošního roku

Další vývoj ve zbytku letošního roku je, domnívá se ekonom Komerční banky, ovšem velmi nejistý, neboť na domácnosti by mohla negativně dopadnout jak zhoršená nálada s ohledem na pesimismus kolem ekonomického vývoje, ale také dopady úpadku v domácím průmyslu v souvislosti s obchodními válkami. „To by se mohlo negativně podepsat na trhu práce, což by limitovalo mzdový růst,“ uvedl.

„Spotřebitelský apetýt Čechů povzbudil pokračující růst reálných mezd při nadále poměrně nízké míře nezaměstnanosti a stabilizovaném inflačním vývoji. Do této poměrně příznivé situaci však mohou nepříjemně vstoupit tento týden oznámená rozsáhlá Trumpova cla. Ta výkon české ekonomiky podle ministerstva financí sníží o 0,6 až 0,7 procentního bodu,“ připomněl Kovanda z Trinity Bank.

To se podle něj nepříznivě projeví i v oblasti spotřeby domácností, třeba skrze pomalejší růst mezd. „Oznámené zavádění masivních cel ze strany Spojených států nyní umocňuje sázky na mnohem rychlejší snižování úrokových sazeb v USA a v té souvislosti také jinde ve světě, včetně ČR,“ vysvětlil Kovanda s tím, že základní úroková sazba ČNB by mohla klesnout o celý procentní bod.

Čtyřnásobně rychlejší než dosud předpokládaný pokles úrokových sazeb pak může v podobném rozsahu urychlit tempo snižování úročení vkladů Čechů v bankách. „To by mělo na jejich spotřebu rovněž spíše negativní vliv. Úročení vkladů je s vývojem základní sazby ČNB spjato mnohem těsněji než třeba úročení hypoték,“ přiblížil hlavní ekonom Trinity Bank.

POZNÁMKA REDAKCE: Tento článek nebyl vygenerován pomocí umělé inteligence (AI) ani ve spolupráci s ní.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek