Mírné ochlazení optimismu v české ekonomice

Zlepšování nálad v české ekonomice se v květnu zastavilo, když podnikatelé v průmyslu a ve stavebnictví na jedné straně a spotřebitelé na straně druhé mírně krotili svá optimistická očekávání. Ve službách a v obchodě se sentiment přesto zlepšil, jak vyplývá z údajů Českého statistického úřadu.
Velmi negativní ohledně budoucnosti jsou tuzemští stavebníci. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Hlavním důvodem zhoršení nálady v našem největším tuzemském odvětví – v průmyslu – je skeptický pohled na vývoj v následujících třech měsících. Je vidět, že na firmy doléhá nedostatek zakázek, který se jim zatím částečně dařilo kompenzovat odbavováním starších objednávek. Nyní očekávají, že budou dál omezovat výrobu i zaměstnanost.

Ještě více negativní ohledně budoucnosti jsou stavebníci, kteří však věří, že během tří měsíců se situace alespoň mírně zlepší, a dokonce zvýší své ceny. A podobně s vyšší poptávkou i cenami počítají ve službách. O korekci lze mluvit i u spotřebitelů, kteří v květnu na chvíli propadli představě až příliš velkého zlepšení ekonomické situace ČR v příštím roce.

Aktuální zhoršení nálady v ekonomice spíše chápu jako korekci předchozího optimismu než jako zlom, který by věstil nějaký dramatický obrat. Spíše jde o střet víry v rostoucí poptávku s realitou, kterou představují slabší objednávky v průmyslu.

Nic se nemění na příběhu české ekonomiky, která bude muset letos spoléhat především na služby, zatímco průmysl bude i nadále ve vyčkávacím módu. Aktuální výsledky průzkumu nálad nedávají důvod přepisovat výhled české ekonomiky.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 1
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

  1. Da DG alias MALîŘ

    Nic takového normálního člověka dlouhodobě nenapadlo, nechápu tyto nesmyslné úvahy o domnělém růstu, optimismu atd. Bez levných energii Ruska a pod diktátem fialochazaru (notičky EU a US ) zpět na stromy…v lepším případě, tedy mírové situaci.

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB