Na kolik si loni přišli nejvyšší státní úředníci?

Jak jsou odměňovány osoby v řídících funkcích státu? O to se od roku 2016 zajímá projekt Platy úředníků, jehož cíle je informovat veřejnost o platech a odměnách vrcholných činitelů státu, neboť občan, jako plátce daní, musí být informován o tom, jakým způsobem s jeho penězi stát nakládá.
Vedoucí Kanceláře prezidenta republiky Vratislav Mynář za loňský rok získal odměnu ve výši 691 422 korun. Ilustrační foto: David Sedlecký – Vlastní dílo, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=29273661

Už druhým rokem se o administraci projektu stará organizace Hlídač státu s podporou jeho zakladatelů – Kristýny Bašné a Pavla Musila. V letošním roce organizaci odpovědělo 231 subjektů z více než tří set oslovených státních nebo státem zřízených úřadů, podniků a institucí.

Došlo tak k rozšíření dotazování pomocí zákona č.106/1999 Sb. z původních několika desítek nejvyšších úřadů země. Na dotazy Hlídače státu letos neodpověděla zhruba čtvrtina oslovených. „Na naši žádost o data buď nebylo vůbec reagováno, nebo byla odpověď zamítavá a v jednom případě byla zaslaná data nepoužitelná,“ informoval Hlídač státu.

PSALI JSME:
Centrální bankéři si už potřetí zmrazili platy

Hlídač státu vyzdvihl vynikající spolupráci s Policejním prezidiem a většinou velkých úřadů, jako je například Úřad práce, České správa sociálního zabezpečení a další. „Velmi dobrá komunikace je s fakultními nemocnicemi nebo nejvýznamnějšími kulturními institucemi (Národní galerie, Národní muzeum a další) i desítkami příspěvkových organizací,“ uvedla organizace.

O to víc je podle ní mrzuté, že některé dotazované subjekty neberou žádost jako další krok k vlastní transparentnosti. Například ministerstvo průmyslu a obchodu si pod vedením ministra Síkely podle organizace „dává více práce s uvedením, proč informace neposkytnout, než vyplněním jednoduché tabulky, kterou jsme pro odpověď předem připravili“.

PSALI JSME:
Silná slova a velké ego Jozefa Síkely. Bude to na roli ministra stačit?

Hlídač státu také informoval o dvou rekordmanech. Tím prvním je vedoucí Kanceláře prezidenta republiky a jeho odměna za loňský rok ve výši 691 422 korun, což je přibližně čtyřnásobek průměrné úřednické odměny, resp. odměny pracovníka úřadu na vedoucí pozici, jako je například ředitel úřadu, ředitel úseku apod.).

Druhým rekordmanem je bývalý ředitel státního podniku Lesy České republiky, který si na odměnách za loňský rok přišel téměř na 5,5 milionu korun, přičemž výše jeho platu za loňský rok činila 3,1 milionu. Zarážející je podle Hlídače státu to, že tak vysoké odměny obdržela osoba, která byla ke konci roku odvolána pro manažerská pochybení.

PSALI JSME:
Berete plat, nebo mzdu? Anebo to neřešíte?

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

USA: Trh práce a růst mezd zřetelně zpomalují

Počet propuštěných zaměstnanců v technologickém sektoru, od Amazonu po Twitter, se celosvětově zvýšil na 135 000 v 850 společnostech a investoři se obávají recese způsobené bílými límečky. To je nepravděpodobné. …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB