Ministerstvo nezveřejnilo strukturu dat o březnové nezaměstnanosti

Podíl nezaměstnaných v březnu v Česku údajně setrval na úrovni tří procent, tedy shodné úrovni jako v únoru. „Jde o údaj převzatý z agentury Bloomberg,“ říká ekonom Komerční banky Michal Brožka a konstatuje, že ministerstvo práce a sociálních věcí je ve standartní formě a ohlášeném čase na svých webových stránkách nezveřejnilo.
Ministerstvo práce a sociálních věcí vedené Janou Maláčovou nezveřejnilo strukturu dat o březnové nezaměstnanosti. Ilustrační foto: MPSV

„A to navzdory tomu, že ministryně Maláčová s tímto údajem operovala už před třemi dny. Tím pádem v tuto chvíli neznáme ani strukturu dat. Máme v ruce pouze jedno neověřené číslo. Bohužel takový postup snižuje důvěryhodnost dat,“ kritizuje ekonom postup ministerstva.

Mírný vzestup nezaměstnanosti v Česku v březnu je podle Jacka Kowalaka, generálního ředitele české pobočky společnosti Randstad, jasným důsledkem celosvětové pandemie koronaviru, výrazněji se prý ale projeví až ve statistikách za duben. „Skutečný počet lidí bez práce však může být vyšší, protože ne všechny OSVČ se registrovaly na úřadech práce, podobně jako malí a střední podnikatelé, kteří kvůli nouzovému stavu nemohou vykonávat svou činnost,“ říká.

„Pandemie koronaviru se zatím projevila jen na rušení volných pracovních pozic. Počet nezaměstnaných se zatím nezvyšuje. Zaměstnavatelé a OSVČ zřejmě uvěřili vládě, že jim pomůže, a proto zatím nedošlo k masovému propouštění,“ domnívá se hlavní ekonom BH Securitires Štěpán Křeček. Kvůli pandemii koronaviru by podle něj v následujících týdnech mělo docházet k dalšímu rušení volných pozic.

PSALI JSME:
Česká nezaměstnanost údajně stagnuje

Překvapivá stagnace míry nezaměstnanosti podle hlavního ekonoma Czech Fund Lukáše Kovandy odráží značně nepřehlednou situaci, kterou tuzemský trh práce a vlastně celá země v březnu procházela. „Vyhlášení nouzového stavu a překotné uvádění vládních opatření na podporu ekonomiky vedlo mnohé zaměstnavatele k tomu, aby své rozhodnutí o rozsahu propouštění odložili do doby, kdy se situace alespoň částečně vyjasní,“ myslí si ekonom.

„Větší zaměstnavatelé se zatím masovému propouštění brání, což je dobrá zpráva – kritickým faktorem bude, kdy se opět rozběhne automobilový průmysl a zda dojde k prodloužení nouzového stavu i po 30. dubnu,“ myslí si Kowalak z agentury Randstad. Současný obraz trhu práce se podle něj proměnil ve prospěch dočasných úvazků, brigád a většího zájmu o agenturní zaměstnance, protože firmy nejsou schopny dlouhodobě předvídat vývoj ve svém oboru a snaží se tak zachovat si flexibilitu, pokud jde o zaměstnance.

Míru růstu nezaměstnanosti v dalších týdnech ovlivní rychlost uvolňování restriktivních opatření vlády a také rychlost státní podpory firem. „Oboje je zatím velmi pomalé,“ říká Radovan Hauk, partner poradenské společnosti Moore CZ. Největší problémy podle něj budou mít malé a střední firmy podnikající ve službách, které jsou citlivé na propad tržeb a nemají velké finanční rezervy.

PSALI JSME:
Valí se výpovědi. Třetina firem je na suchu, hlásí komora. Na vládní Antivirus nedosáhnou

„Těžké období nastává právě v těchto dnech, kdy podniky vyplácejí mzdy svým zaměstnancům a zároveň hradí dodavatelské faktury za březen. To může řadě z nich srazit vaz. Podle našich odhadů se s problémy v provozním cash flow potýká přes 150 tisíc podnikatelských subjektů,“ dodává Hauk.

Dubnový nárůst míry nezaměstnanosti bude o to vyšší, že březen zatím prakticky žádný nárůst nezaznamenal, upozorňuje ekonom Kovanda. „Až během dubna lze čekat opravdový „náraz“ koronavirové krize. Tuzemský trh práce se otřese jako už dlouho ne, zejména pak oblast turistického ruchu, některých služeb či automobilového průmyslu,“ predikuje. Míra nezaměstnanosti podle něj stoupne úrovni k pěti až šesti procent a v dalších měsících roku se může přiblížit i k desetiprocentní hranici.

Michal Brožka z Komerční banky přitakává: „Obáváme se ale, že je jen otázkou času, kdy i český trh práce podobně jako v ostatních zemích vykáže výrazné zhoršení.“ Podle Štěpána Křečka bude nezaměstnanost klíčovým ekonomickým ukazatelem: „V případě, že počty nezaměstnaných budou skokově narůstat, budeme moci říct, že opatření na podporu ekonomiky nebyla dostatečná.“

PSALI JSME:
Podporu v nezaměstnanosti v únoru pobíralo 90 000 lidí

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Nezaměstnanost stagnuje na úrovni čtyř procent

Podíl nezaměstnaných zůstal během února na stejné úrovni a dosáhnul tak čtyř procent. Sezónnost mezi únorem a lednem historicky nehraje významnější roli a stagnace tak odráží reálný vývoj na trhu práce. I přes nižší …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jaká je budoucnost výškových dřevostaveb v Česku?

Analýza
V České republice stále platí zastaralá norma omezující výšku dřevostaveb na devět, respektive dvanáct metrů. Legislativa by se však měla brzy změnit. S ohledem na nespornou ekonomickou výnosnost projektů chtějí developeři stavět minimálně osmipatrové stavby (22,5 m), s výhledem do budoucna až osmdesátimetrové projekty, a to tzv. inženýrským způsobem.