
V červenci 2022 vzrostly ceny zboží a služeb, které spotřebovává průměrná česká domácnost, o 17,5 procenta v porovnání se stejným měsícem v roce 2021, uvedla Česká národní banka (ČNB). Ta dále ve své nejnovější prognóze očekává, že inflace v roce 2023 dosáhne 9,5 procenta.
Ministerstvo financí pak v letošním roce očekává růst cen o 16,2 procenta, v příštím roce „jen“ o 8,8 procenta. Prognózy ukazují, že aby domácnost překonávala dlouhodobě inflaci, bude potřebovat nástroj, který zhodnotí prostředky v průměru o osm až deset procent. Konzervativními nástroji už lidé takovou inflaci dlouhodobě neporazí.
S rostoucí základní úrokovou sazbou ČNB rostly nejenom úrokové sazby hypoték, ale i úroky na spořicích účtech a termínovaných vkladech. Aktuálně lze na spořicích účtech dosahovat zhodnocení až kolem pěti procent, před rokem to bylo přitom stěží 0,5 procenta. Stejně tak úroky termínovaných vkladů vystoupaly až k sedmi procentům.
Na inflaci to však nestačí a je třeba počítat s tím, že když půjde úroková sazba centrální banky dolů, budou klesat i úroky těchto produktů. Stavební spoření inflaci rovněž neporazí. Některé stavební spořitelny zvýšily u tarifů úrok až na tři procenta. Kromě úročení vkladu můžete též získat státní příspěvek až 2 000 korun ročně.
Pokud měsíčně ukládáte na novou smlouvu 1 700 korun, aktuálně se můžete dostat s kombinací státní podpory a úročení až na čistou úrokovou sazbu 6,3 procenta ročně. Diskutované zrušení státní podpory by s čistou úrokovou sazbou značně zamávalo.
Odborníci aktuálně doporučují především ověřené investiční metody. S inflací dokáží bojovat akcie, hlavně hodnotové akcie velkých firem, které vyplácí dividendu. Ty totiž zohlední rostoucí ceny svých vstupů do ceny výstupu – výrobku. Do akcií může skrze různé platformy investovat každý sám, nebo lze využít různých typů fondů založených na akciích, které mají namixované portfolio.
Autor je partner společnosti Freedom Financial Services
(Redakčně upraveno)