Zemřel Paul Volcker. Bankéř, který uspíšil pád železné opony a rozpad SSSR

Ve věku 92 let dnes zemřel Paul Volcker. Coby šéf americké centrální banky (Fed) na přelomu 70. a 80. zkrotil tehdejší citelnou inflaci, a připravil tak půdu pro hospodářsky úspěšná 80. léta v USA. Svým způsobem tak zásadně pomohl prezidentu Ronaldu Reaganovi k „uzbrojení“ Sovětského svazu, a přispěl tak k uspíšení pádu železné opony.
Paul Volcker na archivním snímku. Foto: Depositphotos.com

Pokud by Volckerovo působení v čele Fedu nebylo tak úspěšné, Spojené státy by pravděpodobně vykazovaly v 80. letech výrazně horší ekonomickou výkonnost, což by zřejmě oddálilo rozpad SSSR i pád železné opony. V době finanční krize z doby před deseti lety se Volcker na výsluní finančnického světa navrátil, když se postavil do čela snahy tehdejší administrativy prezidenta Baracka Obamy omezit rizikové investování komerčních bank, které zásadně přispělo ke vzniku krize.

V letech 1975 až 1979 Volcker šéfoval vlivné newyorské pobočce americké centrální banky. Zasazoval se o zpřísnění její měnové politiky a zvýšení klíčových úrokových sazeb, protože měl za to, že se tak podaří zkrotit inflaci. Ta v 70. letech často nastávala ruku v ruce s ekonomickou stagnací, pročež se v daném období vžil název stagflace. Volcker je obecně vnímán jako nejzarytější bojovník s inflací, resp. stagflací. Zkrocením inflace a potlačením stagflace nakonec dosáhl značného úspěchu, věhlasu a těšil se z širokého respektu, jemuž se mu dostávalo ve finančnických i politických kruzích.

Když jej prezident Jimmy Carter jmenoval v roce 1979 do čela celého Fedu, činila inflace takřka dvanáct procent. V roce 1987, kdy se Volcker s úřadem loučil, byla inflace už jen třetinová. Přelom 70. a 80. let byl ovšem pro americkou ekonomiku poměrně krušný. Prošla si recesí, míra nezaměstnanosti citelně stoupla, takže prezident Carter zaplatil za Volckerovy razantní kroky krotící inflaci zvláště vysokou daň – nedočkal se znovuzvolení.

PSALI JSME:
Žijeme ve výjimečné době extrémně nízkých úrokových sazeb

Cartera vystřídal Reagan, za jehož vlády se již dostavily příznivé účinky Volckerovy medicíny. Stabilní celosvětový růst 80. a 90. let má své kořeny právě v ní. Ekonomická stabilizace Západu 80. let a jeho další hospodářský vzestup ještě v téže dekádě umožnil stupňovat reformní, liberalizační opatření jak v USA, tak v Západní Evropě. Tato opatření svým důsledkem dala vyniknout rostoucí propastnosti v ekonomické výkonnosti Západu na jedné straně a zemí socialistického tábora na straně druhé. Sílící americká ekonomika také Reaganovi umožnila navyšovat výdaje na zbrojení, takže v konečném důsledku mohl „uzbrojit“ hospodářsky již trouchnivějící Sovětský svaz a jeho satelity.

Jakožto syn německých přistěhovalců měl Volcker vštěpenu silnou animozitu k inflaci a jejím sociálním dopadům. Postupně přejal také silnou animozitu k modernímu finančnictví, které nezřídka podroboval sžíravé kritice. Legendární je jeho výrok, že jedinou inovací, se kterou finančnictví v posledních desetiletích přišlo, je bankomat.

Volcker působil v americké administrativě, jakožto ekonomický poradce či v americké centrální bance za vlády celkem šesti prezidentů. Během Obamova úřadování se zasadil za to, aby komerční banky nemohly s penězi z vkladů svých klientů, běžných střadatelů, provádět spekulativní, rizikové investice na vlastní účet nebo investovat prostřednictvím hedgeových fondů. Tento takzvaný „Volckerův zákon“ se stal součástí rozsáhlého souboru pokrizových legislativních opatření zákonodárců Chrise Dodda a Barneyho Franka, která vstoupila v platnost v červenci 2010. Jednotlivé komerční banky působící v USA „Volckerův zákon“ soustavně kritizovaly, neboť prý až příliš svazoval jejich podnikání. Současný prezident Donald Trump se proto v roce 2017 rozhodl pro zmírnění jeho účinků.

Autor je hlavní ekonom Czech Fund
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Clark Gable a jeho DC-3 „Dakota“. Víme, kde skončila

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Lidé a společnost

Česko vymírá tempem 2500 lidí měsíčně

V Česku letos během prvního čtvrtletí zemřelo o takřka třetinu méně lidí, než ve stejném období loňska. I přes ústup covidové pandemie, jež představuje stěžejní příčinu loňského extrémně vysokého počtu zemřelých, …

Zuby nebo urna s popelem. Co lidé zapomínají v taxících

Mobilní telefony, klíče nebo peněženky patří mezi zapomenuté věci v taxících, které patrně nikoho nepřekvapí. Pak je tu ovšem kategorie méně tradiční. Společnost Uber sestavila už poněkolikáté žebříček nejčastěji …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Autem do Chorvatska: Kde se tvoří kolony, kde levně natankovat

Obrazem
Do Chorvatska každý rok cestují na dovolenou stovky tisíc českých turistů. Nemalá část jede k jadranským plážím, krásné přírodě a unikátním památkám vlastním autem. Zkraje letní sezony jsme cestu po silnicích a dálnicích vyzkoušeli a zde jsou naše poznatky a postřehy. Například natankovat se vyplatí ve Slovinsku.