Maloobchodní tržby se v dubnu nečekaně zadrhly, dobré zprávy došly

Tržby českého maloobchodu v dubnu zaostaly za očekáváním. Oproti březnu stagnovaly a meziročně polepšily reálně o 5,3 procenta. To je sice poměrně solidní dynamika, která však zaostává jak za očekáváním, tak třeba i za březnovým meziročním růstem.
Zejména v prvních třech měsících roku se inflace stabilizovala, takže se lidé osmělili k navýšení svých nákupů. A to i kvůli vyhlídce na letošní celoroční růst reálných mezd. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Ten podle revidovaných údajů činil 5,8 procenta. Přitom květnová čísla, která budou zveřejněna příští měsíc, zřejmě zlepšení situace neukáží. Důvěra spotřebitelů v českou ekonomiku se totiž v květnu letos poprvé zhoršila, byť nepatrně. Důvodem zadrhnutí růstu spotřebitelských výdajů je fakt, že další nové dobré ekonomické zprávy jaksi došly.

Zejména v prvních třech měsících roku se inflace stabilizovala, takže se lidé osmělili k navýšení svých nákupů. A to i kvůli vyhlídce na letošní celoroční růst reálných mezd. Ty by za celý letošní rok měly přidat 3,7 procenta, jak naznačila i v úterý zveřejněná čísla k vývoji mezd v letošním prvním čtvrtletí.

Letos vyhlížený růst reálných mezd představuje významné zlepšení oproti rokům 2022 a 2023, kdy reálné mzdy klesaly. Příznivý efekt tohoto vývoje se však zatím letos vyčerpal a v dubnu si lidé plněji uvědomili, že zlevňování potravin či energií má své meze a že cenová úroveň z doby před covidem je již nenávratně minulostí.

Navíc se potýkali s citelnějším růstem cen v odvětví služeb. Přitom vnímali stále nepříliš utěšené vyhlídky české ekonomiky jako celku, které na důvěře nepřidávají, někteří se obávali i návratu výraznější obecné inflace. A proto ve výsledku v dubnu jejich výdaje meziměsíčně stagnovaly, přičemž v květnu zlepšení moc čekat nelze.

Přesto se však letos zatím spotřebitelská nálada celkově zlepšuje, což vede k nárůstu čerpání spotřebitelských úvěrů, což jen dále podporuje letošní růst maloobchodních tržeb. Ty podle našeho předpokladu letos celoročně přidají 2,5 procent. Ty však přesto nadále zůstávají znatelně pod svojí úrovní z roku 2019, tedy z doby před covidem a válkou na Ukrajině.

Dubnové zadrhnutí spotřeby domácností dělá vrásky na čele také vládě. V dubnu totiž kvůli němu poměrně citelně kleslo inkaso DPH, meziměsíčně o bezmála sedm procent.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB