Moneta a PPF podepsaly rámcovou smlouvu, schválit ji musí akcionáři

Moneta Money Bank a skupina PPF dnes podepsaly rámcovou smlouvu týkající se akvizice Air Bank, českého a slovenského Home Creditu a Benxy. Akvizicí získá Moneta od skupiny PPF 100 % akcií skupiny Air Bank za celkovou kupní cenu 25,9 miliardy korun. Moneta o tom informovala v tiskové zprávě s tím, že akvizice je podmíněna souhlasem akcionářů banky na mimořádné valné hromadě, jež se bude konat červnu.
Po akvizici bude skupina PPF vlastnit podle odhadu 55,38 procenta akcií Moneta Money Bank. Ilustrační foto: PPF

Akvizice bude podle sdělení banky hrazena ze dvou zdrojů. Předně půjde o peněžní prostředky ve výši 2,59 miliardy korun z nadbytečného kapitálu banky, další finanční prostředky ve výši 23,31 mld. Kč získané úhradou emisního kurzu skupinou PPF za úpis 291 375 000 nově vydaných akcií Moneta.

Nové akcie budou vydány za 80 Kč za akcii a navýší celkový kapitál banky.

Celkový počet vydaných akcií Moneta se tím ze stávajících 511 milionů kusů zvýší na 802 375 000 kusů. Akvizice tak „naředí“ stávající pozici akcionářů o 36,31 procenta. Kupní cena bude zaplacena při vypořádání akvizice.

PSALI JSME:
Skupina PPF plánuje ovládnout Monetu

Po akvizici bude skupina PPF vlastnit podle odhadu 55,38 procenta akcií banky a bude tak povinna učinit povinnou nabídku převzetí spočívající v odkupu až 100 procent akcií Moneta za cenu minimálně 80 Kč za akcii, pokud Česká národní banka nestanoví jinou cenu.

Hodnota banky by tak měla být minimálně na úrovni 40,9 miliardy Kč, což představuje ekvivalent 1,5násobku hodnoty vlastního kapitálu na konci roku 2020 a 15,7násobku čistého zisku za loňský rok.

Vypořádání akvizice je předběžně předpokládáno na 1. říjen 2021, uvedla Moneta ve svém sdělení. Předcházet mu musí již zmíněný souhlas mimořádné valné hromady akcionářů, schválení Českou národní bankou a Národní bankou Slovenska a získání tzv. antimonopolního souhlasu Evropské komise.

PSALI JSME:
PPF ovládne 28,36 % akcií Monety

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Firmy

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB