Míra nezaměstnanosti rostla v dubnu hlavně v příhraničí, kvůli pendlerům

Názor
Míra nezaměstnanosti v dubnu stoupla na 3,4 procenta. Úřad práce tak dnes potvrdil dřívější informaci ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové. Takováto úroveň míry nezaměstnanosti je až překvapivě nízká, a to i vzhledem k dnešním nepříznivým číslům za průmysl a zejména zahraniční obchod. Tato čísla se sice týkají ještě měsíce března, ale je z nich zřejmé, že dubnový propad průmyslové výroby a zahraničního obchodu bude pravděpodobně ještě citelnější.
Míra nezaměstnanosti rostla v dubnu hlavně v příhraničí, kvůli pendlerům. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Pokud tady navzdory tomu zůstává ke konci dubna míra nezaměstnanosti na úrovni 3,4 procenta – a je tedy suverénně nejnižší v celé EU – jde skutečně o nečekaně příznivý výsledek. V dalších měsících je ale třeba počítat se vzestupem míry nezaměstnanosti. V létě nejprve k úrovni pěti až šesti procent a v podzimních měsících pak ještě výše, v příštím roce pak potenciálně až k úrovni kolem deseti procent.

Zvláště markantní byl v dubnu nárůst míry nezaměstnanosti v příhraničních okresech Chebu a Karlových Varů. V těchto okresech narostla míra nezaměstnanosti v porovnání s březnem o více než jeden procentní bod, zatímco celorepublikově stoupla pouze o 0,4 %. Na Chebsku, Karlovarsku, ale v dalších příhraničních oblastech, jako je třeba Sokolovsko, se ve výrazné míře hlásili na úřadech práce pendleři, kteří z důvodu zavádění opatření pro boj s koronavirem přestali dojíždět za prací do za hranice.

Citelněji narůstala v dubnu míra nezaměstnanosti také v turisticky vyhledávaných okresech českokrumlovském a znojemském. Turistický ruch patří mezi sektory nejvíce zasažené omezeními zaváděnými v rámci boje proti šíření koronaviru.

Autor je hlavní ekonom Czech Fund a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Zavřené hranice trhají rodiny. Pendler musí kvůli příjmu opustit ženu trpící bolestmi

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Když už letět, tak s co největším padákem

V posledních týdnech to slýcháme ze všech stran – bude se propouštět, a to hodně! I říjnová nezaměstnanost sice zůstala pod čtyřmi procenty a výzvy k propouštění státních úředníků už bereme jako evergreen, ale kdo …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru