Minimální mzda roste tak rychle, že to nejvíc uškodí zaměstnancům

Názor
O 1250 korun vzroste od nového roku minimální mzda, ruku v ruce s tím dojde ke zvýšení zaručených mezd. Na první pohled to vypadá, že se zaměstnanci mohou radovat. To je však jen zdání. Rychle se zvyšující mzdy mohou mít zcela opačný efekt. Namísto vyššího příjmu zůstanou někteří lidé bez práce i bez příjmu.
Minimální mzda roste tak rychle, že to nejvíc uškodí zaměstnancům. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Ve chvíli, kdy se očekává ochlazení nebo stagnace české i evropské ekonomiky, zvyšuje vláda citelně minimální mzdu. Od Nového roku bude činit 14 600 korun. Ačkoliv má být její nárůst výsledkem dohody v tripartitě, vláda už poněkolikáté za sebou dává přednost odborům. Na kompromisní návrhy neslyší a skokově zvyšuje minimální a tím i další mzdy pracovníků různých profesí.

Samotná minimální mzda se týká jen malé skupiny pracovníků. Podle této státem stanovené nejnižší odměny za práci se vypočítává tak zvaná zaručená mzda. Pokud ta roste neúměrným tempem, dochází k ohrožení pracovních míst, zejména nejméně kvalifikovaných. Takoví zaměstnanci často nevytvoří dostatečnou přidanou hodnotu nutnou k pokrytí nákladů na pravidelnou mzdu.

Další významný nárůst minimální mzdy navíc přichází ve chvíli, kdy se spíše očekává pokles ekonomiky než její další růst, který patřil k předchozím létům. Tehdy šlo růst mezd omluvit alespoň rostoucím ekonomickým tempem. Nyní to však vypadá, že Česko bude pro zaměstnavatele čím dál dražší zemí, a nezbyde jim než se poohlédnout po pozemku pro svou fabriku v jiných státech.

Autor je managing partner společnosti JobConnector
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Dopady zvyšování minimální mzdy na českou ekonomiku

Zavřít reklamu ×
 1. Autor tohoto článku tu straší několika propuštěnýma lidma. Vždyť je nezaměstnaných minimum a pár vyhozených lidí nic neznamená.Na jihu Evropy byla i 30% nezaměstnanost a nic se nestalo.

  • PAN NOVINÁŘ BY SI MĚL NEJDŘÍV VYZKOUŠET ŽÍT ZA 14600 HRUBÝHO AT UVIDÍ JAK JE TOP SKVĚLÝ
   NO NESKUTEČNÝ ŽVÁSTY.350000 VOLNÝCH MÍST NEZAMĚSTNANÝCH 200000 A UŽ ZASE VYHROŽUJE NEZAMĚSTNOASTÍ.TO UŽ JE PRAVICOVÝ FANATIOSMUS ANI JEDNOU OD ROKU 2013 CO SE ZVYŠOVALA MIMINÁLNÍ MZDA NEZAMĚSTNANOST NESTOUPLA.PROSTĚ JENOM PRAVIČÁCKÝ KECY A VYHROŽOVÁNÍ

   • Ta volná místa se vůbec nekryjí se strukturou nezaměstnaných. Takže to ani nemá smysl porovnávat…

  • A zaměstnavatelům se uvolní chybějící pracovníci, po kterých tak křičí. Moje babička sice říkala, že „peníze kazijó náturu“, ale že by zaměstnancům uškodilo navýšení částky na výplatní pásce- to slyším prvně!

  • Tito Top manageri se sto a více tisícovém platem by si měli skusit za tu almužnu žít.Do roku 2013 jsme měli nejhorší minimální mzdu v Evropě za nám už zbyla jen Albánie.Je zajímavé že v SRN nebo Rakousku mají trojnásobné platy a nic se tam nehrouti.Naopak lidí potřebují stále více.Pric asi spousta Čechů utekla do zahraničí.

  • Ten komentář by Vám měl někdo za příští krize připomenout. Bylo tady jen kolem 10% nezaměstnaných a přesto z toho mnozí dělali obrovskou tragédii…

  • VŠ prakticky nezaměstnaní nejsou.

   Volných míst programátorů jsou sice tisíce, ale průměrný nezaměstnaný se prostě na programátora přeškolit nedá…

 2. Autor píše šílený hovadiny. Cena práce je v ČR velmi poddimenzovaná, prostor pro navýšení je poměrně vysoký. 14.600 Kč není mzda, ale almužna. Klidně může stoupnout na 20.000 a ekonomiku to rozhodně neohrozí.

  • Až přijde příští rok kalamita jakou jsme 100 let neviděli tak se budou všichni divit. Minimální mzda je k smíchu. To, že je česká ekonomika nadhodnocená a nafouklá jako balón je také víc než jasné. Ceny nemovitostí, jídla a spotřebního zboží jsou vyšší než v Německu a Británii a minimální plat je necelých 15tisic to je k smíchu!

 3. Tohle strašení nás provází posledních 30 let pokaždé, když se vláda rozhodne minimálku zvýšit. A celých 30 let se vůbec nic nestalo. Po navýšení minimální mzdy vždy dojde k navýšení cen, ke kterým by došlo tak jako tak, zaměstnavatelé si krásně popláčou, jak je vláda, odbory a zaměstnanci chtějí sedřít z kůže, no a v poklidu se jede dál.

  • Přesně… jen a jen straší. Co se dělo, když se nezvedala víme všichni… neboli co se dělo za vlády ODS/ČSSD… to se nezdražovalo co… to se zlevňovalo asi ?!

  • Nic se nestalo ? Vy nevidíte dlouhodobou nezaměstnanost v některých krajích ?

   Ta je způsobena rigidním trhem práce pro některé profese a příliš vysoká minimální mzda ji právě udržuje…

 4. Minimální mzda by v dnešním měřítku měla činit opravdu minimálních 20tisKč a to v čistém…!!! Aby mohl člověk alespoň trochu slušně žít… To vše pod tuto mzdu je opravdu k výsměchu a lidé by si to neměli nechat líbit…

 5. Autor opět jen straší… stačí se podívat zpět na pár let kdy se zvedala „minimálka“ + zaručená… a co se stalo ? Nezaměstnanost = beze změny. Bude se propouštět = celkově nic, kdo přišel o práci a chtěl dělat, našel si jí skoro hned. Zvednou se ceny = říká se tomu inflace a tu to ovlivnilo minimálně (spíš to ovlivnila ta histerie – viz kauza másla !!! )… Prostor tu pořád je a velký, kdo tvrdí opak potřebuje jen jedno… dělat tak rok dva za tu „přestřelenou“ mzdu a bude tvrdit opak…. Popravdě by za tyto články, (kde se straší coby-kdyby) mělo být zpětně trestné, jako šíření poplašné zprávy.

  • Jo už to chápu kdo to psal:
   „Autor je managing partner společnosti JobConnector“
   takže nikdo jiný než jen naháňeč pro fabriky, který potřebuje aby mu ovečky makaly za co nejmenší almužnu a on mohl osolit svojí provizi !! Neboli příživník na cizích mzdách. Gratuluji FAEI, že takovýmto dáváte prostor vyjadřovat svůj jediný a správný názor za kolik mu mají otroci makat.

  • Pokud se to neprojevilo v letech růstu, pak rozhodně není nikde napsáno, že se to neprojeví za krize !!!

 6. Růst mezd nejvíce škodí úsporám. Kdo vždy měl, má a bude mít holej zadek, tomu je to jedno. Ale kdo byl zodpovědný a našetřil si, ten teď pláče.

 7. Pro zaměstnavatele není problém zvýšení mzdy, ale vyšší daně a odvody které budou muset za zaměstnance platit. Stát je největší zloděj…

 8. dobrý den, to si, páni podnikatelé a jiní manažeři myslý, že jim lidi budou snad pracovat zadarmo, téměř vše se neustále zdražuje a měli by tomu také odpovídat platy, kdo poctivě pracuje, měl by mít také nárok na důstojný život a ne jen s almužnou přežívat do další výplaty

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Problém s nedostatkem zaměstnanců se vrací

Situace na trhu práce se během června dále zlepšila. Podíl nezaměstnaných klesl z květnových 3,9 procenta na 3,7 procenta. Jde o nejnižší hodnotu za posledního tři čtvrtě roku. Během června klesl počet …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru