Moderna žaluje Pfizer a BioNTech za porušení svých patentů

Biotechnologická společnost Moderna, která je průkopníkem na poli léků a vakcín na bázi informační RNA (mRNA), informovala, že v pátek podala u Oblastního soudu USA v Massachusetts a u německého Krajského soudu v Düsseldorfu žaloby na společnosti Pfizer a BioNTech za porušení svých patentů.
Pfizer a BioNTech podle Moderny okopírovaly dva hlavní prvky patentovaných technologií, které jsou pro úspěch vakcín na bázi mRNA zásadní. Ilustrační foto: FAEI.cz

Pfizer a BioNTech podle společnosti Moderna porušily při výrobě své vakcíny Comirnaty patenty k průlomové technologii mRNA registrované společností Moderna v letech 2010 až 2016. Uvedená technologie přitom sehrála zásadní roli ve vývoji vakcíny vůči onemocnění covid-19 Spikevax společnosti Moderna.

Společnosti Pfizer a BioNTech při výrobě své vakcíny tuto technologii bez svolení společnosti Moderna údajně okopírovaly. „Žalobami chceme chránit platformu inovační technologie mRNA, které jsme průkopníkem a do jejíhož vývoje a patentování jsme v dekádě před pandemií covid-19 nainvestovali miliardy dolarů,“ informoval v tiskové zprávě generální ředitel společnosti Moderna Stéphane Bancel.

Podle něj průlomová platforma, kterou firma začala vyvíjet v roce 2010, jí spolu s patentovanou prací na koronavirech v letech 2015 a 2016 umožnila vyrobit v rekordním čase po vzniku pandemie bezpečnou a vysoce účinnou vakcínu vůči onemocnění covid-19.

Moderna se v souladu s dohodou z října 2020 o rovném globálním přístupu zavázala, že nebude po dobu pandemie vymáhat práva z patentů souvisejících s onemocněním covid-19. Závazek doznal úpravy v březnu 2022, kdy kolektivní boj vůči onemocnění covid-19 přešel do nové fáze a dodávky vakcín přestaly být v mnoha částech světa překážkou dostupnosti.

PSALI JSME:
Nejúčinnější vakcínou je ta od Moderny, na mutace je dobré očkování látkou Pfizeru

Společnost Moderna již dříve uvedla, že nebude nikdy vymáhat práva z patentů k jakékoliv vakcíně vůči onemocnění covid-19 v 92 zemích s nízkým a středním příjmem podle dohody GAVI COVAX Advance Market Commitment. Očekávala přitom, že jiné společnosti budou ctít práva k duševnímu vlastnictví a v případě zájmu ji požádají o komerčně rozumnou licenci pro jiné trhy.

Pfizer a BioNTech tak neučinily. „Máme za to, že Pfizer a BioNTech neoprávněně okopírovaly vynálezy společnosti Moderna a nadále je bez svolení používají,“ uvedla vedoucí právního oddělení společnosti Moderna Shannon Thyme Klingerová. Moderna podle ní očekává, že jí společnosti Pfizer a BioNTech poskytnou náhradu za trvající používání patentovaných technologií při výrobě vakcíny Comirnaty.

Vzhledem k potřebě zajištění další dostupnosti těchto vakcín, které zachraňují život, Moderna v rámci žalob nenavrhuje stažení vakcíny Comirnaty z trhu, ani soudní zákaz dalšího prodeje. Nenavrhuje ani přiznání peněžité náhrady škody způsobené jejím prodejem do zmíněných 92 zemí, ani peněžité náhrady škody způsobené prodejem vakcíny v případech, kdy by případnou škodu hradila vláda USA.

PSALI JSME:
Nová vakcína od Moderny jako hlavní kandidát na podzimní posilovací očkování

Patentová práva, jejichž ochrana je předmětem žalob společnosti Moderna, se netýkají duševního vlastnictví vytvořeného společností Moderna ve spolupráci s americkým Úřadem pro zdravotnický výzkum National Institutes of Health v boji s onemocněním covid-19. Spolupráce začala až po validaci předmětných patentovaných technologií v klinických hodnoceních v letech 2015 a 2016.

Pfizer a BioNTech podle Moderny okopírovaly dva hlavní prvky patentovaných technologií, které jsou pro úspěch vakcín na bázi mRNA zásadní. V začátcích onemocnění covid-19 nedosahovaly zkušenosti firem Pfizer a BioNTech s vývojem vakcín na bázi mRNA úrovně společnosti Moderny a obě firmy při vývoji vlastní vakcíny údajně „vědomě využily náskok společnosti Moderna“.

Společnosti Pfizer a BioNTech podle Moderny provedly klinické hodnocení čtyř různých vyvíjených vakcín včetně vakcín, které se neubíraly inovační cestou společnosti Moderna. Obě společnosti se ale nakonec rozhodly pokračovat s vakcínou, která má přesně tutéž chemickou úpravu mRNA jako vakcína Spikevax. Ta brání vyvolání nežádoucí imunitní odpovědi na zavedení mRNA do organismu.

Přestože společnosti Pfizer a BioNTech měly k dispozici řadu různých možností, podle Moderny okopírovaly její postup pro tzv. kódování spike proteinu plné délky v lipidových nanočásticích koronavirové vakcíny. Moderna tento postup vyvinula při přípravě vakcíny vůči koronaviru vyvolávajícímu středovýchodní respirační syndrom (MERS) roky před prvním výskytem covidu-19.

PSALI JSME:
Posilovací dávka pomáhá proti covidu více, než základní očkování

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Firmy

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Česku chybí práce mladých vzdělaných žen. Jsou na mateřské

Analýza
Na rozdíl od většiny evropských zemí se Česku stále nedaří skloubit kariéru a mateřství. Na trhu pak chybí práce mladých a vzdělaných žen. Ukázala to nová studie think-tanku IDEA při Národohospodářském ústavu Akademie věd ČR, s jejímiž výsledky se redakce FAEI.cz měla možnost seznámit.