Nová vakcína od Moderny jako hlavní kandidát na podzimní posilovací očkování

Společnost Moderna oznámila nové klinické údaje o bivalentní posilovací vakcíně vůči variantě omikron onemocnění covid-19, mRNA-1273.214, která obsahuje vakcínu Spikevax (mRNA-1273) a novou vakcínu cílenou na omikron jako variantu hodnou pozornosti. Firma o tom informovala redakci FAEI.cz v tiskové zprávě.
Bivalentní posilovací vakcína cílená na omikron bude už koncem léta k dispozici. Ilustrační foto: FAEI.cz

„Na základě získaných údajů a trvání odpovědi prokázaného u naší první bivalentní posilovací vakcíny, mRNA-1273.211, lze u mRNA-1273.214 předpokládat trvalejší ochranu vůči variantám hodným pozornosti. Stává se tak naším hlavním kandidátem na posilovací očkování na letošní podzim,“ sdělil generální ředitel společnosti Moderna Stéphane Bancel.

„Předběžné údaje a výsledky analýzy podáme u regulačních orgánů a doufáme, že bivalentní posilovací vakcína cílená na omikron bude už koncem léta k dispozici,“ řekl a dodal: „Naše bivalentní posilovací vakcíny jsou důkazem schopnosti platformy mRNA společnosti Moderna vyvinout vakcíny, kterými lze vyřešit bezprostřední globální rizika pro zdraví veřejnosti.“

Posilovací dávka 50 µg mRNA-1273.214 splnila všechny předem stanovené cílové parametry včetně superiorní tvorby protilátek (poměr geometrických průměrů) vůči variantě omikron jeden měsíc po podání ve srovnání s původní vakcínou mRNA-1273. Posilovací dávka mRNA-1273.214 50 µg byla obecně dobře snášena a měla nežádoucí účinky srovnatelné s posilovací dávkou mRNA-1273 50 µg.

„Posilovací dávka mRNA-1273.214 50 µg byla u 437 subjektů dobře snášena. Bezpečnost a reaktogenita posilovací dávky mRNA-1273.214 50 µg byly podobné posilovací dávce mRNA-1273 50 µg při podání obou vakcín jako druhé posilovací dávky,“ uvedla Moderna.

Strategii vývoje aktualizované posilovací vakcíny k řešení dalšího vývoje viru SARS-CoV-2 včetně monovalentních a bivalentních vakcín cílených současně na několik variant hodných pozornosti oznámila Moderna loni v únoru. Společnost klade hlavní důraz na bivalentní posilovací vakcíny cílené současně na dva kmeny virů.

Platforma mRNA společnosti Moderna staví na neustálém pokroku v základním i aplikovaném výzkumu mRNA, způsobu podání a technologie výroby, který umožňuje vyvíjet léčiva a vakcíny v oblasti infekčních onemocnění, imunoonkologie, vzácných onemocnění, kardiovaskulárních onemocnění a autoimunitních onemocnění.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB