Novinky v osobních financích: Obliba stavebního spoření klesá

Stavební spořitelny byly tento týden nejaktivnější, pokud jde o novinky týkající se osobních financí. ČSOB Stavební spořitelna informovala, že obliba stavebka mírně klesá a že Češi jej častěji začali využívat pro vytvoření finanční rezervy, jak vyplynulo z jejího nedávného reprezentativního průzkumu.
Obliba stavebka mírně klesá a Češi jej častěji začali využívat pro vytvoření finanční rezervy. Ilustrační foto: ŠJů, CC BY 4.0, via Wikimedia Commons

Finanční rezervu si prostřednictvím státem dotovaného spoření vytváří téměř dvě pětiny lidí (39 %), zatímco více než třetina (36 %) přiznává, že se jí „líbí státní podpora“. Necelá třetina podle průzkumu, jenž v dubnu 2022 na 1000 respondentech z celé České republiky uskutečnila agentura IBRS, spoří na rekonstrukci bydlení, a skoro pětině (18 %) se tak „zajišťuje na penzi“.

Z výše uvedených výsledků průzkumu je tak zřejmé, že hlavní motivací lidí pro stavební spoření není řešení vlastního bydlení, ale finanční polštář, využití státní podpory či zajištění na penzi. „Stavební spoření v Česku chřadne už od poloviny nultých let. Jeho státní podporu bychom měli konečně zcela zrušit,“ napsal ekonom Lukáš Kovanda na našem webu už v lednu letošního roku.

PSALI JSME:
Nyní je dobrý čas zrušit podporu stavebka

S výsledky dalšího průzkumu, tentokrát nereprezentativního (ale jen téměř), přišla Buřinka, Stavební spořitelna České spořitelny. Na vysvětlenou: Sběr dat byl realizován v květnu 2022 prostřednictvím aplikace Instant Research agentury Ipsos na vzorku 840 respondentů, přičemž platí, že pro ČR je v případě reprezentativního průzkumu relevantní vzorek více než tisíc oslovených lidí.

Jedním z výsledků „průzkumu“ je, že téměř třetina Čechů již pocítila růst cen stavebních materiálů na vlastní kůži. Rekonstrukce se nezastavily, ale rostoucí ceny ovlivňují jejich rozsah i výběr materiálů, uvedla Buřinka. Do stavby nebo rekonstrukce domova se v loňském roce podle průzkumu Buřinky pustila skoro polovina Čechů.

PSALI JSME:
Plánujete doma rekonstrukci? Hlavně neomezujte sousedy

Do úprav se lidé pouštějí i kvůli snaze zabránit únikům tepla, nebo instalaci vhodnějšího zdroje vytápění. Třetina z nich pocítila následky zdražování cen stavebních materiálů. Přístup k rekonstrukcím se proto mění. Lidé si více prací provádějí sami, či využívají levnější materiály. Ceny stavebních materiálů skokově rostou.

„Může za to zvýšená poptávka po výstavbě a rekonstrukcích, ale také výpadky ve výrobě a narušení dodavatelských řetězců způsobené pandemií. Další důvodem růstu cen stavebních materiálů jsou zvyšující se ceny energií a dopravy,“ uvedl Milan Pospíšil ze Stavební spořitelny České spořitelny.

PSALI JSME:
Stavební práce i materiál nadále zdražují, promítne se to i do cen nových bytů a domů

A teď už „klasicky“ k dalším novinkám ze světa osobních financí. Air Bank informovala, že zvýší o jeden procentní bod minimální úrokové sazby u půjček. Bonusová sazba bude nově začínat na 5,4 procenta ročně. Banka zvýšila i minimální úrokovou sazbu u půjček Zonky, u kterých budou moci klienti získat sazbu od 4,99 procenta ročně (původně 3,99 %).

NEY spořitelní družstvo informovalo, že nově jeho klienti mohou také nakoupit investiční zlato. Společnost Gold.plus, za níž stojí investor Martin Stránský, v rámci partnerského prodeje na pobočce družstva umístila jeden z Au-tomatů – v němž mohou zákazníci měnit peníze za zlaté cihličky. K dispozici jsou slitky o hmotnosti jednoho gramu, deseti gramů či jedné unce.

PSALI JSME:
Barometru obliby spoření už pět měsíců kralují drahé kovy

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB