Novinky v osobních financích: Obliba stavebního spoření klesá

Stavební spořitelny byly tento týden nejaktivnější, pokud jde o novinky týkající se osobních financí. ČSOB Stavební spořitelna informovala, že obliba stavebka mírně klesá a že Češi jej častěji začali využívat pro vytvoření finanční rezervy, jak vyplynulo z jejího nedávného reprezentativního průzkumu.
Obliba stavebka mírně klesá a Češi jej častěji začali využívat pro vytvoření finanční rezervy. Ilustrační foto: ŠJů, CC BY 4.0, via Wikimedia Commons

Finanční rezervu si prostřednictvím státem dotovaného spoření vytváří téměř dvě pětiny lidí (39 %), zatímco více než třetina (36 %) přiznává, že se jí „líbí státní podpora“. Necelá třetina podle průzkumu, jenž v dubnu 2022 na 1000 respondentech z celé České republiky uskutečnila agentura IBRS, spoří na rekonstrukci bydlení, a skoro pětině (18 %) se tak „zajišťuje na penzi“.

Z výše uvedených výsledků průzkumu je tak zřejmé, že hlavní motivací lidí pro stavební spoření není řešení vlastního bydlení, ale finanční polštář, využití státní podpory či zajištění na penzi. „Stavební spoření v Česku chřadne už od poloviny nultých let. Jeho státní podporu bychom měli konečně zcela zrušit,“ napsal ekonom Lukáš Kovanda na našem webu už v lednu letošního roku.

PSALI JSME:
Nyní je dobrý čas zrušit podporu stavebka

S výsledky dalšího průzkumu, tentokrát nereprezentativního (ale jen téměř), přišla Buřinka, Stavební spořitelna České spořitelny. Na vysvětlenou: Sběr dat byl realizován v květnu 2022 prostřednictvím aplikace Instant Research agentury Ipsos na vzorku 840 respondentů, přičemž platí, že pro ČR je v případě reprezentativního průzkumu relevantní vzorek více než tisíc oslovených lidí.

Jedním z výsledků „průzkumu“ je, že téměř třetina Čechů již pocítila růst cen stavebních materiálů na vlastní kůži. Rekonstrukce se nezastavily, ale rostoucí ceny ovlivňují jejich rozsah i výběr materiálů, uvedla Buřinka. Do stavby nebo rekonstrukce domova se v loňském roce podle průzkumu Buřinky pustila skoro polovina Čechů.

PSALI JSME:
Plánujete doma rekonstrukci? Hlavně neomezujte sousedy

Do úprav se lidé pouštějí i kvůli snaze zabránit únikům tepla, nebo instalaci vhodnějšího zdroje vytápění. Třetina z nich pocítila následky zdražování cen stavebních materiálů. Přístup k rekonstrukcím se proto mění. Lidé si více prací provádějí sami, či využívají levnější materiály. Ceny stavebních materiálů skokově rostou.

„Může za to zvýšená poptávka po výstavbě a rekonstrukcích, ale také výpadky ve výrobě a narušení dodavatelských řetězců způsobené pandemií. Další důvodem růstu cen stavebních materiálů jsou zvyšující se ceny energií a dopravy,“ uvedl Milan Pospíšil ze Stavební spořitelny České spořitelny.

PSALI JSME:
Stavební práce i materiál nadále zdražují, promítne se to i do cen nových bytů a domů

A teď už „klasicky“ k dalším novinkám ze světa osobních financí. Air Bank informovala, že zvýší o jeden procentní bod minimální úrokové sazby u půjček. Bonusová sazba bude nově začínat na 5,4 procenta ročně. Banka zvýšila i minimální úrokovou sazbu u půjček Zonky, u kterých budou moci klienti získat sazbu od 4,99 procenta ročně (původně 3,99 %).

NEY spořitelní družstvo informovalo, že nově jeho klienti mohou také nakoupit investiční zlato. Společnost Gold.plus, za níž stojí investor Martin Stránský, v rámci partnerského prodeje na pobočce družstva umístila jeden z Au-tomatů – v němž mohou zákazníci měnit peníze za zlaté cihličky. K dispozici jsou slitky o hmotnosti jednoho gramu, deseti gramů či jedné unce.

PSALI JSME:
Barometru obliby spoření už pět měsíců kralují drahé kovy

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Hypotéka v eurech? Není to dobrý nápad

Hypotéka v eurech? Není to dobrý nápad Češi se začali více zajímat o hypotéky v eurech. Ty oproti korunové hypotéce nabízí výhodnější úrokovou sazbu, ale zdaleka nejsou tak výhodné, jak se na první pohled může …

Americký dolar výrazně oslabil

Americký dolar ve čtvrtek výrazně oslabil. K euru ztratil zhruba jedno procento své hodnoty a dostal se k 1,05 USD/EUR. Dolarové sazby svým poklesem reagovaly na rostoucí sázky finančních trhů na zvolnění tempa …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Nešťastné a neveselé. Každý desátý Čech nemá peníze na vánoční dárky

Průzkum
Bezmála desetina Čechů letos nebude kupovat žádné vánoční dárky, protože na ně nemají dost peněz. Ukázal to průzkum pro společnost KRUK Česká a Slovenská republika, která se zaměřuje na správu pohledávek finančních ústavů a korporátních zákazníků. Z odpovědí také vyplynulo, že mnozí lidé nakupují dárky s výrazným předstihem. Výsledky průzkumu má redakce FAEI.cz k dispozici.

Vraťte mi moje peníze!

Poradna
Prý je to prakticky vyloučené. Ale vyprávějte to někomu, kdo se splete, přehlídne či překlepne a pošle peníze na …