Česká nezaměstnanost údajně stagnuje

Názor
V našem odhadu vývoje podílu nezaměstnaných jsme na březen počítali s výrazným nárůstem. Důvodem bylo zjevné omezení aktivity v řadě sektorů a naprosté zavření některých služeb. Anekdotické zprávy o tom, jak lidé přicházejí na pracovní úřad, nás vedly k očekávání, že počet nezaměstnaných bude rychle stoupat a již v březnu překročil čtyři procenta.
Češi z různých důvodů na úřad práce nepospíchají. Foto: Archív

S ohledem na vývoj statistik v zahraničí jsme se intuitivně obávali ještě horších čísel. Avšak ministryně práce a sociálních věcí v debatě na ČT oznámila, že dle dat ministerstva setrval podíl nezaměstnaných na úrovni tří procent. To je stejně jako v únoru. To by sice znamenalo, že po sezónním očištění nezaměstnanost sice vzrostla, ale v současném kontextu naprosto zanedbatelně.

Proč nezaměstnanost nevzrostla? Hypotéz je mnoho. Svou roli mohla sehrát různá administrativní zpoždění anebo přirozená zpoždění, kdy Češi z různých důvodů na úřad práce nepospíchají. Trh práce byl před pandemií velmi napjatý, takže se nabízí hypotéza, že by lidé našli novou práci okamžitě. Řada lidí si vybrala možnost zůstat v ošetřování či v neschopnosti.

PSALI JSME:
Podporu v nezaměstnanosti v únoru pobíralo 90 000 lidí

Domníváme se také, že značnou roli mohla sehrát nejistota ohledně toho, jakou podporu dostanou OSVČ. Také je možné, že jde o chybu výpočtu, která v tomto nelehkém období může nastat snáze, než jindy. Ve všech případech ovšem, s ohledem na jistou důvěru v tvrzení našich institucí, je výrok ministryně Maláčové silným argumentem pro to, abychom náš odhad podílu nezaměstnaných, který bude zveřejněn dnes, snížili na avizovaná tři procenta.

Obáváme se ale, že je jen otázkou času, kdy i český trh práce podobně jako v ostatních zemích vykáže výrazné zhoršení. Zajímavé bude nyní sledovat, jak se vyvíjí ostatní statistiky trhu práce, které mají jinou metodiku. Rozdíly by mohly být veliké.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Nezaměstnanost v USA giganticky narostla. V Česku se čeká nárůst na 3,6 %

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Zaměstnanci se mají hůře. Mzdy reálně klesají

Mzdy za druhý kvartál letošního roku podle Českého statistického úřadu sice v nominálním vyjádření meziročně vzrostly o půl procenta, ale ve skutečnosti po zohlednění inflace o 2,5 % poklesly. 

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru