Za dvě stovky 800 tisíc? Na Aukro to je možné

Žebříčku top aukcí největšího tuzemského aukčního portálu Aukro v únoru vévodily sběratelské předměty, zejména pak vzácné mince a bankovky. Na první místo se vyšplhala česká dvoustovka s Janem Amosem Komenským. Unikát z ní dělá metalický proužek určený původně pro bankovky afrického Zairu. Bankovka se prodala za 790 000 Kč.
Unikát z dvousetkorunové bankovky prodané v únoru na Aukro dělá metalický proužek určený původně pro bankovky afrického Zairu. Bankovka se prodala za 790 000 Kč. Foto: Aukro

Na druhém místě skončila aukce kompletních sad zlatých mincí České národní banky na téma českých hradů v běžné kvalitě i provedení Proof, která se prodala za 610 000 korun. V oblasti sběratelství a starožitnictví se v únoru prodaly předměty za celkem 210,5 milionu korun, informoval aukční portál.

„Doba je značně nejistá, což ještě znásobil vojenský konflikt na Ukrajině. Nikdo dnes neví, do jaké míry se inflační spirála může roztočit. Proto jsou právě starožitnosti a sběratelské předměty vhodným způsobem, jak uložit volné finance,“ uvedl Pavel Krejčíř, odborník na starožitnosti a sběratelství ve společnosti Aukro.

Česká dvoustovka z roku 1993 s proužkem REPUBLIQUE DU ZAIRE je sběratelským unikátem. Aukci sledovalo přes čtyři sta lidí. Druhou nejdražší aukcí v pořadí byly dvě kompletní sady mincí České národní banky v běžné kvalitě i kvalitě Proof. Dohromady šlo o dvacet mincí.

Na třetím místě skončila unikátní mince římského císaře Diokleciána ze třetího století našeho letopočtu s motivem císaře na koni. „Mince byla podle našeho zjištění druhým nejzachovalejším kusem svého druhu na trhu. Jediný srovnatelný kus byl vydražen v aukci v roce 2013 za 38 000 švýcarských franků,“ uvedl Krejčíř.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 1
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB