Na Aukru se prodalo za rekordní sumu první číslo Čtyřlístku

Mezi lednové aukce na Aukru patřil prodej nejkrásnější mince světa, prvního čísla Čtyřlístku, podepsané desky Karla Kryla či Škody 1201 Sedan. Sběratelé se ale radovali i ze vzácných knih, například ze Slovníčku instrumentů s ilustracemi Adolfa Borna na ručním papíře z Velkých Losin nebo z prastarého herbář, informoval redakci FAEI.cz Tomáš Skolek z největšího českého on-line tržiště.
Sběratelská hodnota prvního čísla Čtyřlístku z roku 1969 jde nahoru. V roce 2019 se na Aukro prodalo za 31 tisíc korun, letos v lednu za 55 000 korun. Celková inflace od roku 2019 do dneška dosáhla zhruba 40 procent. Foto: Aukro

Na prvním místě žebříčku jeho lednových aukcí se umístila mince 10 000 Kč Založení nového města Pražského v roce 1348. Tato zlatá mince, která je považována za nejkrásnější na světě, obsahovala nejvyšší možné NGC hodnocení (Numismatic Guaranty Corporation – jedna z nejznámějších a nejuznávanějších certifikačních autorit s centrálou v USA, pozn. red.).

V tom údajně existují pouze čtyři kusy na světě a není proto divu, že se částka aukce blížila k 300 tisícům korun. Za 160 000 Kč se pak prodala limitovaná zlatá sada svatováclavských dukátů Jana Čejky. Tato prvoražba z roku 2023 vyšla pouze ve 100 sadách. „Šlo o druhé vydání dukátů s postavou jezdce,“ uvedl Pavel Krejčíř, expert na sběratelství a starožitnictví portálu Aukro.

PSALI JSME:
Telefonní číslo nebo náramek Ivana Jonáka. Největší bizarnosti vydražené po internetu

I třetí místo žebříčku lednových aukcí patřilo mincím. Kompletní sada stříbrných pamětních mincí ČNB od roku 1993 do 2023 se prodala za téměř 144 tisíc korun. Sada obsahovala 13 kusů mincí v nominálních hodnotách 500 Kč a 131 kusů mincí v nominálních hodnotách 200 Kč, z toho například minci s názvem Vstup České republiky do Evropské unie.

Další místa v žebříku lednových aukcí Aukra už těšila sběratele artiklů z jiných oblastí. Za 130 200 korun se prodala historická originální legendární americká opakovací puška Winchester M1873, ráže 44-40 CF. Puška byla vyrobena pro distributora v Londýně a měla plně funkční mechaniku včetně podavače a vyhazovače nábojnic.

PSALI JSME:
Za dvě stovky 800 tisíc? Na Aukro to je možné

Na jedné koruně pak začínala aukce Škody 1201 Sedan z roku 1956 určené k renovaci. Tato aukce dosáhla nakonec hodnoty 93 501 Kč. Vůz měl všechny originální štítky a shodná výrobní čísla motoru, podvozku i karoserie. Druhou polovinu žebříčku aukcí otevíral podepsaná vinylová deska s názvem Plaváček Karla Kryla za 63 100 korun, kterou zpěvák údajně signoval pro svou kamarádku Evičku.

V lednu se prodalo i první číslo Čtyřlístku z roku 1969 za 55 000 korun. „Například v roce 2020 se toto číslo na Aukru prodalo za 44 900 Kč. Je vidět, že jeho sběratelská hodnota ještě může jít nahoru,“ uvedl Krejčíř k prvními číslu kultovního komiksu, který se ve více než polovině případů vyskytuje i v top 10 nejdražších komiksových položek na Aukru za jeho celé fungování.

PSALI JSME:
Na Aukru se v listopadu prodal řidičský průkaz Vlasty Buriana z roku 1924

Zavřít reklamu ×
  1. A co teprve Čtyřlístek s pornografickými výjevy, za které byl kreslíř propuštěn…? Vydáno cca před 12 – 13 lety…

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Investiční horečka v prvním čtvrtletí roku

Uplynulý kvartál byl z pohledu světových burz skutečně výjimečný. Řada aktiv významně vzrostla na hodnotě a tato mohutná „rally“ často připomínala technologickou „dot-com bubble“ z konce minulého tisíciletí. …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB