
V roce 2018 statistici evidovali 112,9 tisíce zemřelých osob. Šlo přitom o nejvyšší počet zemřelých za posledních více než dvacet let. V průměru to znamená více než dva tisíce zemřelých týdně, při dalším přepočtu zhruba 330 osob denně.
V desátém týdnu roku 2018 se počet zemřelých vyšplhal za pouhý tento jeden týden dokonce ne bezmála tři tisíce. V desátém týdnu loňského roku zemřelo 2 300 osob. Za letošní rok zatím končí křivka ČSÚ sledování po týdnech na 31 týdnu – 2 162 zemřelých.
Když se pak podíváme na covidové statistiky ministerstva zdravotnictví, tak k tomuto pondělí za celou dobu epidemie eviduje 606 úmrtí na covid-19. V tom jsou přitom započítáni i pacienti, kteří čelili i jiným, často chronickým závažným onemocněním. To už statistiky ale dále nerozebírají.
Jiný pohled na covid
„Dodnes nemáme relevantní čísla. Jen chřipka má rok, co rok milion nahlášených případů. Mnoho lidí s ní navíc k lékaři nejde, vyleží jí doma. A teď kvůli covidu, budeme trasovat celou republiku? Na tuto nemoc se budeme muset začít koukat trochu jinak,“ míní ředitel fakultní nemocnice Motol Miloslav Ludvík.
Mnohé statistiky ve světě podle něho započítávají každého, kdo měl covid a umřel. „Mohl mít virus, vyléčil se, za pár měsíců zemřel, ale figuruje v covidové statistice zemřelých. Velmi zavádějící. A toto jsou nepořádky WHO (Světová zdravotnické organizace – pozn. red.). Neexistuje celosvětová metodika, jak nákazu měřit,“ upozorňuje Ludvík.
Když nosíme tak důležité roušky, opadne i chřipka?
To, zda skutečně jsou roušky účinnou ochranou proti onemocnění covid-19, by měla ukázat také letošní chřipková sezóna, která teprve začíná. Jestliže roušky skutečně tak významně brání šíření kapénkové infekce, jak se tvrdí, logicky lze očekávat, že se markantně projeví ve statistickém poklesu nemocných chřipkou za zimu 2020-2021. To ale ukáže až čas.
„Švédsko je téměř bez roušek, naopak Izrael a Španělsko jsou totálně rouškové, a rozdíl v počtu pozitivních lidí vlastně není. Navíc textilní roušku byste měli denně prát a vyžehlit. Na infekční ochranné pomůcky, mají-li opravdu chránit, jsou přesně dané postupy. Nemůže být řeč o ochraně, když nasadíte několik dní používanou roušku, pak strčíte do kapsy, a znovu později nasadíte,“ upozorňuje Ludvík.