Maminky. Tajný trumf personalistů

Mateřská a na ni navazující rodičovská dovolená zahýbe nejen s ženskými hormony, chodem domácnosti, ale také s rozpočtem celé rodiny. Rodičovský příspěvek od státu se sice od 1. ledna 2020 navýší na 300 tisíc korun, rozhodně ale nepokryje finanční „ztrátu“, o kterou rodina dočasně přijde.
Až 80 procent žen se chce zapojit do práce nejpozději rok od narození dítěte. Foto: Depositphotos.com

Nízkou porodnost českých žen si leckdo spojuje s nízkými rodičovskými příspěvky. A i když si na rodičovské příspěvky stěžují, patří rodičovská dovolená v Česku mezi jedny z nejlepších v Evropě. Ještě lépe na tom jsou skandinávské země, kde navíc podporují, aby nějakou dobu s dítětem doma zůstal i otec. Žádný příspěvek od státu nedostanou maminky například v Bulharsku, Holandsku, na Kypru i na Maltě či v Řecku a Španělsku, v USA rodičovská dovolená dokonce ani neexistuje.

Práce na rodičovské se ženy nebojí

Loňský průzkum společnosti Mavimi, která zprostředkovává kontakt mezi ženami na mateřské či rodičovské dovolené a zaměstnavateli ukázal, že až 80 procent žen se chce zapojit do práce nejpozději rok od narození dítěte. Převládají v českých firmách předsudky, týkající se skloubení rolí matky s profesním životem?

„Stejně tak jako zaměstnavatelé se snaží teprve správně uchopit a využít tuto složitou problematiku, tak i potencionální kandidátky-matky na mateřské dovolené nemají zcela jasno, jak k tomu přistoupit. Mnohé z nich by se rády teoreticky pracovně zapojily, ale když dostanou příležitost, zjistí, že pro ně samotné je realita, jak skloubit péči o miminko, domácnost a práci velmi složitá,“ odhalila pro portál FAEI.cz možná úskalí Irena Tůmová, externí z portálu personalnireditelka.cz.

PSALI JSME:
Jaká je v Evropě mateřská dovolená? Stejné povinnosti, jiný čas i peníze

Maminky jako cenný artikl?

Firmy se možná obávají, že maminky na rodičovské dovolené nebudou práci věnovat tolik pozornosti, snahy a péče, jako tomu bylo před porodem. Na druhé straně však díky mateřství získávají řadu cenných schopností, které by leckterý zaměstnavatel ocenil.

Mámy jsou totiž často skvělé v multitaskingu, organizaci činností i lidí, a jsou také velmi zodpovědné. Pokud se navíc chtějí vrátit do práce a mít vyžití i mimo domácnost, bývají motivované a nadšené. Problémem pro obě strany pak ale může být čas, který do jisté míry ovládá dítě – a samozřejmě věci mimo jejich kontrolu, jako jsou nemoci dětí a podobně.

PSALI JSME:
Zřejmě nejhůře placená práce? Matka na plný úvazek

„Z našich zkušeností víme, že ženy, které se vracejí z mateřské nebo rodičovské, si umí práci velmi dobře zorganizovat, nechtějí na pracovišti trávit více času, než je nutné, a zároveň jsou velmi efektivní,“ uvedla pro náš portál k přístupu pracujících maminek za mobilního operátora O2 Kateřina Mikšovská z tiskového oddělení.

„Domnívám se, že stále více firem se snaží rodiče na rodičovské zapojit. Hlavním benefitem je, že zaměstnankyni má firma už ‚odzkoušenou a má její důvěru‘. Tento trend je viditelný zejména u pozic v administrativě. Což je zcela logické, protože se dá velmi dobře aplikovat práce na dálku, kterou tato část zaměstnanců preferuje. Ale například ve výrobě, kde chybí lidé nejvíce, je to stále nereálné,“ řekl nám k začínajícímu trendu v Česku Tomáš Klein z personální agentury Grafton Recruitment.

PSALI JSME:
Plánujete další dítě? Letos se před početím vyplatí kvůli navýšení rodičovské počítat

Zavřít reklamu ×
  1. Už spousta zaměstnavatelů dobře ví, že maminky – hlavně ty s více dětmi – jsou nejlepší organizátoři a logistici na světě. Bez toho by domácnost vůbec nefungovala. Takže i pro firmu je to obrovská výhra.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Nezaměstnanost stagnuje na úrovni čtyř procent

Podíl nezaměstnaných zůstal během února na stejné úrovni a dosáhnul tak čtyř procent. Sezónnost mezi únorem a lednem historicky nehraje významnější roli a stagnace tak odráží reálný vývoj na trhu práce. I přes nižší …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jaká je budoucnost výškových dřevostaveb v Česku?

Analýza
V České republice stále platí zastaralá norma omezující výšku dřevostaveb na devět, respektive dvanáct metrů. Legislativa by se však měla brzy změnit. S ohledem na nespornou ekonomickou výnosnost projektů chtějí developeři stavět minimálně osmipatrové stavby (22,5 m), s výhledem do budoucna až osmdesátimetrové projekty, a to tzv. inženýrským způsobem.