Microsoft a Google se utkají na poli umělé inteligence. Jeden z nich má výrazný náskok

Názor
Umělá inteligence čítá mnoho různých odvětví. Do odvětví samořídicí umělé inteligence se v uplynulém roce investovalo mnohem méně, protože vývoj technologie zpomaluje a vidina autonomního řízení páté úrovně, tedy bez zásahu člověka, je daleko.
Microsoft a Google se utkají na poli umělé inteligence. Ilustrační foto: FAEI.cz

Jiná odvětví AI (umělá inteligence, pozn. red.), jako jsou velké jazykové modely včetně nedávno spuštěného ChatGPT, však zaznamenávají masivní investice. Injekce společnosti Microsoft ve výši deseti miliard dolarů to jen podtrhuje. Společnost Alphabet to však nenechává bez odezvy.

Slova o ChatGPT jakožto potenciální hrozbě pro vyhledávač společnosti Google jsou opodstatněná a zvyšují investiční riziko pro společnost Alphabet. DeepMind, jednotka umělé inteligence společnosti Alphabet, však již prohlásila, že letos vydá svůj konkurenční produkt k ChatGPT.

Tato technologie je sama o sobě revoluční, ale je patentově chráněná a velké jazykové modely (LLM) lze kopírovat, o což se DeepMind snaží. Skutečnou výzvu představuje možnost škálovat rychlé dotazy a odpovědi společně s obrovskými náklady na trénink LLM. Až čas prověří, zda Microsoft za tuto technologii nezaplatil příliš.

Americké ministerstvo spravedlnosti mezitím v úterý podalo již druhou antimonopolní žalobu na společnost Google za poslední dva roky. Její akcie v reakci na to v úterý klesly o 1,3 procenta. I přesto je Alphabet stále silnou firmou, která od roku 2018 zdvojnásobila své příjmy a zisky.

PSALI JSME:
Nejpomalejší čtvrtletní růst od roku 2016, ale Microsoft sází na umělou inteligenci

Antimonopolní žaloby jsou obecně součástí provozního prostředí velkých amerických technologických společností, a proto nejde o něco, co by investorům dělalo vrásky na čele.

To, co investory v souvislosti s Alphabetem znepokojuje, je obecné zpomalení ekonomiky, které negativně ovlivní byznys s on-line reklamou skrze nižší ceny, a také ChatGPT od OpenAI, který má potenciál otřást s pozicí vyhledávače Google.

Zmiňovaná investice Microsoft ve výši deseti miliard dolarů do OpenAI a její technologie ChatGPT lze chápat jako útočný manévr proti společnosti Alphabet a jejímu podnikání ve společnosti Google.

Nicméně jednotka AI společnosti Alphabet DeepMind již prohlásila, že vydá svého konkurenta ChatGPT, takže dopad ChatGPT na podnikání společnosti Alphabet může být omezený. Rizika pro investory do společnosti Alphabet ale rozhodně vzrostla.

Autor je hlavní akciový stratég Saxo Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Rozdělení velkých technologických firem by mohlo být dobrou zprávou pro investory

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Investiční horečka v prvním čtvrtletí roku

Uplynulý kvartál byl z pohledu světových burz skutečně výjimečný. Řada aktiv významně vzrostla na hodnotě a tato mohutná „rally“ často připomínala technologickou „dot-com bubble“ z konce minulého tisíciletí. …

Minulý týden byl pro kryptoměny obtížný

Minulý týden byl pro kryptoměny s hlavní tržní kapitalizací obtížný a v nejlepším případě zaznamenaly pouze jednociferné zisky. K největším pohybům došlo v opačném směru. Největšími poraženými byly meme coiny, a to …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB