Hlavním důvodem zhoršení nálady v našem největším tuzemském odvětví – v průmyslu – je skeptický pohled na vývoj v následujících třech měsících. Je vidět, že na firmy doléhá nedostatek zakázek, který se jim zatím částečně dařilo kompenzovat odbavováním starších objednávek. Nyní očekávají, že budou dál omezovat výrobu i zaměstnanost.
Ještě více negativní ohledně budoucnosti jsou stavebníci, kteří však věří, že během tří měsíců se situace alespoň mírně zlepší, a dokonce zvýší své ceny. A podobně s vyšší poptávkou i cenami počítají ve službách. O korekci lze mluvit i u spotřebitelů, kteří v květnu na chvíli propadli představě až příliš velkého zlepšení ekonomické situace ČR v příštím roce.
Aktuální zhoršení nálady v ekonomice spíše chápu jako korekci předchozího optimismu než jako zlom, který by věstil nějaký dramatický obrat. Spíše jde o střet víry v rostoucí poptávku s realitou, kterou představují slabší objednávky v průmyslu.
Nic se nemění na příběhu české ekonomiky, která bude muset letos spoléhat především na služby, zatímco průmysl bude i nadále ve vyčkávacím módu. Aktuální výsledky průzkumu nálad nedávají důvod přepisovat výhled české ekonomiky.
Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)
Nic takového normálního člověka dlouhodobě nenapadlo, nechápu tyto nesmyslné úvahy o domnělém růstu, optimismu atd. Bez levných energii Ruska a pod diktátem fialochazaru (notičky EU a US ) zpět na stromy…v lepším případě, tedy mírové situaci.