
Investory znejistěla slova ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, který vzápětí po odsouhlasení třicetidenního příměří uvedl, že nyní o něm budou USA muset ještě přesvědčit Rusko. Příslušné jednání obě strany teprve čeká.
Dojednání příměří by značilo určité, byť zatím přechodné, snížení geopolitického napětí, což je pro euro i korunu příznivé. Naopak dolar – coby tradiční takzvané bezpečné útočiště –, by oslabil.
Možné příměří ale také znamená potenciálně nižší budoucí výdaje zemí eurozóny i Česka na zbrojení, tedy výhledově nižší veřejné výdaje, tudíž za jinak stejných podmínek i nižší inflaci, takže i nižší výnosy dluhopisů vlády ČR. Nižší vyhlížený výnos vládních dluhopisů představuje tlak na oslabení koruny, který tlumí tlak na její posílení, plynoucí ze zlepšení geopolitické situace.
Jinými slovy, koruna či euro zpevnily jenom mírně nejen proto, že investoři pochybují o souhlasu Ruska, nýbrž z menší části také proto, že i kdyby Moskva nakrásně souhlasila, není to z hlediska obou měn informace, jež by vedla výhradně k jejich posílení.
Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)