Meziroční růst spotřebitelských cen nadále zvolňuje

Názor
Česká inflace v březnu klesla na 15 procent meziročně z únorových 16,7 procenta. To bylo v souladu s tržním konsensem a jen nepatrně nad naší prognózou (14,8 % meziročně). Stejně tak i Česká národní banka (ČNB) očekávala 14,8 procenta.
Na zpomalení meziročního růstu nákladů spojených s bydlením se v březnu podílelo především zpomalení růstu cen energií a imputovaného nájemného. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Na pokračující zmírňování meziroční inflace významně působí vysoká srovnávací základna. Ta je patrná především v meziročním vývoji cen pohonných hmot, které loni na jaře skokově vzrostly po invazi Ruska na Ukrajinu. Od té doby se však opět snížily na předválečné úrovně a letos v březnu tak byly meziročně nižší o 19 procent.

Méně k meziroční inflaci v březnu přispívaly rovněž náklady spojené s bydlením (příspěvek se snížil z 6,2 na 5,7 procentního bodu, pozn. aut.), které ale i tak zůstávají nejvýznamnějším zdrojem růstu spotřebitelských cen (se zhruba třetinovým podílem).

PSALI JSME:
Inflaci ženou vzhůru hlavně náklady na bydlení

Na zpomalení meziročního růstu nákladů spojených s bydlením z únorových 22,2 na 20,1 procenta v březnu se podílelo především zpomalení růstu cen energií a imputovaného nájemného. Růst cen skutečně placeného nájemného naopak nadále zrychloval, a to z 6,5 na 6,7 procenta meziročně.

V meziměsíčním vyjádření růst spotřebitelských cen zpomalil z 0,6 na 0,1 procenta. Po sezonním očištění podle našeho odhadu meziměsíční inflace klesla z jednoho procenta na 0,6 procenta. Na to v souladu s našimi očekáváními působily meziměsíčně nižší ceny pohonných hmot (o 1,8 %, NSA).

Druhý měsíc v řadě pokračovalo také pozvolné zlevňování energií, které byly v březnu meziměsíčně nižší v průměru o 0,5 procenta (NSA). Naopak odlišně od naší prognózy se vyvíjely ceny potravin. Zatímco my jsme již počítali s mírným meziměsíčním poklesem, ceny potravin ve skutečnosti nadále rostly.

PSALI JSME:
Inflace v Česku je stále nebetyčně vysoká. Změny DPH ji dále zvýší

Snižování meziroční inflace bude vlivem stále vyšší statistické základny pokračovat také v dalších měsících, brzdou tohoto poklesu ale pravděpodobně bude napjatý trh práce.

Ten se společně s vysokou inflací promítá v akceleraci mzdového růstu, který by se letos měl podle našich odhadů pohybovat kolem deseti procent. To v kombinaci se zvýšenými inflačními očekáváními vede k pouze pozvolnému odeznívání pro měnovou politiku klíčové jádrové inflace.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Miroslav Singer: Inflace klesne zpět k jednociferným číslům, jasněji bude v polovině roku

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Hypotéky budou díky ČNB o něco dostupnější

Dobrá zpráva pro zájemce o vlastní bydlení přišla ze čtvrtečního zasedání Bankovní rady České národní banky (ČNB). Ta zrušila s platností od 1. července jeden z limitujících požadavků na žadatele o hypotéku, …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB