Maloobchod v prosinci výrazně zeslábl

Názor
Maloobchodní tržby v ČR bez zahrnutí prodeje aut v prosinci meziměsíčně reálně po sezónním očištění klesly o jedno procento, zatímco my jsme čekali stagnaci. Jednoznačně jde o zklamání.
Na spotřebitelskou důvěru loni koncem roku velmi negativně zapůsobila zrychlující inflace, a to zejména turbulence na trhu s energiemi. Ilustrační foto: Pixabay.com

To vynikne zejména v meziročním vyjádření, kdy růst dosáhl pouze 3,3 procenta po předchozím růstu o 13 procent. To bylo pod všemi odhady. Medián trhu činil 7,6 procenta a náš odhad činil 9,3 procenta. Po očištění o vliv počtu pracovních dní tržby rostly o 1,5 procenta.

Výsledek koresponduje s nízkou úrovní spotřebitelské důvěry, na kterou koncem roku velmi negativně zapůsobila zrychlující inflace, a to zejména turbulence na trhu s energiemi. Ve prospěch lepšího výsledku naopak stále hovoří dobrá situace na trhu práce, ale před koncem roku pravděpodobně u lidí převážila opatrnost.

S ohledem na zlepšenou dostupnost aut jsme za prosinec viděli šanci na mírný růst jejich prodejů. To se ovšem nenaplnilo a po tříprocentním růstu v listopadu následoval naopak v prosinci tříprocentní pokles. Meziroční růst celkových maloobchodních tržeb včetně prodeje aut zpomalil na 2,1 procenta z předchozích 9,9 procenta.

PSALI JSME:
Spotřebitelé zůstávají při svých nákupech i nadále obezřetní

Za celý rok činil růst maloobchodních tržeb bez motoristického segmentu 4,5 procenta. Nejvíce rostly tržby přes internet a zásilkové služby a to o celých 16,3 procenta. Oproti slabému roku 2020 se zvyšovaly tržby ve všech sortimentních skupinách.

Vývoj maloobchodních tržeb je nyní značně proměnlivý. Důvěra spotřebitelů se na začátku roku zlepšila jen nepatrně, což o rychlé změně trendu nenasvědčuje. Důležité bude, jak se na začátku roku bude vyvíjet inflace a také mzdy.

Pokud by slabost ve spotřebě domácností měla pokračovat, bylo by to signálem pro Českou národní banku, která v prognóze pro letošek počítá s jejím reálným růstem o vysokých šest procent, že by s utahováním měnové politiky měla brzdit. My pro začátek roku ale počítáme se zrychlující inflací a ještě s mírným navýšením hlavní úrokové sazby centrální banky na pět procent.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Lidé se bojí dalšího zdražování, nákupní horečka se nekoná

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Růst aktivity ve výrobě i službách brzdí

Nálada na finančních trzích byla v úterý opět negativní. Akciové trhy klesaly. Dolar proti euru mírně ztrácel. IRS sazby (úrokový swap, pozn. red.) v USA lehce klesly, v eurozóně stagnovaly. Americký dolar proti …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB