Mzdový růst se letos oddělil od vývoje produktivity práce, kupní síla mezd tak prudce padá

Analýza
Meziroční růst průměrné mzdy v ČR podle dat zveřejněných v pondělí v letošním třetím čtvrtletí zrychlil. Ve třetím čtvrtletí činil 6,1 procenta meziročně po procenta meziročně ve druhém čtvrtletí. Zrychlení meziroční dynamiky bylo způsobeno zejména nižší srovnávací základnou loňského třetího čtvrtletí, které bylo ve znamení odeznění mimořádných odměn v sektoru zdravotnictví a sociální péče souvisejících s pandemií.
Napětí na trhu práce přispívá k pokračujícímu vzestupu nominálních mezd v soukromé sféře. Ilustrační foto: FAEI.cz

V mezičtvrtletním vyjádření naopak podle našeho odhadu došlo k dočasnému zpomalení mzdového růstu z dvou procent mezikvartálně (po sezónním očištění, pozn. aut.) v letošním druhém čtvrtletí na 1,6 procenta mezikvartálně.

Napětí na trhu práce přispívá k pokračujícímu vzestupu nominálních mezd v soukromé sféře. Ve veřejné sféře byl růst platů ve třetím čtvrtletí ovlivněn desetiprocentním navýšením tabulek pro část pracovníků veřejné správy od září.

PSALI JSME:
Reálné mzdy: Další skoro desetiprocentní propad v řadě

V reálném vyjádření došlo vlivem vysoké inflace stejně jako ve druhém čtvrtletí i v tom třetím k meziročnímu poklesu průměrné mzdy o 9,8 procenta meziročně. Jde se o vůbec nejrychlejší meziroční pokles kupní síly mezd od počátku měření v roce 2001.

Dynamika reálných mezd tak stále výrazně zaostává za vývojem (reálné) produktivity práce, která ve stejném období zhruba stagnovala. V mezičtvrtletním vyjádření reálné mzdy viditelně klesají již od třetího čtvrtletí loňského roku. To se odráží v reálné spotřebě domácností, která se mezičtvrtletně snižuje již od závěru loňského roku.

Ve srovnání s naším odhadem (-10,1 % meziročně) byl pokles reálných mezd lehce mírnější, když odpovídal tržnímu konsenzu. Růst nominální mzdy se navíc vyvíjel i v souladu s prognózou centrální banky.

PSALI JSME:
Mzdy v Česku rekordně padají, klesá také životní úroveň

Z pohledu České národní banky tak nejde o informaci, která by viditelně měnila její výhled, byť ve struktuře je patrný ve srovnání s jejími předpoklady mírně nižší růst mezd v tržních odvětvích (7 % meziročně, vs. očekávané 7,3 % meziročně, pozn. aut).

Na přelomu roku očekáváme zrychlení nominální mzdové dynamiky. V prostředí napjatého trhu práce by se totiž do mzdových požadavků zejména v podnikatelské sféře měla promítat vysoká inflace, která v letošním roce způsobuje rekordní propad kupní síly mezd. V příštím roce by tak mzdy mohly růst dvouciferným tempem a reálně se již dále nesnižovat.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Důchodci jsou vítězi letošní inflační krize

Zavřít reklamu ×
  1. Čeho nelze dosáhnou zdravým úsudkem, toho dosáhne lidská omezenost a slabost. Bez lidových bouří a ve všeobecné politické shodě. Heuréka!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Žádné drama na trhu práce

Nová data z českého trhu práce opět potvrzují, že se tam neodehrává žádné drama srovnatelné třeba s vývojem po začátku americké finanční krize.

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB