Zřejmě nejhůře placená práce? Matka na plný úvazek

Ženy na mateřské pracují, a dokonce přesčas. Z lásky a za mizerný plat. Matka je totiž nejen oporou, ale zároveň také uklízečkou, kuchařkou, nákupčí, zahradnicí, psycholožkou či pracovnicí prádelny a taxikářkou. Rodinný svaz ČR vypočítal, kolik stojí péče o dítě v komerčních cenách. Při dvouleté mateřské si matky podle něj přijdou na 26 korun za hodinu, při tříleté dokonce jen na 10 korun.
Mateřství není zrovna terno. Ve společnosti totiž sílí tlak na hedonistické užívání si a na udržení profese, tvrdí psycholožka PhDr. Ludmila Trapková. Ilustrační foto: Pixabay

Trojnásobná maminka Ivana Horáková strávila na mateřské dovolené deset let. Přestože se během péče o děti necítila doceněná a občas se setkávala s poznámkami, že na mateřské dovolené má jistě spoustu volného času, neměnila by.

Mateřství ale není zrovna terno. Ve společnosti totiž sílí tlak na hedonistické užívání si a na udržení profese. Alespoň to tvrdí psycholožka a rodinná psychoterapeutka PhDr. Ludmila Trapková. „Matky vnějším trendům podléhají, jako ustupovaly politickým tlakům v 50. letech dávat děti do jeslí. Zůstávat doma s dítětem 3, 4 roky se rodičům vyplatí – když se dětem dobře věnují, dítě se rychle a zdravě vyvíjí a sebevědoměji se osamostatňuje,“ uvádí Trapková.

Ivana považuje výchovu dětí za svůj nejsmysluplnější projekt. „Nic se tomu nevyrovná – ani kariéra, vzdělávání, cestování nebo zážitky. Koneckonců i v péči o děti může být občas docela dost adrenalinu,“ přiznává.

365 dní v roce, 24 hodin denně. Kolik za to?

Běžné denní činnosti vyplývající z chodu domácnosti a z péče o děti je možné nahradit profesionály. Rodinný svaz při výpočtu vycházel z minimálních sazeb agentur, které jsou běžnou součástí trhu práce.

„Tímto propočtem však chceme ukázat, jak je péče matek a otců o rodinu nedoceněná a jak malou společenskou prestiž má navzdory důležitosti kvalitního rodinného zázemí a výchovy pro celou společnost. Běžně se setkáváme s tím, že lidé na „rodičovské dovolené“ jsou společností vnímáni jako ujídači dávek ze státního rozpočtu. Vše, co neprochází trhem, jako by bylo méně cenné,“ říká Marie Oujezdská za Rodinný svaz ČR.

Podle svazu vychází součet jednotlivých činností, jako jsou péče o dítě, vaření či úklid, na 51 tisíc korun měsíčně při 20 pracovních dnech. Podle svazu je realita taková, že hodinová „mzda“ rodiče činí 26 korun. Pokud je doma s dětmi tři roky, tak dokonce 10 korun na hodinu.

Jakou máte kvalifikaci?

Ani návrat do zaměstnání není jednoduchý. Matkám chybí pracovní sebedůvěra, okolí jejich „dovolenou“ neakceptuje. Setkala se s tím i pětinásobná maminka Lenka Mužná z Fulneku: „Občas okolí nechápalo, proč mám tolik dětí, a ne všichni práci matky na mateřské docenili, někteří mi dali najevo, že mrhám talentem, protože jsem „jen“ s dětmi doma.“

Na jobs.cz je k dnešnímu dni vyvěšen inzerát, v němž rodina žijící v Praze hledá chůvu na plný úvazek ke dvěma dětem ve věku tří a šesti let.

Pracovní doba od pondělí do pátku od 8 ráno do 18 hodin. Pracovní den začíná doprovodem dítěte do školy, po němž následuje volno až do zhruba 13 hodin, kdy je vyzvednutí dítěte ze školy a následné aktivity do 18,00 hodin. Náplní práce je plná péče o děti, včetně podávání a lehké přípravy stravy, plánování aktivit v době volna, celodenní péče o dítě v době nemoci za měsíční odměnu 35 tisíc korun.

A jaké jsou požadavky na tuto práci snů? Dotyčná musí být aktivní řidičkou, měla by mít zkušenosti s prací v rodinách, či s dětmi ve školce, škole, k čemuž musí doložit reference. Měla by mít velmi pozitivní a vstřícný vztah k dětem, být pečlivá, důsledná a samostatná při péčí o děti.

Rodina navíc požaduje vysokou časovou flexibilitu, výhodou je znalost anglického jazyka. Chůva by měla být ideálně sportovním typem a měla by umět plánovat volnočasové aktivity, jako jsou kina, divadla, výlety. Nekuřačka by pak měla být navíc ochotná s rodinou zhruba 2x ročně cestovat.

Zdá se, že dobře vydělávající české matky si záskok za svou práci „provozní ředitelky“ ocenit dokážou. I zákonodárci si začali uvědomovat, že náklady domácností rok o roku rostou, zatímco rodičovský příspěvek je již několik let zakonzervován na 220 tisíci korunách. Zatím se ale k avizovanému navýšení o 80 tisíc korun od 1. ledna 2020 nemají.

Kolik stojí práce?

Nákupy 79 Kč/hodina
Péče o domácí mazlíčky 79 Kč/hodina
Denní úklid 88 Kč/hodina
Práce na zahradě 88 Kč/hodina
Rozvoz dětí 88 Kč/hodina
Údržba oděvů 88 Kč/hodina
Organizace oslav 97 Kč/hodina
Příprava stravy 97 Kč/hodina
Vedení účetnictví 97 Kč/hodina
Vyřizování na úřadech 97 Kč/hodina
Návštěvy, sociální kontakty 107 Kč/hodina
Vzdělávání 107 Kč/hodina
Hra s dětmi 118 Kč/hodina
Péče o dítě 118 Kč/hodina
Péče o seniory 118 Kč/hodina
Práce v noci 118 Kč/hodina

Zdroj: www.tydenprorodinu.cz

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 6
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
 1. Le Lenka

  Mám dvě děti tak snad můžu přidat svůj názor. Vůbec nevím proč se čím dál tím víc starost o dítě a domácnost přepočítává na peníze. Ženy chtějí přirozené porody doma, všechno chtějí přirozeně, ale co je přirozeného na tom přepočítávat čas a úsilí, kdy se starám o své dítě na peníze. Nechápu.

  • An Anna

   Chápu, chceme děti a milujeme je,tak proč fňukat nad ztrátou peněz a času. Pro matku je to nejlépe trávený čas,co už potom jiného, než mít spokojenou rodinu.

 2. Iv Ivana

  Přepočítávat péči o své děti a svou domácnost na peníze a brát to jako špatně placenou práci je neskutečná hloupost. Žena – matka to dělá pro své dítě a rodinu ne pro peníze. Jen ještě dodám, že by mě zajímalo na kolik by ohodnotili práci ženy před 70lety,kdy neměla žádné vymoženosti jako dnešní matky.

 3. Ma Martina

  Zamestnani neni volba, materstvi ano. Takze tyto dve ruzne veci srovnavat na stejne urovni a prepocitavat na penize je blbost!

 4. Ja Jan

  A ten kdo nemá děti snad nepere, nevaří, neuklízí, nechodí nakupovat atd..? Samozřejmě s dětmi je tam rozdíl v časové náročnosti, ale na druhou stranu je také velký rozdíl, jestli tyto úkony vykonáváte po každodenní 10 hodinnové směně v práci nebo na plný úvazek doma.

 5. to tom

  Když doma položím obklady v koupelně taky nepřepočítám kolik jsem měl dostat nahodinu, ale odměnou je mi vylapšený domov stejně když vychovávám děti odměnou jsou mi slušně vychovaní potomci = cena nevyčíslitelná… Rozhodně si žádný plat za to nezasloužím stejně jak s tou koupelnou….

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB